טריאתלון המבורג – לא מה שציפיתם

| שתף |

העיר שאירחה את אחת מאליפויות העולם הדרמטיות בעשור האחרון (2006) ממשיכה לשבור שיאים בטריאתלון המקצועני. הפעם, היו אלה רבע מיליון צופים שגדשו את הרחובות והסמטאות והוכיחו שוב מה שמסתמן כבר זמן רב - הטריאתלון הוא ספורט אטרקטיבי להמונים.

תאריך: 21/07/11, מאת: נווה כהן

ביום שבת האחרון נערכה בגרמניה התחרות הרביעית מתוך שש במסגרת סבב אליפות העולם בטריאתלון. רעיון הסבב העולמי (או בשמו הארוך 2011 Dextro Energy Triathlon ITU World Championship Series . יש היאמרו ארוך מדיי...) מצליח למשוך עניין רב ויוצר מתח וציפייה בין 'תחרות קצה' אחת למשנה. המהלך שהשיק האיגוד העולמי לפני 3 שנים הציב את הטריאתלון במקום של כבוד בין ענפים פופולאריים כמו הטניס (גראנד סלאמים) ותחרויות פורמולה כשהמנצח הוא זה שהציג את הביצועים הטובים ביותר בשכלול 7 תחרויות שנקבעו מראש. רגע, אמרנו 6 בהתחלה נכון? בתחילת השנה הוצגו שבעת הערים שנבחרו לארח: סידני - יוקוהמה – מדריד – קיצביהל – המבורג – לונדון- בייג'ין. מה שלא יכלו לצפות המארגנים, הוא האסון שפקד את היפנים, ואת ערי החוף שלהם בפרט. יוקוהמה נמחקה מהרשימה (וחלקה גם מהמפה) ולטריאתלטים הייתה תחרות אחת פחות להתכונן אליה.

זמן קצר אחרי אליפות אירופה, התייצבו השמות הגדולים ביותר על קו הזינוק. מחבייר גומז המגן על התואר משנה שעברה, טים דון, בראד קולפלט ועד לג'או סילבה הצעיר (רק 22!) וקלארק הבריטי. בהיעדרם בלטו האחים אליסטר וג'ונתן בראונלי הבריטים שהעליונות שהפגינו באליפות אירופה השאירה אותנו פעורי פה, וכולם מנסים להבין מה בדיוק הם אכלו בביתם אי שם ביורקשייר. בכל זאת- אין אחד על קו הזינוק שהתרכז בהם, התחרות הייתה צמודה מספיק גם כך.

הובלה חזקה מאוד לאורך 1500 המטרים בשחיה לא הצליחה לרווח את התחרות, והיציאה מהמים מרוכזת ומהירה (20 מהטריאתלטים ב9 שניות בלבד!). יציאה צמודה זו הובילה לרכיבה בפלוטון אדיר של כ50 רוכבים. גומז, ששחה שני הכי מהר בתחרות הוכיח שרמת השחיה שלו מעולה ושהתקרית הלא כ"כ ספורטיבית באליפות אירופה הייתה מקרה חד פעמי. (צפו בחבר הנבחרת הבריטי דוחף מרביץ וחוסם את גומז במהלך תחרות). רוב הטריאתלטים מתאגדים לדבוקה אחת ראשונה. לא פחות מ-50 רוכבים שועטים בקצב מסחרר על הכביש. מסלול מאוד טכני, 8 הקפות באופניים מצביע על מספר פניות רב בתוך העיר. לעיתים תכופות לאורך הרכיבה מנסים אלו שיודעים שלא יוכלו לעמוד בקצב הריצה של המובילים לפרוץ קדימה באופניים. מטרתם היא לתת לעצמם 'פור' לסשן הריצה ובכך אולי להקנות לעצמם מיקום טוב יותר וחשיפה ביציאה לריצה. ניסיונות אלה לא נושאים פרי כשהפלוטון בולע לתוכו בריחה אחר בריחה. בתוך הפלוטון היה שם אחד מאוד מוכר מעולם הטריאתלון הארוך. כריס מק-קרומק החליט לתת ניסיון למרחק ה"קצר" ונגלה לכם כבר עכשיו שהוא סיים במקום 26 המכובד! עוד אירוע פוקד את התחרות כשהאלוף האולימפי וחביב הקהל יאן פרודינו מתעכב 2 דקות בשל בעיות טכניות באופניים. לא נזכיר את המטען האמוציונאלי שהוא נושא איתו מהתחרות בשנה הקודמת.

החילוף השני מתבצע בשטח החלפה כמעט מלא ויוצאים לריצה. מצעד לצעד נוצר מבנה ריצה ייחודי הדומה לנחש ארוך, שנכון לקילומטרים הראשונים אין בו מקטעים חסרים. בק"מ החמישי נפתח החור הראשון בטור כש 6 מובילים בורחים מהר קדימה ויוצרים הפרש שלא משאיר מקום לטעויות- מכאן ייצא המנצח!
קולפלט נראה נחוש מאוד לא לוותר, אבל זהו חבייר גומז שביצע את המתגברת הראשונה לקראת הסיום 3 ק"מ לסיום. למוד ניסיון מהעבר הוא יודע שאם יגיע לספרינט פיניש הרגליים שלו לא יהיו שם בשבילו. הוא צריך כבר עכשיו. קלארק הבריטי נצמד לעקביו ביחד עם קולפלט ולאחר מכן הס וסילבה מצטרפים. אף אחד לא יודע איך זה ימשיך מכאן...

הטריאתלטים השאירו אותנו במתח עד לקילומטר האחרון, שם ראש חץ של קולפלט סילבה וקלארק מגביר מהירות שוב! פניהם סובלות והדופק לבטח בשמיים. גומז, עייף ומותש נשאר מאחור להיאבק על מקומו בחמישייה. הקרב נמשך ממש עד מפתן שער הסיום כשקרלאק כנראה יחצה אותו ראשון. ואז, קולפלט זורק מבט לאחור ומיד נותן את כל מה שיש לו להציע. ספרינט מדהים של 20 מ' אל תוך שער הסיום מעניק לו את הניצחון כששנייה אחריו מגיע קלארק, והאס הצרפתי חוצה את הקו ממש איתו, אך היו אלה עשיריות שנייה שהכריעו בניהם. רביעי סיים ראנק הגרמני מול הקהל הביתי. ג'או סילבה הצעיר והמוכשר מאוד משאיר מאחוריו את המודל של כ"כ הרבה ספורטאים צעירים (עבדכם הנאמן) ואולי גם שלו עצמו - חבייאר גומז שחצה את הקו 6, 11 שניות מהמנצח.

בנשים נדמה שהיבשת הדרומית ושכנתה (אוסטרליה וניו זילנד) שולטת בענף ביד רמה. בניגוד לתחרות הגברים, אצל הנשים כבר בשחיה נוצרו דבוקות במים. ברברה רווירס הצ'יליאנית התמודדה יפה עם המשקפת שנפלה לה בזינוק ויצאה מהמים עם אנדריאה יואיט (שהתחרתה באילת פעמיים). אך את שתיהן הקדימה אמה סנווסיל- אתלטית חזקה במיוחד שיצאה שישית מהמים וזכתה לתחילת אופניים שקטה. בשלב זה בתחרות ישנן שתי דבוקות עיקריות- הראשונה המונה כ-25 רוכבות שבתוכן כל הפייבורטיות למרוץ זה. קבוצת רדיפה, צ'ייס גרופ, הייתה עם קצת פחות מ20 רוכבות וכשתי דקות מהראשונות.
ריצה - אמה מופת שעדיין לא הצליחה לעלות על הפודיום השנה פתחה את הריצה חזק מאוד. כאנקדוטה אספר שאת ההחלפה הזו עוד יילמדו בבית הספר לטריאתלון ביום מן הימים. הבנות יצאו לריצה קרובות מאוד ומיד התברגו החזקות מלפנים. לא פחות מארבע אוסטרליות (המספר הרב ביותר שיכלה מדינה להציב לתחרות) היו שם, לצד יואיט ורווירס. עם התפתחות הריצה יצאה מופת לפריצה שספק אם האמינה שתעבוד- אבל הפלא ופלא היא עבדה! דלקו אחריה שתי האוסטרליות הנוספות- ויואיט. אמה ג'קסון ואמה סנוווסיל הבטיחו פודיום אוסטרלי מושלם שהותירו את יואיט מאחור בזמן שהתקדמו במהירות שלא הייתה מביישת ספורטאי עלית גברים. מופת שמרה על הפער עד קו הסיום. בספרינט מלהיב בין שתי האוסטרליות, הקדימה ג'קסון את סנווסיל בזריקת חזה ברגע האחרון.
לסיכום הנשים - שלוש אוסטרליות על הפודיום, שלושתן עונות לשם אמה, וכולן הוכיחו שהן רחוקות משאר השדה. תחילתו של עידן? נחכה ונראה.
בינתיים המבורג הגיש לנו את כל מה שיכולנו לבקש, ויותר... לנו נשאר לשאת עיניים ללונדון בעוד שבועיים, התחרות שמבטיחה קרב טיטאנים אדיר עם הבראונלים שמחככים ידיים.


 

סגור