חדש על המדף - גיליון 158, מגזין עולם הריצה

| שתף |

מגזין 158 של עולם הריצה נמצא כבר על המדפים. בכתבה הבאה כל מה שמחכה לכם בפנים: ראיונות, סקירות ותוצאות ממרוצים

תאריך: 22/08/13, מאת: SPORTWEB

1. יהלומים מלוטשים
בחודשים מאי-יולי התקיימו 11 מתוך 14 מחזורי "ליגת היהלום" (נותרו מפגשי סטוקהולם 22.8, ציריך 29.8 ובריסל 6.9). בתווך, בתאריכים 18-10 באוגוסט נערכה במוסקווה אליפות העולם ה-14. תחרויות ליגת היהלום, שבהן משתתפים בכירי האתלטים בעולם, עשויות להיות סמן וסוג של מקור לתחזית לקראת אליפות העולם, הגם שבמקצועות מסוימים נבנים סיפורים ומתיחויות סביב הימנעות ממפגשים בין אתלטים מסוימים עד לתחרות ביניהם באליפות העולם. ברקע כל אלו עומד הסיפור הגדול בעולם האתלטיקה של טרום אליפות העולם – תפיסתם של חלק מבכירי הרצים בעולם כמו האיש המהיר בעולם השנה, טייסון גיי מארה"ב, ועוד כמה רצים מג'מייקה שהבכירים שבהם אסאפה פאוול ונסטה קרטר.


הצילום באדיבות ה-IAAF‏

2. בנות פישמן
נועם ורוני פישמן הן טריאתלטיות מגיל מוקדם מאוד. כבנות שנולדו למשפחה שספורט היווה בה את האהבה הגדולה האמיתית, קשה לראות כיצד היו יכולות לגדול אחרת. השאלה הייתה רק לאיזה ענף. אבא צביקה, הטריאתלט ומאמן הטריאתלון, הכריע את הכף ומביא מהזווית המיוחדת והגבולית של מאמן קשוח ואב גאה בבנות שמאמיימות כבר בגילן הצעיר על פסגת הטריאתלון הישראלי.


צילום: צביקה פישמן

3. אימוני ספרינטים קצרים לעומת ארוכים לשחקני כדור
מהי השיטה היעילה ביותר לשיפור הכושר האנאירובי של שחקני כדור - האם אימוני ספרינטים קצרים ומרביים או אימוני ספרינטים ארוכים ותת-מרביים? מומחים ומאמני כושר מתלבטים! במחקר המובא כאן עולה ששתי השיטות יעילות במידה שווה, ולכן ניתן לגוון את האימונים ולמנוע בכך חדגוניות ושעמום.

 

4. אין-ספור רגעים של אושר
"הנוף היה מדהים ביופיו. המרחבים, השדות, הריחות, הטבע המתעורר בתקופת האביב - כל אלו גרמו להתרגשות אדירה. ואין דרך טובה יותר לחוות זאת אלא דרך הרגליים". כך מתארת נועה פלדמן את תחושותיה ממירוץ 'הר לעמק', אחד מעשרות מירוצים שונים, מרתונים, טריאתלונים ואפילו איש הברזל שהשתתפה בהם בעשור האחרון. בכך היא מוכיחה לעצמה בכל פעם מחדש שאין דבר כזה אי אפשר.


צילום: טלי שיאצו דיגיטלי

5. אורחת הכבוד
מרתון ווינר ירושלים 2013 היה אחד מאירועי הספורט המוקפדים ביותר שנראו בארץ בשנים האחרונות. הכול תוקתק עד לפרטים הקטנים ביותר ובסטנדרטים שאינם מאפיינים תמיד את תרבות ה'סמוך' הישראלית. שיא המסלול נשבר, אולם במרתון שאופיו אתגרי, שיא מסלול אינו יעד עיקרי של המשתתפים. כך חושבת גם אחת הנשים המפורסמות בעולם המרתון - אינגריד כריסטיאנסן מנורווגיה, שהגיעה כאורחת של המארגנים והייתה בהחלט תוספת משמעותית לאירוע האיכותי הזה.

6. בסימן ה-100 משוכות
אליפות ארצות-הברית באתלטיקה היא מהתחרויות הלאומיות המרתקות בתבל. בדרך כלל היא מהווה גם תחרות מבחן גורלית לאליפות עולם או למשחקים אולימפיים, ובאוגוסט השנה היתה זו אליפות העולם במוסקווה. בניגוד לשנים הקודמות, המועד המוקדם של האליפות הלאומית מאפשר לאתלטים האמריקנים להתכונן כהלכה ולהגיע למוסקווה בשיא הכושר. מעל כולם הייתה זו בריאנה רולינס, ששיאה האמריקני ב-100 משוכות מבטיח תחרות מרתקת ותוצאה מעולה במוסקווה. יורם אהרוני חזה ובדרך כלל צדק.

7. ליגה משלהם
עוד שנה עברה ואתה גם הליגה הבין-אגודתית. השנה הליגה זימנה לנו מפגש ראשוני עם קופצת המשולשת אנה קנייזבה-מיננקו, העולה החדשה מאוקראינה, ומפגש חדש ישן עם האתלט הטוב בתולדות המדינה – אלכס אווברבוך שתיחר כהכנה למשחקי המכבייה. שיאים אישיים רבים נקבעו במסגרת תחרויות הליגה, אולם שיא ישראלי אחד בלבד שנקבע מחוץ למחזורים עצמם, באליפות ישראל ב-10,000 מ' (מקצוע מנקד לליגה). המאמר סוקר את היתרונות והחסורונות של הליגה ואת העובדה שהאלופות, כבר שנים רבות, ידועות מראש.


  צילום: טיבור יגר

8. ניצוצות של תקווה
קופצת סופר מוכשרת שהניבה את השיא הישראלי היחיד בתחרות, שתי אתלטיות מצוינות שפרשו, קהל שהצביע ברגליו על כך שאתלטיקה מעניינת אותו ושום קריטריון לאליפות העולם. אלו ועוד היו מנת חלקה של אליפות ישראל ה-77, אותה מביא בני נוה מנקודת מבטו המיוחדת.


  צילום: טיבור יגר

9. הפעם למטה
נבחרת ישראל באתלטיקה נעה בשנים האחרונות במעין נדנדה בין הליגה השלישית לרביעית באליפות אירופה לאומות. השנה, בתחרות שהתקיימה בקאונאס שבליטא, ירדה הנבחרת מליגה 2 (השלישית באיכותה) לליגה 3. אריק קוקס שמלווה את המשלחת באופן מסורתי, בכל שנה, כמנהלה, מביא את הסיבות הברורות לירידה, אולם מביט בחיוב על נקודות אור אחדות שמעוררות בלבו תקווה כי בשנה הבאה תהיה זו עליה לצורך הישארות.

10. מדורים וסטטיסטיקות
כמו בכל גיליון, גם הפעם מופיעים מדורים ונתונים סטטיסטיים לכל מתענייני האתלטיקה: חמשת הטובים, בארץ (תוצאות האתלטיקה הישראלית בארץ ובעולם בחודשים מרץ-יוני), תוצאות אליפות ישראל ה-77, תוצאות האתלטיקה והטריאתלון במכבייה ה-19 וקולאז' תמונות מדהימות של צלמים שצילמו באליפות ישראל ובמשחקי המכבייה.


 

סגור