לאנס ארמסטרונג הודה:"השקר היה החיים שלי"

| שתף |

עכשיו זה רשמי. רוכב האופניים שנחשב בעיני רבים לספורטאי הגדול בכל הזמנים התוודה בראיון לאופרה ווינפרי: "אי אפשר היה לזכות 7 פעמים בטור דה פראנס מבלי לקחת סמים"

תאריך: 18/01/13, מאת: דני בורשבסקי

יום היסטורי שרבים ירצו לשכוח נרשם אור ליום שישי שעון ישראל, כשבארצות הברית שידרו את הראיון שקיימה אופרה ווינפרי עם לאנס ארמסטרונג, ראיון שהתקיים מוקדם יותר השבוע ובו כבר היה ידוע מראש כי ארמסטרונג יתוודה על שימוש בחומרים אסורים. ובכל זאת, הרייטינג עשה את שלו מאחר וכל כך הרבה אנשים רצו לשמוע איך ארמסטרונג, שבמשך השנים כל כך כעס וזעם על אלו שבדיעבד אמרו את האמת, מסוגל להגן על עצמו. מעבר לזה, אופרה ווינפרי לא ממש הקלה עליו, ולאורך הראיון הקרינה לו סרטונים מהתקופות השנות בהם הוא התעקש שמעולם לא השתמש בחומרים אסורים. "אני מסתכל על המצב הזה כשקר אחד גדול, שחזר על עצמו כל כך הרבה פעמים. אני יודע מהי האמת, וזה רחוק ממה שתמיד אמרתי. אני דמות פגומה עכשיו, וכל האשמה והבושה עליי".

כזכור, כבר באוקטובר האחרון חשפה הרשות האמריקאית למלחמה בסמים בספורט דוח עם 11 עדויות של חבריו לשעבר של ארמסטרונג לקבוצת "יו.אס פוסטל". בעקבות הדוח הזה, נשללו כל שבעת תאריו של ארמסטרונג מהטור דה פראנס, וזו הייתה רק שאלה של זמן עד שהוא עצמו יודה. בראיון לווינפרי סיפר ארמסטרונג שה"קוקטייל" שלו כלל חומרים מסוג EPO (סטרואידים), טוסטוסטרון ועירויי דם, כשבעבר הוא גם השתמש בקורטיזון. ארמסטרונג טען כי השתמש בחומרים אסורים בין השנים 1999 ל-2005, ולא עשה זאת בקאמבק שלו, כשסיים שלישי בטור דה פראנס של 2009 וכשהשתתף בשנה שלאחר מכן. 

ווינפרי שאלה את ארמסטרונג אם הוא הרגיש רע עם זה והוא אמר בפשטות "לא". היא שאלה אותו אם הוא הרגיש עם זה לא בסדר וגם על זה הוא השיב בשלילה. כעת מתברר שארמסטרונג היה גם אחד הספורטאים המתוחכמים והמושחתים בהיסטוריה. אחרי הכל, הוא עבר כ-500 בדיקות סמים לאורך הקריירה, את רובן הוא הצליח "לעבור בשלום" ובאלו שנכשל, הוא הצליח לשחד את מי שהיה צריך לשחד, כפי שהעיד בעבר הרוכב האמריקאי פלויד לאנדיס. את העניין הזה ארמסטרונג דווקא הכחיש ואמר על הבדיקות שעבר: "פשוט הצלחתי להעלים את העקבות של החומרים האסורים". באופן כללי אמר ארמסטרונג: "בדור שלי היה בלתי אפשרי לנצח בלי לקחת סמים. הספורט הזה משלם היום את המחיר ואני מצטער על זה. אני לא רוצה להאשים אף אחד אחר. אלה היו הטעויות שלי ואני יושב פה היום כדי להודות בזה. אני לא יודע אם כולם עשו את זה, אבל יהיו אנשים שיגידו את זה. לא המצאתי את התופעה, אבל לא עצרתי אותה".

אחרי שהתאחדות האופניים הבינלאומית שללו כבר ב-2012 את תאריו של ארמסטרונג בטור דה פראנס, בוועד האולימפי הבינלאומי העדיפו לחכות עד לוידוי הרשמי שלו. אחרי שזה הגיע, הודיעו שם כי מדליית הארד האולימפית של ארמסטרונג ממשחקי סידני 2000 תישלל ממנו. מכתב רשמי כבר נשלח מהוועד האולימפי אל ארמסטרונג ובו הוא מתבקש להחזיר את המדליה.

אז מה לגבי עתידו של לאנס ארמסטרונג? בעקבות הגילויים האחרונים חברת "נייקי" ניתקה עמו את הקשר ואפילו קרן "ליבסטרונג" אותה הקים נישלה אותו. בשנתיים האחרונות חזר ארמסטרונג לענף הספורט שבו התחיל את הקריירה, הטריאתלון, והחללהתחרות בתחרויות איש ברזל. מאחר והתאחדות האופניים הבינלאומית השעתה אותו לכל החיים, מסתבר שזה תופס גם לגבי תחרויות איש הברזל. יו"ר ה"איירונמן" הבינלאומי אנדרו מסיק אמר בעניין הזה: "בדומה לכל ספורטאי אחר, ארמסטרונג יוכל להתחרות אצלנו רק אם עונש ההשעייה שלו יסתיים. כרגע אנחנו לא יכולים לדעת אילו אופציות יפתחו בפניו, אבל מה שבטוח זה שהוא יזדקק לקיצור עונש ההשעייה שלו לכל החיים".
 

 

  • Victah Sailer / photorun.net

סגור