חדש על המדף - גיליון 157 מגזין עולם הריצה

| שתף |

בכתבה הבאה כל מה שמחכה לכם בגיליון 157 של מגזין עולם הריצה...

תאריך: 27/03/13, מאת: SPORTWEB

מארס הוא חודש הגדוש במירוצי רחוב, אבל עוד קודם לכן אנחנו פורעים חוב למרתון ווינר טבריה, שממשיך לגדול מבחינת כמות המשתתפים כמו גם איכותם, אך מותיר בעינו חיפוש אחר רצי צמרת ישראלים שימלאו מקומם של סטאין, וודג', בימרו וזימרו. אנו ממשיכים, לפי הכרוניקה, בסקירת האליפות הלאומית במירוצי שדה, ו'על התפר' נמצאים המרתון בירושלים שעיקרו (בינתיים) חוויה ייחודית ומיעוטו אתגר תחרותי, ובעקבותיו גם זה של תל-אביב, אשר לדאבון כולנו הסתיים עם אסון נוראי. בגיליון זה הקוראים יוכלו למצוא את רשמיהם של אלו שהתנסו באתגרים 'רצחניים' כמו ישראמן 2013, אך גם את האתלטים הצעירים שאולי ימשיכו וירוצו בבגרותם בהיותם כיום במסגרת האתלטיקט.

החינוך הגופני כמקצוע לימודי בבית-הספר מוצג מזווית שונה ומעניינת על-ידי פרופ' רוני לידור. לסיום: הגיליון הנוכחי יוצא לאור, לראשונה, אחרי עידן שלמה בן גל כיו"ר איגוד האתלטיקה, וכראוי לכך, הגיליון כולל מאמר סיכום שבו סוקר בן גל את שנותיו הארוכות בניהול האיגוד. כיוון שלפני כ-15 שנה עמד המגזין בסכנת קריסה, ורק הסכמתו של בן גל להצעת אנשיה הוותיקים והבכירים של המערכת לאמץ אותו כביטאון איגוד האתלטיקה הבטיחה את המשך קיומו של העיתון, מתבקשת הכרת תודה הן על עצם 'פעולת ההצלה' והן על הגיבוי המתמיד. יש להדגיש שהתמיכה והגיבוי מעולם לא נשאו אופי של 'תלויים בדבר', ומעולם לא נדרשה מערכת העיתון להימנע מדברי ביקורת, גם אם מדובר באתלטיקה הישראלית.

לכל מי שהשתתף בריצת המרתון במסגרת מרתון ווינר טבריה ה-36 ממתינה הפתעה נעימה בסוף הגיליון.

מרתון בטעם חמוץ-מתוק
מרתון ווינר טבריה הבין-לאומי ה-36 הותיר בקרב המארגנים טעם חמוץ-מתוק. מחד-גיסא – רמה גבוהה מאוד של רצים קנייתים ואתיופים, שהרשימו בתוצאות איכותיות שבין 2:08 ל-2:10; שיא של כ-2000 רצים, מזג אוויר מצוין וחוויית ריצה ייחודית. מאידך גיסא – אכזבה מהישראלים הבכירים שהיו רחוקים משיאם. אריק קוקס מסכם עוד מרתון סביב הכנרת.

מבחן מוצר – שעוני ריצה
שעוני הריצה הפכו בשנים האחרונות לפריט חובה עבור כל רץ למרחקים ארוכים. נענינו לפניות רבות למערכת ע"י רצים, שביקשו לדעת כיצד לבחור שעון מתאים. ענת מורד, אתלטית ותיקה שפרשה מתחרויות המסלול ועברה לריצות הכביש נטלה על עצמה את המשימה ובחנה שלושה שעונים מתקדמים של חברות מהמובילות בשוק.

18 שנות פעילות
לפני 18 שנה שלמה בן גל, יו"ר האיגוד היוצא, קיבל על עצמו (בהתנדבות מלאה) משימה לא פשוטה - להוביל את האתלטיקה הישראלית לפסגות חדשות. כבר לאחר 5 שנים הוא קצר את הפירות הראשונים עם ההישג הבלתי נתפס כמעט (מקום 9) של רביעיית השליחים ב-4x‏100 מ' באליפות העולם בסוויליה. שנה לאחר מכן סיים מטוסביץ', הקופץ לגובה, חמישי במשחקי סידני, וכעבור שנה נוספת חזר אלכס אוורבוך עם מדליית כסף היסטורית באליפות העולם באדמונטון. אלו הם רק חלק מהישגי האתלטיקה בתקופתו, שידעה גם לא מעט אכזבות. שלמה בן גל מסכם עידן באתלטיקה הישראלית.


צילום: תומר גמינדר


חינוך גופני – האם זה מה שחשבתם?
אנשי חינוך מעלים מדי פעם ספקות באשר לרלוונטיות של מקצוע החינוך הגופני: האם התלמידים אכן לומדים ומפיקים תועלת מהנלמד בשיעורים ומיישמים אותו גם מחוץ לשיעורים? האם התכנים הנלמדים עשויים לסייע להם בעתיד? רוני לידור מסיר את הספקות בדבר חשיבותו ותרומתו של המקצוע בבית-הספר על רקע התמורות שחלו בתכנית הלימודים בחינוך הגופני בעשור האחרון, ומה ניתן לעשות כדי לחזק עוד יותר את הרלוונטיות שלו.

ישראמן 2013
עד לפני שנים אחדות, לא רבים התגאו בעובדה שסיימו תחרות איש ברזל מלאה. עבור הישראלים הצריכה תחרות כזו תכנון לוגיסטי שכלל טיסות, בית מלון ועוד כהנה סידורים שביציאה לחו"ל. תחרות הישראמן אילת, המתקיימת בשנים האחרונות במחצית השנייה של חודש ינואר, הפכה לאבן שואבת לישראלים רבים, המוכנים להתמודד עם הספורט האתגרי הזה. חיים סבטי ושי דנן מביאים את חוויותיהם האישיות מאירוע המעורר השראה עבור כל מי שחוצה את קו הגמר.


צילום באדיבות 'צלם אותי'

אתלטיקט
אגודות אתלטיקה רבות מתגאות כיום בפיתוח מחלקות ילדים ובהקניית יסודות תנועה כבסיס לכל ענפי הספורט. כיום מתקיימות ברחבי הארץ תחרויות אתלטיקט רבות לילדים גילאי 7 ומעלה, שעשויות להיות תחילתה של תרבות ספורט. העובדה שהילדים לומדים ומתרגלים יסודות נכונים אמורה לסייע להם בכל ענף ספורט שבו יבחרו להתמיד, ובכל מקרה יזכרו חסד נעורים לאתלטיקה. בחלקו הראשון של המאמר מציג רפי גרודצקי - מורה ותיק לחנ"ג, מאמן צעירים ואחראי לטיפוחם המוצלח של רבים מבכירי האתלטים בארץ כיום - את רעיון האתלטיקט, עקרונותיו ויישומו בשטח.

מטפסת סדרתית
סיפורה של ג'סיקה ספקטור אינו סיפור מרגש וסוחט דמעות אלא סיפורה של אישה שחיה למרגלות השגרה, אולם בוחרת לכבוש מדי פעם את פסגות הרגש. אחרי ששיחקה כדורגל, רצה בכבישים, טיפסה על מגדלים וניסתה טריאתלונים, עכשיו החלום שלה הוא ריצות ספרינט על המסלול. אורן בוקשטיין על הרצה הוותיקה שמזדהה יותר מכל עם פיטר-פן.


צילום: עופר ביידה


איך התחלתי לרוץ
רבים ודאי ימצאו את הדימיון בין סיפורו של יניב גונדה ובין סיפור הגעתם לריצה. העומס, הלחץ ושגרת העבודה גרמו לו לחפש מרגוע לנפש. מה שהחל עם בחירת האופן בו ישמע מוסיקה ללא הפרעה, הפך די מהר לריצה, משם לתחרויות, וכיום הוא מגדיר עצמו כאחד מחבורת הרצים.


צילום באדיבות 'צלם אותי'


מסיבת פורים דלת משתתפים
אליפות ישראל ה-52 במירוצי שדה זימנה השנה אלופי ישראל חדשים בקטגוריית הבוגרים. עם זאת, בוחר בני נוה להתמקד דווקא בנקודות שבלטו מעבר למובן מאליו – תאריך בעייתי שהציב משתתפים רבים בדילמה של ריצת שדה מול מסיבת פורים בבית-הספר; בולטות של מנצחים בקטגוריות הגילים השונות מקרב ענף הטריאתלון והשחייה והתחדשות מרעננת ומשמחת של פעילות אתלטיקה בשתי אגודות צפוניות.


ה-'Thrash pigs' מכים שנית
רן שילון חוזר עם מדור "מחוץ לקופסה", והפעם הוא וחבריו, המכנים עצמם 'Thrash pigs', רצים, רוכבים, שוחים, חותרים, קופצים ועוד לא בשביל להשיג מישהו או לנצח בתחרות כלשהי, הם עושים זאת בשביל ההרפתקה, אבל בעיקר כדי להיות ולעשות דברים ביחד. הפעם הם הצפינו לסוג של תחרות איש ברזל פרטית משלהם.
 


צילום באדיבות 'שוץ צילום ספורטאים'

לרכישת מנוי למגזין עולם הריצה

 


 

  • צילום: מיכאל חורי

    לכל מי שהשתתף בריצת המרתון במסגרת מרתון ווינר טבריה ה-36 ממתינה הפתעה נעימה בסוף הגיליון

סגור