חדש על המדף - גיליון 156 של עולם הריצה

| שתף |

השבוע יצא לאור מגזין 156 של "עולם הריצה". בכתבה הבאה תקציר של מה מחכה לכם בפנים וכן מחירים מיוחדים לגולשי אתר SPORTWEB

תאריך: 08/01/13, מאת: SPORTWEB

תכניות ועקרונות האימון של רצים בקניה
בחלקו הראשון של המאמר (גיליון 155, אוקטובר 2012) הציג ד"ר איציק בן-מלך עקרונות אימון כלליים לריצת מרתון תוך התמקדות ברצים חובבים שהריצה אינה עיסוקם העיקרי. בחלק השני הוא מציג תכניות אימונים של רצים למרחקים בינוניים וארוכים בקניה, שהריצה היא עיסוקם העיקרי וחלק משגרת יומם במשך שנים רבות, למעשה כבר מגיל הילדות.
 

עבר, הווה ועתיד בטריאתלון
הטריאתלון הוא ענף צעיר מאוד שהוצג לעולם לפני פחות מ-30 שנה והפך לאולימפי לפני 12 שנה. למרות זאת, נראה שבמקום להמשיך לנסוק, גורמים טבעיים, אבל בעיקר אנושיים, 'מסרסים' אותו וגורמים לטריאתלטים רבים לפנות דווקא לתחרויות במרחקים גדולים. יחיאל מילר, מראשוני הטריאתלטים בארץ, מתגעגע לרומנטיות שהיתה מנת חלקו היסודית של הענף וחושש לעתידו.
 

מרתון זה רק החימום
בשנים האחרונות הפכו מירוצי האולטרה-מרתון בארץ ובעולם לפסגת שאיפותיהם של רצים רבים שפעם חלמו לסמן וי על ריצת מרתון. מירוצי הסבולת למרחקים של יותר מ-42 ק"מ הפכו לחלק בלתי נפרד בלוח המירוצים הישראלי שמשלב מירוצים של 200-50 ק"מ. דפנה פרחי מביאה את סיפוריהם של האנשים שמשתתפים באירועים הללו


המסע להגשמת חלום
ההרשמה למרתון ברלין ננעלת ימים אחדים לאחר פתיחתה, עם תפוסה של יותר מ-40 אלף משתתפים. ככזה הוא הפך לחלומו של כל רץ מרתון, חובב כמקצוען. זמן קצר לאחר שחוותה את הנורא מכול, אייריס זנדר הגשימה חלום, ועל הדרך הפכה למלאך של כמה משתתפים שניקרו בדרכה.


בצלמו של המאמן
האתלטיקה הישראלית סובלת בשנים האחרונות מדעיכה של האגודות המהוות את בסיסה. שעה שאגודות כמו מכבי אשדוד, הפועל עראבה ועמק החולה סיימו את פעילותן או נתונות בפשיטת רגל, קמו שתי אגודות חדשות: אתלטיק קלאב פתח-תקוה ואתלטי מיזונו נתניה. האחרונה, שקמה לפני כשנתיים, הספיקה כבר לעלות לליגת העל בנשים ולליגה הלאומית בגברים. מולי מלכא ואלכס אוורבוך לקחו על עצמם את המשימה להפוך את האגודה לשם דבר באתלטיקה הישראלית. סמיון חשנסקי פגש את השניים לשיחה מעמיקה על סודות הבנייה של המועדון ועל השאיפות העתידיות הגדולות.


סוגרת מעגל
ענת מורד אלוק (33) החלה את דרכה באתלטיקה כשהייתה בת 9 בתחרויות מירוצי שדה וכביש, המשיכה על המסלול על אליפויות ושיאי ישראל בגילים שונים ופרשה בגלל הקושי לשלב קריירה ומשפחה. כעת היא סוגרת מעגל – עם חזרה למירוצי הכביש באופן ייחודי לה.


הצטיין כאתלט, התעלה כמאמן
אף שהיה נצר למשפחה ספורטיבית, שבה סבו ואמו היו אתלטים שהתמחו בריצות, ברוס טאלו – כאתלט – לא הטביע חותם על עולם האתלטיקה אף שזכה באליפות אירופה ב-1962 בריצת 5000 מ', וגם כיוון שנהג לרוץ יחף. את חותמו המשמעותי הותיר דווקא כמאמן, ובין היתר פרסם ספרים והוציא פרסומים, שהפכו אותו ואת משנתו למבוקשים מאוד על-ידי רצים ומאמנים ברחבי העולם. בחודש אוקטובר האחרון התקבצו מאמנים, אתלטים ובעלי עניין במכללה האקדמית בווינגייט, להרצאה של טאלו, אבל בפועל הם יצאו ממנה עם זיכרונות עבר שלו ולאו דווקא תובנות חדשות.


תוצאות וסקירות של מירוצי הסתיו בארץ ובעולם
בסתיו, בדומה לאביב, מתקיימים ברחבי העלם המרתונים הגדולים. האירוע הבולט הפעם היה דווקא אי קיומו של מרתון ניו-יורק בגלל סופת ההוריקן "סנדי". שנת 2012 אמנם לא הביאה עמה בשורת שבירת שיא עולם חדש, אולם גם השנה היה זנ מרתון ברלין בו נקבעו התוצאות האיכותיות ביותר.
בארץ היו אלו אליפויות ישראל בריצות כביש למרחקים שונים – מ-3 ו-5 ק"מ לנוער ועד חצי מרתון לבוגרים – כמו גם אירועי ריצה בולטים ששווים למעלה מאזכור.


הליכה עם מקלות – לא רק לסקי
זה התחיל בסקנדינביה בשנות התשעים והגיע גם אלינו: ה-"Cross Country" – ספורט ההליכה עם מקלות. אמנם בלי שלג אבל הטבע, הנוף, המרחבים והאוויר הצלול כיין מפצים על כך. הספורט הזה סוחף אחריו מיליונים ברחבי העולם, וגם אצלנו הוא זוכה לעדנה מחודשת אחרי שכבר נראה לפני שנים אחדות. מאמר דומה פורסם אצלנו בעבר (גיליון 126), אולם ראינו לנכון, בעקבות חזרתו של הטרנד, לחדש גם אותו.


צה"ל
שני מאמרים פרי עיתם של סא"ל נורית שרביט (רע"ן תורה ומחקר במרכז הכושר הקרבי) וסא"ל גיל המבר (מפקד בה"ד 8) על סרגל המאמצים לאימוני כוח והתנגדות בצבא, ועל ניצחון הבכורה של זרוע היבשה באליפות צה"ל למפקדים שנערכה בוינגייט ב-17 באוקטובר.


מדור בריאות ופנאי
דנה מורן וקובי שביד לוקחים אותנו לריצת טיול יפהפיה ברמת רפאים שברמת הגולן.

 

לרכישת מנוי למגזין עולם הריצה
 

 • תכנית ועקרונות האימון של רצים למרחקים בינוניים וארוכים בקניה

  צילום: Marathon FOTO

 • בצלמו של המאמן

 • סקירת מירוצי סתיו 2012

  צילום: Marathon FOTO

 • הצטיין כאתלט, התעלה כמאמן

 • המסע להגשמת חלום

  צילום: Marathon FOTO

 • רמת רפאים

  צילום: 4running.co.il

 • מרתון זה רק חימום

סגור