חדש על המדף - מגזין עולם הריצה

| שתף |

גיליון חודש יוני של מגזין עולם הריצה יצא השבוע למדפים. לקראת צאת המגזין מבצע מיוחד לגולשי SPORTWEB ברכישת מנוי.

תאריך: 09/07/12, מאת: כתבה פרסומית

גיליון יוני 2012 (מס' 154) יצא באיחור עקב גורמים שלא היו תלויים במערכת, ועל כך התנצלותינו הכנה לכל קהל המנויים והקוראים. מובן שהדבר לא יפגע במנויים שימשיכו לקבל את המגזין לכל אורך המנוי ולפי הכמות שרכשו.

בגיליון 154 אנו מאירים זרקור היסטורי אל רגעים בלתי נשכחים במועדים רחוקים, שבהם אירחה לונדון פעמיים משחקים אולימפיים; האליפות האירופית בטריאתלון שהתארחה בארץ ופרטי אליפות העולם באולמות וההופעה הישראלית בה מופיעים אף הם בגיליון. סקירת מירוצי המרתון החשובים מכילה את אלו של ירושלים ותל-אביב מחד-גיסא, שבלטו בעיקר כאירוע חברתי, ואת מרתוני העילית של החורף והאביב מאידך גיסא, המכנסים את רצי הצמרת העולמית ובראשם הקנייתים והאתיופים. רשמים אישיים מובאים מרוטרדם ומרומא. דיק פוסברי, הבלתי נשכח, היה מאורחי הקונגרס המדעי הבין-לאומי השני בארגון המכללה בווינגייט, וראיון מאלף עמו כלול בגיליון. יורם אהרוני ממשיך לתור אחר הקשר בין הישגי נוער ובוגרים באתלטיקה, ופטר דוידוביץ מביא רשמי השתלמות מקצועית בסקוטלנד. אלו ואחרים מהווים את שלד המידע שתפגשו בגיליון זה. האתלטיקה העולמית צופה פני הלסינקי 'במתינות' ופני לונדון בהתרגשות הטרום-אולימפית האופיינית.

לקראת המשחקים האולימפיים לונדון 2012
פרופ' אורי גולדבורט סוקר סיפורים מרתקים ורגעים בלתי נשכחים, חלקם שהותירו רשמים מקידמת הבמה וחלקם מאחורי הקלעים. על בכירי הרצים הבריטים שהיו מסיימים יום עבודה רגיל, עולים על האוטובוס האדום שהביא אותם לאיצטדיון האולימפי, שם היו רצים, ולאחר מכן מחליפים חזרה לבגדי עבודה, ועולים שוב על אותו כלי תחבורה שהפך לסמל מרכזי של האי, ונוסעים הביתה לכוס התה החמה שהמתינה להם שם; על הטבות המזון שקיבלו ספורטאי המשלחת האולימפית הבריטית במסעדות של תקופת הצנע בלונדון; ועל דוראנדו פייטרי – הרץ המופלא שסיים את ריצת המרתון עם קבלת סיוע ונפסל, אולם ייזכר לעד במרתון שלפיו נקבע מרחק הריצה המדויק עד לימינו אנו.

דיק פוסברי: רגעים עם אדם מרשים ואתלט דגול
באמצע שנות השישים, כשתלמיד התיכון דיק פוסברי ניסה לקפוץ בסגנון חדש שבו הראש חולף ראשון על פני הרף, כינו את תנועת הקפיצה בשם "פוסברי פלופ". כמה שנים לאחר מכן כבר אימצו כל הקופצים בעולם את הסגנון הקרוי על שמו. מערכת המגזין ניצלה את שהותו כאורח הכנס הבינלאומי של מכון וינגייט ומספר מחבריה פגשו לראיון קצר את האתלט שעשה היסטוריה בקפיצה לגובה. התובנות שלו בהחלט מעניינות.

קרב-רב עולמי: אליפות העולם באולם, איסטנבול 9-11 במארס 2012
אליפות העולם באולם זוכה אחת לארבע שנים, בשנה האולימפית, לתשומת לב מיוחדת. כך חשבו גם המארגנים שהשקיעו באולם חדש ובאסטרטגיה ארגונית מצוינת, אולם כשלו בפן הטכני. כל זאת לא הפריע לשבירת שני שיאי עולם בקרב-רב, וגם לא מנע מן האמריקנים הפגנת עליונות חריגה ביחס לשאר המדינות המשתתפות. ז'ק כהן ראה מקרוב ואורי גולדבורט שעקב באדיקות אחרי האליפות שהיוותה מתאבן רב-טעם לעונה קסומה

איכות ואכזבה משלבות ידיים: אליפות ישראל ב-10,000 מ', 2.5.2012
בני נוה מנתח את כל הצדדים של אליפות ישראל, החל מריצת הגברים בה מתגלה עומק של ספורטאים שהפכו אותה לטובה ביותר אי פעם, עבור דרך מגמת הנסיגה המתמשכת של המין הנשי, ועד לקהל שמגיע לאליפות ומקפיד לדחוף ולעודד את הרצים והרצות, אולם במספר קטן ורחוק מלהשביע רצון.

ירושלים של מרתון: מרתון ווינר ירושלים 16.3.2012
דייויד טוניוק מקניה, מיהירט אנאמו אנטוניוס מאתיופיה ואסרט ממו מישראל כיכבו במרתון ירושלים 2012, וכך גם המסלול ומזג האוויר. יוסי שוורצפוקס ונחשון שוחט, רצים ירושלמים ושותפים לא אובייקטיביים בעליל לצפייה, להכנות ולריצה במרתון הביתי שלהם, מסכמים את התרשמותם, עם הרבה אופטימיות במבט לעתיד.

ריצתי תשוקתי: מרתון ג'ילט תל-אביב 30.3.2012 מזווית קצת אחרת
יותר מ-25 אלף משתתפים – מי בריצה, מי על אופני יד ומי על רולר-בליידס – לקחו חלק פעיל במרתון ג'ילט תל-אביב 2012. במונחים ישראליים המספר כמעט בלתי נתפס. יכולנו לסקר את האירוע הזה כמו אירועי ריצה אחרים, עם תיאורים על הזינוק הצפוף, הדבוקה שפרצה, החבורה שצמצמה, הרץ שנתקל בקיר בקילומטר ה-... והמנצח שחצה את קו הגמר בתוצאה... – אבל לא.
הפעם החלטנו לספר את סיפורה של לארה מלר, פינליסטית עונת הזוגות הרביעית של תכנית הריאליטי 'יורדים בגדול'. אישה שפעם התקשתה בהליכה כשנאלצה להשקיע אנרגיה רבה בהנעת 120 הקילוגרמים ששקלה, והיום הפכה את הריצה ואורח חייה החדשים לדרך חיים.

כמעט
גזצ'או יוסף הגדיר כמעט מחדש את המונח כמעט. בניסיון לקבוע את הקריטריון הישראלי במרתון למשחקי לונדון, קבע במרתון השני בחייו 2:15:46 שע' – תוצאה מצוינת לכל הדעות, אבל בהפרש של 46 שנ' מהתוצאה הדרושה. פחות מחודש לאחר מכן, בצעד כמעט בלתי נתפס, החליט הרץ המנוסה לקחת הזדמנות נוספת לידיו במרתון פראג שבצ'כיה, הפעם הפספוס היה ב-7 שנ' בלבד. אריק קוקס שליווה את גזצ'או ועוד מספר אתלטים ישראלים לתחרות ההזדמנות האחרונה, מתאר את האירועים סביבם, רגע אחרי רגע, עד לסיום המאכזב, אבל בעיקר המרגש.

כל הדרכים מובילות לכיכר ונציה: מרתון רומא 18.3.2012
משפחת מילר על שלושת דורותיה ליוותה שניים מבניה למרתון רומא – לא מהגדולים בעולם, אבל לבטח אחד היפים שבהם. יחיאל, ראש השבט, ובתו מרב, מתארים את המסע מהטיולים בככרות ועד לאירוע המרגש בו השתתפות המשפחה הורחבה ושני גיבוריה השלימו את המרתון הראשון בחייהם. במאמר מובאים גם תוצאותיהם של 20 הישראלים המהירים במרתון זה.

מרתונים חורף ואביב 2012
יורם אהרוני סוקר את מיטב המרתונים בעולם בתקופת החורף והאביב. המרתונים בהם נאבקו בכירי המשתתפים הן על מקומם בלונדון כנציגי מעצמות הריצות הארוכות – קניה ואתיופיה, אולם גם על היוקרה, על שיפור שיאי המסלול, השיאיים והאישיים, וכמובן שיפור השיא העולמי. על הצלחותיהם הגדולות יותר ופחות של הרצים והרצות בסקירה מקיפה זו, בה מובאים גם תוצאות של רצים ישראלים שהשתתפו בחלק מן התחרויות הללו.

המנצח הישראלי מאיטליה
אנדראה דה-בוני סיים השנה ראשון בין הישראלים במרתון תל-אביב בפעם השנייה ברציפות. למרות גילו (48) ולמרות שהמרתון נמצא אצלו שלישי בסדר העדיפויות, השאיפה לשיפור שיאים אישיים רחוק מלהסתיים. בשנה הבאה הוא רוצה לעשות זאת בטבריה, קרוב לבית. סיפורו של איטלקי שהגיע ארצה כמתנדב, בנה את ביתו בצפון, וחשוב לו שיזכירו שהוא חלק בלתי נפרד ממועדון איילות.

השתלמות מאמנים בגלזגו, סקוטלנד, חלק ב': מקצועות הקפיצה
בחלקו הראשון של המאמר שהובא בגיליון הקודם (153) הוצגו עמדותיהם של מרצים בולטים שהשתתפו בהשתלמות השנתית של מאמני האתלטיקה האירופאים בסקוטלנד. חלקו השני של המאמר יתמקד בניתוח מקצועי של הגורמים המשפיעים על קידומם של מקצועות הקפיצה בעולם, כפי שאלו הובאו ע"י ד"ר וולפגנג ריצדורף, מגדולי המומחים בעולם בתחום.

האם יש קשר בין הישגים בגיל בנוער לבין הישגי הבוגרים בריצות בינוניות וארוכות, חלק ג' ואחרון
חלקו האחרון של המאמר המקיף של יורם אהרוני שחלקיו הקודמים פורסמו בשני הגיליונות האחרונים עוסק בריצות ל-5000 ו-10,000 מ'

התפוח (לפעמים) לא נופל רחוק מן העץ, חלק ב'
בחלקו הראשון של המאמר, אשר הובא בגיליון הקודם, הצגנו דוגמאות בולטות של שני דורות, ולעיתים אף יותר, אשר הגיעו להישגים והציגו רמה גבוהה מאוד על במות האתלטיקה הגדולות בעולם. הפעם מתמקד המאמר במישור הישראלי. גם כאן מספר הילדים שהלכו בעקבות הוריהם נמוך יחסית לכמות האתלטים שהיו רשומים באיגוד האתלטיקה על גלגוליו השונים, אבל הם בכל זאת קיימים. יורם אהרוני מציג את משפחות האתלטיקה הבולטות בישראל.

על הלך ושבחו – בן עמי שחר ז"ל
משפחת שחר, ליאור, מיכל ואילת סופדות לאב המשפחה שהלך לעולמו בטרם עת ובנסיבות טרגיות בתאונת דרכים קטלנית באנגולה שבאפריקה.

אליה וקוץ בה – אליפות אירופה בטריאתלון, 20.4.2012
איגוד הטריאתלון נוהג לארח את התחרות המרכזית שלו בכל שנה באילת. בשנים האחרונות קיבלה התחרות גושפנקה מההתאחדות האירופית (וגם העולמית) ככזו שעומדת בתקנים הדרושים על-פי כל קנה מידה. אלא שהפעם נאלץ האיגוד הישראלי לקבוע את היעד לאפריל, מועד שלא התאים לרוב הטריאתלטים הישראלים. יחיל מילר תמה האם ההשקעה הכלכלית בתחרות הזו כדאית לאיגוד, אם הדבר מאלץ אותו לשנות את התכנית השנתית ולבטל תחרויות טריאתלון אחרות.

פושטי הירך: היבטים ספורטיביים ופונקציונליים, חלק ב'
שמירה על חוזקה וגמישותה של קבוצת פושטי הירך לספורטאים בענפים שונים (ענפי סבולת כמו רכיבת אופניים, משחקי כדור, אמנויות לחימה ועוד) היא בעלת חשיבות רבה. היא מאפשרת יציבה תקינה בכלל ובעת פעילות גופנית בפרט, וגם עשויה להפחית את הסיכון לפציעה, כפי שהוסבר הדבר בחלק א' של המאמר (גיליון מס' 153). ד"ר איתי זיו ונדב בקר בחרו להסביר ולהדגים את התרגילים המתמקדים בחיזוק ובגמישות קבוצת השרירים פושטי הירך וכופפי הברך – לספורטאים ולמתאמנים מן השורה כאחד.

 

למבצע לגולשי SPORTWEB ברכישת מנוי למגזין עולם הריצה

יש לפנות במייל זה

 • אנסטסיה מוצק'ייב בתמונת שער גיליון 154

  צילום: טלי שיאצו דיגיטלי, עיצוב: סרג'יו גבריאל

 • אליפות ישראל ב-10000

  צילום: טלי שיאצו דיגיטלי

 • מרתון ירושלים

  צילום באדיבות עיריית ירושלים

 • ריצתי תשוקתי - לארה מלר

 • מרתון רומא

  צילום באדיבות משפחת מילר

 • אנדראה דה-בוני - המנצח הישראלי מאיטליה

  צילום צלם אותי

 • התפוח לפעמים לא נופל רחוק - אירינה ויינגרטן

  צילום עופר ביידה

 • לונדון 1948-1908 פייטרי בסיום המרתון

  צילום באדיבות ארכיון לונדון

 • על הלך ושבחו - בן-עמי שחר

  צילום מתוך האלבום המשפחתי

 • וולפגנג ריצדורף - השתלמות מאמנים

  צילום באדיבות ריצדורף

 • דיק פוסברי

  צילום באדיבות האתר של פוסברי

 • גלינה ויינגרטן - מתוך האלבום המשפחתי

סגור