טריאתלון לונדון - אחרית דבר

| שתף |

אמרנו שיהיה חם בלונדון? אז אמרנו.. את השמש שקידמה את פני הטריאתלטים בזינוק, החליף גשם עז ועננים כבדים. נהרות של קהל לא נרתעו ממזג האוויר הסוער, וצפו באנגלים מנצחים את מקצי הגברים והנשים! חאבייר גומז ואמה סנווסיל מחוץ לפודיום.

תאריך: 10/08/11, מאת: נווה כהן

בסוף השבוע האחרון התקיימה התחרות החמישית בסדרת הגמר של הטריאתלון העולמי. הרבה הונח על הכף הפעם - שלושת המנצחים בגברים ובנשים יבטיחו את מקומם באולימפיאדת לונדון 2012, זאת מלבד זכייה יוקרתית בתחרות סבב. מסלול התחרות בעיר לונדון עבר באותו הטוואי בו תיערך האולימפיאדה, והנה לכם נתון מסקרן: ב-2007 נערכה תחרות דומה בבייג'ין, מעין הקדמה לתחרות האולימפית. שישה מתוך העשירייה ב-2007 סיימו בעשרה הראשונים באולימפיאדה עצמה, ובאותה נשימה נאמר שספורטאי שניצח את התחרויות המקדימות אף פעם לא ניצח באולימפיאדה.

האקשן האמיתי בגברים התרכז בשני קטבים-  אלו המנצחים ואלו שסיימו בתחתית הרשימה. ונסביר: שני ספורטאים התרסקו על מסלול האופניים החלקלק ויצאו מהמירוץ; האנטר קאמפר (עם 3 אולימפיאדות ברזומה) לא סיים את הריצה עקב קלקול קיבה; איש הברזל כריס מק'- קורמק ממשיך על המזל הרע מהתחרות האחרונה (תקר בגלגל) וקרע את שריר ההאמסטרינג כבר בשלב מוקדם.
אבל מנגד, בחוד התחרות התרחש מהלך שלא זוכים לראות כל יום ובטח שלא בתחרות כזו חשובה. נסיונות בריחה באופניים ישנן תמיד אך על פי רוב הן לא מחזיקות הרבה ונבלעות במהרה. הפעם, אליסטר בראונלי הפייבוריט הגדול הצטרף לבריחה מוקדמת שיזם ג'יימס אולרי מניו זילנד. "זה לא היה מתוכנן בכלל." הסביר בראונלי בראיון בסיום, "ראיתי הזדמנות לברוח עם ג'יימס וקפצתי על עליה... לא יכולתי לבקש ליותר מזה".
ארבעת הבורחים המשיכו לפתוח פער שגדל לדקה. המדהים הוא שהפלוטון המרכזי היה נראה אנמי למתרחש ולא הראה סימני התעוררות לאור הפער שהולך וגדל. היחיד שזיהה את הפער כהזדמנות היה בורקנקוב הרוסי, ובמהלך הירואי פרץ קדימה לבדו והצליח לגשר אל קבוצת הבריחה.

בורקנקוב ירד ביחד עם אליסטר לריצה שיותר מדקה אחריהם הגיע הפלוטון שכלל את גומז וג'ונתן לשטח ההחלפה. אליסטר כמצופה הראה מיד שאין מי שיקרא עליו תיגר ופתח פער מכובד על שלושת חבריו לבריחה, מאחור נפתחה חזית חדשה בין חבייאר גומז ואחיו הצעיר של אליסטר- ג'ונתן. בורקנקוב מנסה לשמור על צעדי של אליסטר, בזמן שהפלוטון מאחור מתקרב למובילים. על הקרב למדליית הארד מצטרפים מאחור גומז ובראונלי ג'וניור. הקרב בניהם הוכרע בק"מ השביעי כשג'ונתן הגביר והשאיר את גומז לנווט בין השלוליות.
אליסטר חצה את קו הסיום בזמן של 1:50:09 עם הליכה רגועה לקראת הסיום בזמן שהוא מודה לקהל הביתי בטריבונות. 25 שניות אחריו הגיע בורקנקוב שהבטיח לעצמו מקום באולימפיאדה בשנה הבאה. ג'ונתן בראונלי קבע את זמן הריצה המהיר בתחרות  - 29:35 דק', סיים שלישי כשתוצאת הסיום שלו היא 1:51:04 שע'. רביעי הגיע גומז (1:51:16 שע') וחמישי ג'אדטס הגרמני שיכול להיות מאוד מרוצה מהיכולת שלו כרגע עם 1:51:25 שע'.
היכולות שהציגו הבראונלים במשך העונה הדהימו את כולם ונראה שהמגמה הזו הולכת ומתחזקת.

בתחרות הנשים, הייתה זו הבריטית הלן ג'נקינס שהזכרנו בכתבת ההכנה שהשלימה זכייה כפולה למדינה המארחת. ג'נקינס חצתה את קו הסיום בתוצאה של 2:00:34 שע' כשגוואן ג'ורגנסן הקנדית הגיעה רק 7 שניות אחריה. בפני הנבחרת הבריטית עמדה שאלה קשה לפני המירוץ, שמצבה הבריאותי של ג'נקיס לא היה בשיאו. למרות המחלה הוחלט שתזנק- הימור שהשתלם. שלישית שהבטיחה את מקומה בלונדון 2012 הייתה אנג'ה דיטמר; הגרמנייה הותיקה (36) חתמה בזאת על השתתפותה הרביעית במספר במשחקים האולימפיים! הישג נדיר וראוי להערכה.
המקומות ברשימת הזינוק ללונדון 2012 הולכים ומצטמצמים. בשבילנו הצופים הסקרנות והמתח רק גוברים... בשבוע הבא נעקוב אחרי התחרות בלוזן- שוויץ, כשעל קו הזינוק יעמוד גם נציגינו בן ה-19 רון דרמון.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

נווה כהן, טריאתלט בכיר
 

סגור