חדשות מהעולם - איך שתי מעצמות מסתכסכות בגלל מרתון?

| שתף |
  • SPORTWEB
  • חדשות
  • חדשות מהעולם - איך שתי מעצמות מסתכסכות בגלל מרתון?

יחסי סין ויפן הידרדרו לשפל החדש השבוע והסיבה העיקרית, לא תאמינו, היא מרתון בייג'ין. האם מרתון ביירות עבר בשלום? ומי הוא אלוף העולם שנתפס עם סם מסיבות?

תאריך: 11/11/12, מאת: דני בורשבסקי

מרתון בייג'ין, שנחשב לאחד הגדולים והיוקרתיים באסיה, אמור לצאת לדרך ב-25 לנובמבר עם לא פחות מ-26 אלף משתתפים. עד כאן הכל טוב ויפה, מה שמוזר הוא שרק שבועיים לפני המירוץ, התבשרו הרצים היפנים שהם יוכלו להשתתף במרתון הזה – מה שהיה מוטל בספק. מסתבר שבאתר האינטרנט הרשמי של המרתון, חסמו לאחרונה את אפשרות הרישום עבור רצים מיפן, ויש המון יפנים שמעוניינים לרוץ בבייג'ין. הסינים לא נימקו את הסיבות לכך, אבל בתקשורת היפנית הסיקו את המסקנות ופרסמו שהסינים מחרימים את הספורטאים היפנים על רקע פוליטי – בעקבות המריבה בין שתי המעצמות על רצועת איים בים הסיני, מריבה שהביאה למתיחות גדולה בחודשים האחרונים. המריבה בזאת גרמה לאחרונה להרבה מאוד יפנים להימנע מהגעה לסין, אבל דווקא בסבב העולמי בהחלקה אומנותית שנפתח לאחרונה, נציגים מיפן נסעו לסין. בכל מקרה, ההחלטה של הסינים עוררה הדים רבים ביפן, שם טענו בין השאר גם כי המארגנים הסינים זועמים על חברת "קנון" היפנית, שהייתה ספונסרית רשמית של המרתון במשך שנים עד לשנה הנוכחית.

בסופו של דבר, ביום ראשון המארגנים הסינים פרסמו הודעה לפיה ההרשמה פתוחה לכולם, ובבייג'ין צפויה חגיגה גדולה בעוד שבועיים. מה שכן, הסינים כנראה הבינו שהם הביאו את עצמם למצב מסוכן של מתיחות פוליטית כתוצאה מאירוע ספורט, משהו שכבר קרה פעם במרכז אמריקה – אבל אירוע נדיר. בהודעה שלהם כתבו הסינים בין השאר: "המטרה שלנו הייתה להיערך למען בטיחותם של הרצים". אגב, המרתון הזה היה אמור להיערך בכלל בחודש שעבר, אבל נדחה ברגע האחרון לחודש שאחרי בגלל ועידה של המפלגה הקומוניסטית בעיר – כנראה שזה גם משהו שיכול לקרות רק בסין. חוץ מזה, בכיכר מרכזית בעיר נערכה הפגנה גדולה מאוד נגד יפן בסוף השבוע האחרון. למרות שהיפנים יכולים לרוץ כעת בבייג'ין, הנזק התדמיתי כבר נעשה ובעיתונים היפנים כבר חגגו עם כותרות מסוג: "בושה לעיר שאירחה את המשחקים האולימפיים". יהיה מעניין לעקוב אחרי עלילותיהם של היפנים שירוצו בסין ב-26 לנובמבר.

מזג האוויר והמצב הביטחוני לא פגעו במרתון ביירות

כמה מאות קילומטרים צפונית מאיתנו, בביירות, התקיים היום (ראשון) אירוע מרתון עם לא פחות מ-33 אלף משתתפים, כאשר לא המצב הבטחוני הרעוע ולא מזג האוויר (שהיה סוער יותר מבארץ) קילקלו את החגיגה. מארגני המרתון הגדול בלבנון סיפרו בגאווה לסוכנויות החדשות השונות שלמרות כל מה שקורה באיזור בשנים האחרונות – המרתון הזה מעולם לא בוטל. קדיר פקאדו האתיופי חצה ראשון את קו הסיום תחת גשם שוטף ורוחות עזות, בזמן של 2:12:57 שעות. סעידה קדיר האתיופית ניצחה בין הנשים בזמן של 2:35:08 שעות. אגב, רץ המרתון הלבנוני המהיר ביותר היה חוסיין עוואדה, שעצר את השעונים בזמן של 2:28:29 שעות.

ז'ק פרייטאג נעצר בדרום אפריקה

ז'ק פרייטאג היה אחד הקופצים לגובה הבולטים של העשור הקודם, והוא הגיע לשיאו כשזכה באליפות העולם ב-2003. עם זאת, מאז שפרש הוא רק הסתבך בצרות. לפני מספר שנים הוא נעצר בגלל קטטה עם ילד בן 17, ובסוף השבוע האחרון הוא מצא את עצמו מאחורי סורג ובריח (לפחות בתקופת המעצר) אחרי שנתפס עם סמים. פרייטאג נעצר בכביש לאחר שעבר עם מכוניתו ברמזור אדום. השוטרים שביצעו עליו חיפוש מצאו סם מסיבות מסוג מתקטינון (סם הדומה לאקסטזי), והעבירו אותו מיד למעצר. עדכונים מעניינים יובאו בהמשך.

 

 

 

  • Victah Sailer / photorun.net

סגור