זיו צויגהפט יקיף את הדולומיטים בריצה

| שתף |

בכיר רצי האולטרא בישראל, ישתתף בשבוע הבא כישראלי היחיד ב-Lavaredo Ultra Trail - אחד המירוצים היוקרתיים בעולם. צויגהפט: "למרות שההכנה לא הייתה מושלמת, אני מצפה להישג אישי ולכיף גדול".

תאריך: 18/06/14, מאת: SPORTWEB

זיו צויגהפט, 29, מבכירי רצי האולטרא מרתון בישראל, בדרך לכיבוש פסגה חדשה: בימים הקרובים ייצא צויגהפט לרכס הדולומיטים שבצפון איטליה, שם ישתתף ב-The North Face Lavaredo Ultra Trail - המירוץ השביעי מתוך 10 מירוצי סבב האולטרא העולמי (Ultra Trail World Tour). במירוץ זה, שייערך בתוואי שטח אלפיני, מתכוון צויגהפט, לצד 969 מצמרת רצי האולטרא בעולם, להשלים מסלול בן 119 ק"מ תוך טיפוס מצטבר של כ-5,850 מטרים.

צויגהפט, דמות מוכרת ומוערכת בעולם האולטרא בישראל, הוכתר בעבר כ"אולטרא מרתוניסט המהיר בישראל", בין השאר הודות להישג יוצא דופן שרשם בסובב רכס מון בלאן - The North Face Ultra Trail Mont Blanc (UTMB) - שם השלים ריצת 168 ק"מ הכוללת טיפוס מצטבר של כ-9,600 מטר ב-28 שעות - אשר הקנתה לו את המקום ה-73 מבין טובי רצי האולטרא בעולם. בשנים האחרונות התחרה צויגהפט במרבית המירוצים המרכזיים בישראל, בהם סובב עמק והר לעמק וקטף את המקום הראשון בפער ניכר ממתחריו.
הפעם, מספר זיו, האתגר לא יהיה פשוט בהרבה, אף כי מעט יותר קצר: "תוואי השטח באיטליה מזכיר את תוואי השטח ב-UTMB מאחר ורכס הדולומיטים, כמו גם רכס המון בלאן, הם חלקים מרכס האלפים. עם זאת, לפי מפת המירוץ נראה כי הפעם העליות יהיו חדות יותר והירידות תלולות יותר, דבר שיעלה את הקושי הפיזי בכלל ויפעיל לחץ רב על הברכיים בפרט. למרות שההכנה לא הייתה מושלמת, אני מצפה להישג אישי ולכיף גדול".

כמי שהלו"ז שלו צפוף במיוחד, לאור היותו דוקטורנט לביולוגיה במכון וייצמן, זיו מסביר כי בתקופה האחרונה אורח החיים שלו הקשה עליו לשלב אימונים ארוכים בלו"ז. "לשמחתי, המחקר שלי, שעוסק בשעון הביולוגי, צבר לאחרונה תאוצה רבה, דבר שלא פעם מאלץ אותי לשבת ימים שלמים במעבדה בהמתנה לתוצאות של ניסויים. זה מחיר שאני משלם על כך שהמשאבים שלי כספורטאי מוגבלים ולאור העובדה שאני שואף להצליח גם בחיים האישיים והמקצועיים ולא רק בחיים הספורטיביים שלי", הוא אומר.
שמורת הטבע שלמרגלות רכס הדולומיטים, בה ייערך המירוץ, הוכתרה בשנת 2009 כאתר מורשת עולמית של UNESCO הודות ל"אזורים בעלי יופי טבעי יוצא דופן ובעלי חשיבות אסתטית בינלאומית". העיירה הקטנה שממנה יצאו הרצים לדרך,Cortina d’Ampezzo, שוכנת בגובה 1,224 מטרים וממוקמת כ-5 שעות נסיעה ממילאנו. העיירה, מוכרת כאתר נופש וסקי יוקרתי וכלולה בין שניים עשר עיירות וכפרי הסקי היוקרתיים והמפורסמים ביותר בחמשת מדינות האלפים הגדולות (איטליה, שוויץ, אוסטריה, צרפת וגרמניה). כאחד מאתרי הסקי הוותיקים בעולם, ב-1956 אירחה העיירה את אולימפיאדת החורף.

המירוץ שבאיטליה נערך כחלק מסבב האולטרא העולמי – Ultra Trail World Tour - סדרה של עשרה מירוצי עילית המאכלסים את טובי רצי האולטרא בעולם. בהתאם לכך, הרישום למירוצים אינו פתוח לקהל הרצים החובבים וכל מירוץ מציב רף אחר, שונה, לצורך השתתפות. כך למשל, לצורך השתתפות במירוץ שבדולומיטים, מתבקשים הנרשמים (969 במספר מכל העולם), להוכיח יכולות טיפוס אלפיני, להביא "אישור מהרופא" על כך שאינם סובלים מורטיגו, להציג יכולות אתלטיות ברמה גבוהה ולצבור בשנים 2012 ו-2013 לפחות 2 נקודות מירוץ ((Qualifying race points המוכרות על ידי מארגני ה-UTMB.

לצורך השוואה, באפריל השנה זכו משלימי המקצה ל-70 ק"מ במירוץ הארץ המובטחת (ים לי-ם), ב-2 נקודות ומשתתפי המקצה ל-144 ק"מ צברו 3 נקודות. המירוץ בדולומיטים מקנה למשתתפים 4 נקודות. המעוניינים להירשם למסלול המלא של ה-UTMB - אותו השלים צויגהפט בשנה שעברה – נדרשים להציג 7 נקודות שהושגו במקסימום 3 מירוצים.
בימים שבהם ספורטאים מתקשים לגייס חסויות, נראה כי צויגהפט זוכה ללא מעט סיוע משורה של תומכים, בהם:KahaneABB מותג המתמחה במוצרים לבתים חכמים, חברת בי.פירסט המשווקת מוצרי התזונה High5 לספורטאים, וולוסיטי יבואנית בלק דיאמונד, צ'אקו וברידג'דייל, אונידו יבואנית שעוני סונטו, טרי פיט יבואנית מוצרי קומפרספורט ו-The North Face, מעניקת החסות ל-UTMB ולמירוץ בדולומיטים. לדברי מנהל המותג בישראל, עופר יער-און, "אחת הסיבות שבגינן החלטנו לתמוך בזיו, היא לא רק כי מדובר באתלט ברמה גבוהה אשר מציג יכולות פיזיות מרשימות המזוהות עם ערכי המותג, אלא גם העובדה שמדובר בבן אדם מעורר גאווה שהתחברנו אליו בתור ספורטאי שיודע להציב מטרה, להתביית עליה ולכבוש אותה". ומה אומר על זה זיו? "אני רק מאושר שמאפשרים לי להמשיך להתפתח כספורטאי ולהתחרות בחו"ל".


רוצים לעקוב אחרי זיו ב"שידור חי"? – היכנסו לעמוד הפייסבוק של זיו:

 

סגור