טריאתלון ואולימפיאדה - שילוב מנצח

| שתף |

ברוח הצטרפותו של ענף הפרה-טריאתלון לאולימפיאדת הנכים בשבוע שעבר, החלטנו להביא את סיפורו של הטריאתלון הרגיל והרומן שלו עם המשחקים האולימפיים.

תאריך: 21/12/11, מאת: נווה כהן

טריאתלטים, כמה פעמים נתקלתם בשאלה, ספק הצהרה: "טריאתלון זה לא ספורט באולימפיאדה. נכון...?" כאמור, אכן נוצרה לענף תדמית קשוחה במרוצת השנים (ולא בכדי), שהגדירה אותו בתודעת האנשים כספורט אתגרי. לכן גם שוייך לא מעט פעמים למקצועות כמו סנפלינג, טיפוס הרים ואפילו ספורט מוטורי- שהרי הם אינם אולימפיים.

בתחילת שנות התשעים החל הטריאתלון להתפתח ולהתגבש כספורט בינלאומי עם מרחקים מוסכמים. ניצניו הראשונים הופיעו בארה"ב, אוסטרליה וניו זילנד בייחוד. בשנת 1995 התקבלה בוועד האולימפי הבינלאומי הצעה ברוב קולות: צירוף הטריאתלון למשחקים האולימפיים. אך לפני שהספיקו הטריאתלטים הנרגשים לארוז את התיקים, הודיעו מיד שההחלטה תיושם רק מהמשחקים בסידני 2000 ואילך... כך שהמשחקים באטלנטה 1996 יאלצו להסתדר בלי נוכחותו המפתיעה של הענף הססגוני.

עברו חמש שנים והנה הגיע סוף סוף הטריאתלון האולימפי הראשון- בסידני, אוסטרליה. המרחקים שנקבעו היו 1.5 ק"מ שחיה, 40 ק"מ אופניים ו10 ק"מ ריצה. רשימת המשתתפים עמדה על 100 ספורטאים בדיוק: 48 נשים ו52 גברים. הספורטאים הוזנקו בסמוך לבנייני האופרה המפורסמים שבעיר, ובאתונה 2004 השוו את מאזן הכוחות בין הטריאתלטים כשיש 50 לכל צד. ארבע שנים לאחר מכן, נדמה שהגיע הטריאתלון ליישור קו ו-55 ספורטאים וספורטאיות בכל מקצה- הוזנקו בביג'ינג. כך יהיה אגב גם באולימפיאדת לונדון הקרבה ובאה.

נכון לעכשיו, האוסטרלים מובילים בגאון את מצעד המדליות האולימפיות בענף הטריאתלון- כש- 4 מדליות באמתחתם. שכנתם הגאוגרפית דואגת להישאר צמודה אליהם גם בטבלאות: ניו-זילנד שנייה עם 3 מדליות משלה. את המקום השלישי חולקות גרמניה וקנדה כש-2 מדליות אולימפיות לכל אחת. אך האם רק לי משהו חסר פה משהו? איפה מעצמת הטריאתלון של השנים האחרונות- היכן בריטניה??? כרגע אין לאנגלים ולו מדליה אולימפית אחת לרפואה... חושבים שהאחים בראונלי מתכננים לשנות את הסטטיסטיקה לטובתם? נחכה ונראה. בהחלט מסקרן.

בלונדון מבטיחים טריאתלון גרנדיוזי שעוד לא נראה כמותו. טריבונות ענק, מסלול התחרות בין אתרי תיירות ידועים ביופיים ורבבות של צופים בכל רחוב וסמטה. אז לונדון, ככה אומרים, מחכה לאולימפיאדה אצלה. נשארים עם היד על הדופק- נשאר עוד פחות משנה.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

נווה כהן, טריאתלט בכיר

סגור