ליגת היהלום באוסלו – עוד הצגה של בולט?

| שתף |

התחרות החמישית בסבב האתלטיקה היוקרתי תתקיים ביום חמישי בבירת נורבגיה. פרט לאיש המהיר בעולם תהיה שם גם אתלטית השנה ב-2011, סאלי פירסון

תאריך: 06/06/12, מאת: דני בורשבסקי

התחרות החמישית בסבב ליגת היהלום באתלטיקה תצא לדרך ביום חמישי באוסלו שבנורבגיה, ולמרות שכוכבים רבים נמצאים בתקופה הזאת בארצות הברית, גם לצורך המבחנים האמריקאים הקרבים וגם לצורך התחרויות שמתקיימות שם, נותרו מספיק אתלטים בכירים באירופה, כולל הגדול מכולם.

יוסאין בולט פיצה את כל מי שהתאכזב מהתוצאה שלו באוסטרבה, כשרץ 100 מטרים ב-9:76 שניות ברומא וקבע את תוצאת השנה בעולם. הוא ניצח את שיאן העולם לשעבר, בן ארצו אסאפה פאוול, והשניים ייפגשו שוב על המסלול באוסלו. אגב, פאוול קבע ברומא זמן לא רע בכלל של 9:91 שניות, כך ששיפור של התוצאה הזאת לצד מעידה קטנה של בולט, יוכלו להביא לסיום מפתיע. בסך הכל לא מדובר בליין-אפ מרשים במיוחד של רצים בתחרות הזאת, מאחר והרץ היחידי הנוסף שמחזיק בשיא אישי של פחות מ-10 שניות הוא לרון קלארק הג'מייקני. במסיבת העיתונאים לקראת התחרות בולט התייחס לעובדה שברומא הוא ענה לכל המבקרים ש"קטלו" אותו על התוצאה באוסטרבה ואמר: "מעולם לא הטלתי ספק ביכולת שלי. אנשים שוכחים, ואני ממשיך לסביר להם, שלאתלטים יש ימים גרועים. זה פשוט היה אחד הימים הגרועים שלי, התגברתי על זה והמשכתי הלאה. אני מרוצה מהדרך שלי ואני פשוט רוצה להמשיך לעבוד קשה ולרוץ מהר. אני אעשה את כל המאמצים לרוץ כמה שיותר מהר, כדי לתת לקהל את מה שהוא רוצה".

ריצת ה-100 תנעל את התחרות ועוד לפני כן תתקיים על המסלול ריצת ה-100 משוכות, כשלראשונה העונה באירופה תתחרה אתלטית השנה בעולם ל-2011, סאלי פירסון. כזכור, האוסטרלית המופלאה קבעה בקיץ שעבר תוצאה מדהימה בריצה הזאת (12:28) והייתה רחוקה ב-7 מאיות מהשיא העולמי. השנה היא התחרתה רק באוסטרליה (בעונת החורף באירופה) וקבעה 12:49 שניות, כך שיהיה מאוד מעניין לראות אותה קצת יותר מחודש לפני הדבר האמיתי. יריבותיה העיקריות של פירסון יהיו דניאל קארתורס ולולו ג'ונס האמריקאיות, כמו גם טיפאני פורטר הבריטית. אסבל קיפרופ ודניאל קיפצ'ירצ'יר קומן הקנייתים יתמודדו על התואר בריצת המייל, כשקיפרופ הוא זה שמוביל בדירוג של ליגת היהלום.

בתחרות הקפיצה לגובה לנשים לא תשתתף אלופת העולם הרוסיה אנה צ'יצ'רובה, אבל יהיו שם שתיים שהיו עד לא מזמן בצמרת העולמית ומנסות לעשות קאמבק. מדובר באריאן פרידריך הגרמניה (שיא אישי של 2.06 מ') שהחמיצה את כל העונה שעברה בגלל פציעה בגיד אכילס ובתיאה הלבאוט הבלגית, האלופה האולימפית, שהתחילה את הקאמבק שלה לפני שנה בדיוק אחרי שילדה את בנה השני, והצהירה אז שהיא מתכוונת להשתתף בלונדון 2012. העונה היא כבר ניתרה ל-1.96 מ', ויהיה מעניין לראות אם היא תוכל להתקרב לתוצאה ששווה מדליה אולימפית. גם שונטה לואו האמריקאית, שניתרה העונה לשני מטרים, תהיה שם. בריצת ה-400 משוכות לגברים יהיה קרב מעניין בין חאבייר קולסון הפורטו-ריקני, שמחזיק בתוצאת השנה בעולם (48:00 שניות) לבין אלוף העולם הבריטי דאי גרין.

מקצוע השדה העיקרי באוסלו יהיה הטלת הכידון לגברים. לפי התחרויות האחרונות, אנדראס תורקילדסן הנורבגי וטרו פיטקאמאקי הפיני, שני היריבים הגדולים ביותר של העשור הקודם, כבר נמצאים מעבר לשיא שלהם. עדיין, תורקילדסן יתחרה במגרש הביתי שלו, וזה משהו שאמור לעזור לו לפחות בתחרות הזאת. מול השניים יתחרו שני הכוכבים העולים, אלוף העולם מתיאס דה זורדו הגרמני והצ'כי ויצ'סלב וסלי, שגם מוביל את הדירוג בליגת היהלום.

קנניסה בקלה, שהתחרה ביום שבת ביוג'ין שבארצות הברית, חזר לאירופה ואמור להתחרות שוב בריצת ה-5,000 מטרים. בפעם הקודמת שהוא רץ את המרחק הזה ביוג'ין, הוא הפסיד למו פראח הבריטי וסיים במקום הרביעי. לזכות הדאבליסט האולימפי בריצות ארוכות יאמר שהוא נראה במגמת שיפור, מאחר ובכל אחת מתחרויות ליגת היהלום בהן הוא משתתף הוא משפר את מיקומו, וגם את איכות התוצאה שלו. הפעם פראח לא יהיה, ויריביו העיקריים של בקלה יהיו אחיו הצעיר טאריקו, מוזס קיפסירו מאוגנדה, והאתיופים אימאנה מרגה וסילאסי סיהין. הרצה האתיופית אבבה ארגאווי, שהדהימה ברומא עם תוצאת השנה בעולם ב-1,500 מטרים (3:56:54 דק') תנסה להוכיח שזה לא היה מקרי כשתתמודד בין השאר נגד בת ארצה גנזבה דיבאבה, איבתיסאם לאחוד המרוקאית, והלן אובירי הקנייתית.

 

  • סאלי פירסון

    VIctah Sailer / photorun.net

סגור