טקה ואמרה אלופי ישראל ב-10,000 מ'

| שתף |

הקריטריון לריו והשיא הישראלי ימתינו להזדמנות אחרת. אמרה ניפץ את שיאו האישי ומשך את טשאלה לשיא ישראלי חדש עד גיל 22. טקה זכתה בתואר שלישי ברציפות

תאריך: 29/04/15, מאת: SPORTWEB

גירמה אמרה מאתלטי אורן השרון שקבע 28:10.32 דק' ואזאוונט טקה ממכבי ת"א שקבעה 36:25.00 דק' הם אלופי ישראל 2015 בריצת 10,000 מ'. המכנה המשותף הנוסף לשניים הוא ששניהם סיימו במקום השני במקצים שלהם, אחרי רצים שאינם אזרחי ישראל. לורנה צ'מטאי ממכבי ת"א, חברתה של טקה לאימונים, שתיהן תחת הדרכתו של דן סלפטר, חזרה למסלול אחרי לידת בנה רוי ולא הותירה מקום לספקות לגבי יכולות הריצה שלה כשהיא עוצרת את השעון על 36:05.01 דק' וזוכה בזהב בפעם העשירית בחייה באליפויות ישראל ובפעם השלישית בריצת 10,000 מ', וכל הפעמים האלו כמסיימת ראשונה, אולם לא כאלופה. בקרוב, כך זה נראה, היא תקבל את ההכרה הרשמית מהמדינה בה היא חיה עם בן זוגה ומגדלת את ילדה, וגם שמה יתנוסס מעל תארי האליפות הלאומיים. בין הגברים היה זה צגאיי גטאצ'ו האתיופי שקבע 28:10.03 דק', אם כי מהאתלט שקבע בינואר 28:04.57 ומשך את איימרו עלמיה לשיא הלאומי, הציפייה הייתה להכתבת קצב טובה יותר.

מאות צופים הגיעו לאצטדיון הדר יוסף לאליפות ישראל ב-10,000 מ', בעיקר כדי לראות ולעודד את בכירי הרצים בישראל לקביעת קריטריון למשחקים האולימפיים ריו 2016, ואם לא, אז לפחות לשיא ישראלי חדש. האמת היא שבכלל לא נגזים אם נאמר שבחינת הכמות והעומק, הריצות הארוכות בישראל נמצאות בסוג של רנסנס. אם בכל ריצת 10,000 מ' ומרתון קיימת ציפייה ריאלית לקביעת קריטריון בין-לאומי ו/או שיפור השיא הישראלי, גם אם זה רק בגזרה הגברית לעת עתה, אז ביחס ליתר מקצועות האתלטיקה מצבינו לא רע. יש יאמרו שזה בגלל קריטריונים קלים יחסית. אישית איני מסכים עם אותם אנשים. כשיש מי שנושק לקריטריון פתאום הוא קל יחסית, אולם במקצועות בהם אין עומק וקירבה, הקריטריון והשיא נראים בלתי מושגים לדורות.

המוקד הערב היה אם כן במקצה הגברים. במחצית המרחק חבורת החוד שכללה את גטאצ'ו, אמרה, עלמיה ודמקה טשאלה, שלושת האחרונים מאתלטי אורן השרון ומתאמנים תחת הדרכתם של הצוות אמנון גור את זוהר זימרו, עמדה על זמן ביניים של כ-14:05 דק'. היה ברור שיידרש חצי שני של הריצה מהיר מהראשון. צעקותיו של זימרו בכל סיבוב רמזו על כך שהם לא עומדים בקצב הרצוי. רק בינואר עלמיה הציב את השיא הישראלי על 28:09.42 דק' כשאותו גטאצ'ו מושך אותו ביעילות לקצב הדרוש. הערב, למרות שתנאי מזג האוויר היו טובים, גם אם לא אידיאליים, אבל טובים, המשימה הראשית לא צלחה. אבל מי אנו כי נלין על תוצאה שרחוקה 9 עשיריות השנייה בלבד מהשיא הישראלי. זה לא שלא היה כאן מאמץ ראוי. שני סיבובים לסיום גטאצ'ו ואמרה ברחו במפתיע לעלמיה שכוחו לא עמד לו יותר והוא סיים שלישי בתוצאה 28:30.74 דק'. אמרה בן ה-28 ששיפר את שיאו האישי ב-7.62 שנ'!!! אמר בסיום: "אני ממש שמח ששיפרתי את השיא האישי שלי. לא בכל ריצה אפשר לשבור את השיא הישראלי, אז השיא האישי החדש שלי מאוד משמח אותי. המטרה הייתה לרדת מ-28 דק'", הוסיף אלוף ישראל הטרי וסייג, "אבל אם לא, גם שיא ישראלי היה משמח, אבל מה שבא בא. מובן שאנחנו מאוכזבים מהעובדה שלא עמדנו במשימה, אבל תהיינה הזדמנויות נוספות לקבוע קריטריון ולשפר שיאים".

במקום הרביעי הכללי והשלישי בין הישראלים סיים, כמו בינואר, טשאלה הצעיר מאורן השרון בזמן של 28:33.69 דק' המהווה שיפור של 17.52 שנ' לשיאו האישי שהוא גם השיא הישראלי עד גיל 22. "אני מאוד מרוצה מהתוצאה שהשגתי. ההתחלה הייתה קלה, אבל המחצית השנייה של הריצה היה קשה. אני שמח ששיפרתי את השיא ומבקש להודות לכל אלו שעמדו לצדי וסייעו לי בדרך להשגת המטרה".
עוד ראוי לציין כי עומר רמון הצעיר מעמותת הצבי שסיים במקום ה-14 בזמן של 31:23.26 דק', שיפר את שיאו ב-3:05.58 דק! וקבע את הקריטריון לאליפות אירופה לנוער שתתקיים בקיץ באסקילסטונה שבשבדיה.

בין הנשים, כאמור, לונה צ'מטאי חצתה ראשונה את קו הגמר עם 36:05.01 דק' וטקה עם 36:25.00 דק' הוכתרה בפעם השלישית ברציפות כאלופת ישראל ב-10,000 מ'. במקום השלישי הכללי והשני בין הישראליות הפתיעה נועה חייט בת ה-17 וחצי מאתלטי הסמטה דרום ת"א שקבעה 37:25.03 דק' בריצת 10,000 המטרים הראשונה שלה בקריירה. אחרי ששתי המובילות פתחו פער נכבד, הדבוקה השנייה כללה את חייט, הלן וולפסון ואירנה קונובלוב מרצי רמה"ש, אולם בחצי השני של הריצה חייט פתחה פער משמעותי מוולפסון שעשתה דבר דומה לקונובלוב ובסיום וולפסון זכתה בארד עם 37:39.77 דק'. קונובלוב שזכתה בשנה שעברה בכסף הסתפקה הפעם במקום החמישי הכללי עם 38:06.74 דק'.
  


פודיום הנשים (עומדות מימין לשמאל): הלן וולפסון, אזאוונט טקה, לונה צ'מטאי ונעה חייט. עומד לפניהן רפי פלד, מ"מ יו"ר איגוד האתלטיקה / צילום: יח"צ איגוד האתלטיקה

  • פודיום הגברים (עומדים מימין לשמאל): דמקה טשאלה, צגאי גטאצ'ו, גירמה אמרה ואיימרו עלמיה.

    צילום: יח"צ איגוד האתלטיקה

סגור