לורנה צ'מטאי קיבלה אזרחות

| שתף |

בהתרגשות גדולה קיבלה היום (חמישי) הרצה לורנה צ'מטאי תעודת זהות כחולה. צ'מטאי תייצג את ישראל במשחקים האולימפיים בריו

תאריך: 17/03/16, מאת: SPORTWEB

היום (חמישי) התייצבה לורנה צ'מטאי, יחד עם בעלה המאמן דן סלפטר במשרד הפנים בנתניה על מנת לקבל את תעודת הזהות הכחולה, ולמעשה את אזרחותה הישראלית. לאחר מאבק של שלוש שנים, סוף-סוף זה קרה. שר הפנים, אריה דרעי, הכיר בצ'מטאי כישראלית ולאחר שקבעה את הקריטריון למרתון האולימפי תוך שהיא ניצחה במרתון תל-אביב האחרון, צ'מטאי תייצג את ישראל באולימפיאדה. התעודה הוענקה ללורנה על ידי מנהלת לשכת הפנים בנתניה. "היא מתרגשת כמו שהיא לא התרגשה מעולם", מסר  לנו דן סלפטר, בעלה ומאמנה האישי.


תעודת הזהות הכחולה של לורנה

צ'מטאי תצטרך לעבור ועדת חריגים בוועד האולימפי כיוון שבריו תיחשב לאזרחית ישראלית למשך פחות משנה כפי שקובע התקנון. אולם הועדה הזו לא צריכה להוות מכשול, לאור העובדה שאנשי הועד האולימפי תמכו לכל אורך הדרך בקבלת האזרחות של לורנה.

צ'מטאי הגיעה לארץ בסוף 2008 ועבדה כאם בית אצל הקונסול הקנייתי (אשר כבר סיים את תפקידו) החלה להתחרות בריצה במקביל לעבודתה בשגרירות, אז הכירה את בעלה דן סלפטר. עם סיום כהונתו של הקונסול נשארה צ'מטאי בארץ, נישאה לסלפטר והם אף הביאו לעולם ילד (רוי). במרתון תל אביב שהתקיים בסוף פברואר היא קבעה  תוצאה של 2:40:16 שעות, תוצאה מהירה בכחמש דקות מהקריטריון האולימפי.

צ'מטאי הגישה בקשה לקבלת אזרחות כבר לפני שלוש שנים אך זו נפסלה על ידי שר הפנים הקודם, סילבן שלום. לאחר קביעת הקריטריון במרתון תל-אביב הפעילו גורמים רבים לחץ על משרד הפנים, בהם איגוד האתלטיקה, הוועד האולימפי בישראל ומשרד הספורט בראשות השרה מירי רגב כדי להכיר בצ'מטאי כישראלית. השבוע דרעי נעתר לפניות, ולאחר שבחן את מעמדה של צ'מטאי הוא הכריע והסכים להעניק לה אזרחות ישראלית. בכך צ'מטאי מצטרפת אל מוגס טסמה, שייצג את ישראל גם כן במרתון האולימפי.

  • לורנה צ'מטאי / צילום: ערן ירדני

סגור