לונדון 2012 - קרב 5 מודרני גברים

| שתף |

36 אתלטים מסייפים, שוחים, רוכבים על סוסים, יורים ורצים. נועה ברקמן, כרגע האתלטית היחידה שמתאמנת במקצוע זה בישראל, מסכמת את קרב 5 מודרני במשחקים האולימפיים לונדון 2012

תאריך: 12/08/12, מאת: נועה ברקמן

אתמול ב-8:45 בבוקר כבר התחילו להישמע נקישות החרבות באולם הסיף בלונדון, והיום הארוך של ספורטאי הקרב 5 מודרני נמשך עד סביבות 19:00 בערב. בזמן הזה הם הספיקו לסייף, לשחות, לרכב על סוסים, לירות ולרוץ (בסדר הזה).

36 אתלטים לבושים בבגדים לבנים, מסכות על פניהם ודקר בידם יצאו לקרב הנועז של "כולם נגד אחד ואחד נגד כולם", כלומר כל אתלט מסייף נגד כל אחד מהמשתתפים האחרים (35 קרבות). הקרבות מוגבלים בזמן של דקה אחת. אם אף אחד מהצדדים לא דקר במהלך הדקה הנתונה לשני היריבים נרשם הפסד.
70% ניצחונות (במקרה זה 25) מקנה ניקוד של 1,000 נק'. כל ניצחון/הפסד נוסף מקנה 24 נק' יותר/פחות בהתאמה.

כבר בתחילת התחרות בלט דויד סבובודה הצ'כי שמסייף ביד שמאל, דבר המקנה יתרון מסוים בסיף היות ומרבית האוכלוסייה ימנית ועל כן כולם רגילים יותר לסייף נגד ימניים.
בתם הקרבות אכן הוביל סבובודה עם 1024 נק' (26 ניצחונות ו9 הפסדים) ובכך השווה את השיא האולימפי של אנדריי מוסייב מבייג'ין שסיים הפעם רק במקום החמישי. למקום השני בסיף הגיעו אלכסנדר לסאן הרוסי וקאו זונגרונג הסיני שסיימו שניהם עם 1,000 נק' (25 ניצחונות ו10 הפסדים). יוג'ין היאנג הצעיר (22), אכזב כאשר הגיע למקום ה-29 בלבד, לאחר שקבע במאי השנה שיא עולם בניצחונות בקרבות סיף בתחרות רשמית של קרב 5 מודרני (27 ניצחונות ו8 הפסדים).

היום המשיך בבריכת השחייה, בה קפצו האתלטים למים למשחה של 200 מ' חופשי. תוצאה של 2:30 דק' בשחייה מקנה 1,000 נק' וכל שליש שנייה מהר/לאט מכך מקנה 4 נק' יותר/פחות בהתאמה.
כל העיניים היו נשואות אל המקצה ה-5 ומהיר ביותר, אותו ניצח אמרו אל-גזירי עם שיא אולימפי חדש של 1:55:70 (שזיכו אותו ב-1412), אגב האתלט המצרי המוכשר הזה רק בן 25 וכבר מחזיק בתואר של דוקטור.
במקום השני היה זה ניקולאס וודביריג' הבריטי עם 1:57:32 ובמקום השלישי זונגרונג הסיני עם 1:58:93 דק' שבסיכום הסיף והשחייה הוביל את התחרות עם 2376 ודחק את סבובודה למקום השני עם 2328. במקום השלישי לסאן עם 2312 נק'.

אחרי שהתקלחו במהרה והתהדרו בז'קט ועניבה, הגיעו האתלטים למרגש הרכיבה. שם חיכו להם 18 סוסים (כל 2 אתלטים על סוס/ה) המכירים היטב את המלאכה - מסלול בן 15 מכשולים, בגובה 1:10 מ' אותו עליהם לעבור ב-75 שנ'.  מסלול "נקי" (ללא הפלת מכשול, סירוב, או נפילה) בזמן של פחות מ-75 שנ' מזכה את הרוכב בניקוד מלא של 1,200 נק'. כל הפלה של מכשול מורידה 20 נק'. כל סירוב של הסוס לקפוץ את המכשול מוריד 40 נק' (ויש לגשת ולקפוץ את המכשול הזה מחדש) וכל נפילה של הרוכב מורידה 60 נק'. כל שנייה החורגת מהזמן תוריד לרוכב 4 נק'. כמובן שסירוב וקפיצה מחדש או נפילה של הרוכב מהסוס גם גוזלים זמן יקר ונק' נוספות יורדות...

אם עד הנה זה נשמע לכם מסובך, חכו שתשמעו את האתגר האמיתי - הרוכבים והסוסים אינם מכירים כלל זה את זה עד לרגע התחרות. בו כל רוכב מגריל סוס/ה ולרשותו 20 דק' חימום בלבד, המיועדות להיכרות עמו.
שלושה רוכבים מוכשרים הצליחו לעבור את המסלול ללא כל פגע, ולזכות בניקוד המלא של 1,200. היו אלה: שני האתלטים ההונגרים: אדם מרוסי ורוברט קזאה והאתלט האיטלקי ריקארדו דה-לוקה, שקבע השנה שיא עולם במקצוע המשולב (ריצה+ירי) בקרב 5 מודרני (9:41 דק').

לוקה וקאזה הגרילו שניהם את סוס מס' 12 (Connic) שהתגלה כסוס מנצח. כן, כשמדובר בהגרלה המזל משחק תפקיד חשוב...

מי שהיה לו הרבה פחות מזל, הוא היאנג הקוריאני שלא הצליח להסתדר כלל עם הסוס שהגריל ועוד לפני שהספיק לקפוץ את המכשול הראשון, התהפכו הוא וסוסו ובנפילה הסוס נחת על רגלו של הרוכב... למרבה המזל האתלט והסוס לא נפגעו, והוא עלה באומץ חזרה על הסוס וסיים את מסלול המכשולים. אבל המחיר היקר ששילם, 1464- נק', מיקמו אותו בתחתית טבלת הניקוד.
גואן יאנג הסיני, שהגריל את אותו הסוס ,פרש מהמשחקים האולימפיים טרם הרכיבה. האם נבהל מהסוס שהגריל? או שהייתה זו סיבה אחרת שהביאה אותו ליד פרישה?

מיד בתם הרכיבה, נכנס צוות גדול למגרש הרכיבה והקים בו מטווח - 36 עמדות ירי זו לצד זו. גם מכבש נכנס למגרש והדק מסלול בחול, עליו האתלטים בקרוב ירוצו במקצוע האחרון והמסכם של התחרות: "משולב" (ירי+ריצה). לאחר שלבשו בגדי ריצה וחיממו את השרירים, נעמדו האתלטים בשני טורים, לפי סדר הדירוג שלהם עד כה (הראשון עומד מקדימה, השני לצידו, השלישי מאחורי הראשון, הרביעי מאחורי השני וכך הלאה...)
האתלטים הוזנקו לפי הניקוד הקודם שלהם, כאשר כל 4 נק' שווה 1 שנ'. לדוגמא סבובודה הצ'כי שהוביל את התחרות בסיום הרכיבה עם 3460 נק', זינק שנייה לפני זונגרונג הסיני שפיגר מאחוריו בדיוק ב-4 נק'.

במקצוע הזה על האתלטים לרוץ לעבר עמדות הירי, לקחת את אקדחי האוויר המחכים להם שם, לירות במטרות שמרוחקות מהן 10 מ', וקוטרן כ-6 ס"מ. עליהם לירות עד שהם פוגעים 5 פעמים. לאחר 5 פגיעות יוצאים האתלטים לריצת שדה של 1,000 מ'. על כך הם חוזרים 3 פעמים (כלומר 15 פגיעות ו-3 סיבובי ריצה של 1,000 מ') שהריצה האחרונה נגמרת בקו הסיום. הראשון לחצות את קו הסיום ניצח גם את התחרות כולה ובמקרה זה זכה במדליית הזהב האולימפית הנכספת.

מי שהבריק במקצוע הזה הוא ניקולה בנדטי המחזיק בשיא העולמי בקרב 5 מודרני (6,000 נק'), קבע שיא אולימפי חדש 10:16:92. אבל מרכז העניינים היה בקרב המותח והצמוד שהתפתח בין שני המזנקים הראשונים. זונגרונג עבר את סבובודה עוד בירי הראשון, אבל זה עקף אותו בחזרה לקראת סוף הסיבוב השני של הריצה. זונגרונג שירה מהר ומדויק מסבובודה עקף אותו בירי השלישי. סבובודה שרץ מהר יותר עקף אותו שוב באמצע סיבוב הריצה השלישי, השאיר אותו מאחור עם מדליית הכסף ושעט לקו הסיום ולעבר מדליית הזהב. את מדליית הארד קטף מאורוסי ההונגרי. שלושת הזוכים במדליות התחבקו על קו הסיום, ברגע מרגש במיוחד שסיכם את התחרות הנהדרת הזאת!

היום (ראשון) מתחרות בנות הקרב חמש מודרני. האם מלכת הקרב 5 מורדני, האלופה האולימפית מבייג'ין, המחזיקה גם את השיא העולמי (5,600 נק'), לנה שונבורן, תשמור על תוארה? ממליצה לכם לצפות!
 

  • אנדרי סבובודה בקו הסיום

    צילום באדיבות האתר האולימפי הרשמי לונדון 2012

סגור