ליגת היהלום בדוחא - טעימה לעונה גדולה

| שתף |

אין ממש טעם לספור את כמות תוצאות השנה בעולם שהושגו בקטאר, רק להתרשם מהיכולות של אתלטים גדולים כמו דייויד רודישה, ג'סטין גאטלין, בריטני ריס ואבבה ארגאווי

תאריך: 11/05/13, מאת: דני בורשבסקי

ליגת היהלום באתלטיקה יצאה ביום שישי לדרך בדוחא שבקטאר, עם תחרות ברמה גבוהה מאוד שנתנה טעימה מופלאה לעונת קיץ מבטיחה שבמרכזה אליפות העולם במוסקבה. את כמות תוצאות השנה בעולם שנקבעו בתחרות הזאת הפסיקו הצופים לספור כבר אחרי כשעתיים (ובכל זאת נספר שהיו 10), אם כי ראוי לציין שהעונה רק בתחילתה, כך שאפשר היה לצפות לכמות כזאת. האתלט הבכיר של הערב הזה היה דייויד רודישה הקנייתי, שגם סיפק את הסחורה בריצת ה-800, אבל מי שסיים את הערב בקלאסה היה ג'סטין גאטלין האמריקאי, שניצח בריצת ה-100 מטרים והפך לספרינטר השני העונה שיורד מ-10 שניות, וגם האמריקאי השני (אחרי טייסון גיי). גאטלין, מדליסט הארד מלונדון 2012, נהנה מתנאים כמעט מושלמים (רוח גבית של 1.2 מטר לשניה) אבל סבל מזינוק גרוע. למרות הכל, הוא הצליח לעקוף במטרים האחרונים את מייקל רוג'רס שרץ לצדו וחצה את קו הסיום בזמן של 9.97 שניות. רוג'רס הקדים בפוטו פיניש את נסטה קרטר הג'מייקני, כששניהם קבעו 9.99 שניות. אגב, קרטר הפך לג'מייקני המהיר ביותר העונה, כשיוסאין בולט הסתפק בינתיים בתוצאה של 10.09 שניות בתחרות שהתקיימה השבוע באיי קיימן. הריצה שנעלה את התחרות הייתה 3,000 מטרים לגברים והפייבוריט לניצחון, אוגוסטין צ'וגה הקנייתי, התמקם יפה אחרי מכתיב הקצב ונראה בדרך הנכונה. בסופו של דבר צ'וגה איבד כוחות כשנותרו 800 מטרים והראשון לעקוף אותו היה הכוכב האתיופי החדש, האגוס גבריווט, שנתן פיניש מדהים עם 53.93 שניות ל-400 המטרים האחרונים בדרך לניצחון מרשים מאוד בזמן של 7:30.36 דקות.


גטלין, סיים בקלאסה / Victah Sailer / photorun.net

בריצת ה-400 מטרים לנשים, אליסון פליקס האמריקאית פתחה מהר מאוד אבל נחלשה ביישורת האחרונה, ואולי זה מה שמסביר את רצונה להתמקד בריצות הספרינט הקצרות יותר גם השנה. מי שניצלה את ההיחלשות של פליקס הייתה אלופת העולם, אמנטל מונטשו מבוצוואנה, שניצחה בזמן של 49.88 שניות. פליקס סיימה שניה (50.19) והקדימה את האלופה האולימפית מבייג'ינג 2008 כריסטין אורוגו (50.53). ריצה אטרקטיבית נוספת לנשים הייתה ה-100 משוכות, בהשתתפות שש הרצות האמריקאיות הבכירות כיום. הפעם היה תורה של דון הארפר להתעלות מעל כולן וסגנית האלופה האולימפית מלונדון (והאלופה מבייג'ינג) קיצצה שתי מאיות מתוצאת השנה בעולם כדי לנצח בזמן של 12.60 שניות. קלי וולס סיימה שניה (12.73) וקווין האריסון שלישית (12.74).


מונטשו, ניצלה הזדמנות /Victah Sailer / photorun.net


אחד המוקדים של הערב היה ריצת ה-800 מטרים לגברים, כשהאלוף האולימפי ושיאן העולם, דייויד רודישה הקנייתי, התחרה נגד הרץ היחיד שניצח אותו בשלוש השנים האחרונות, מוחמד אמאן האתיופי. רודישה, שבסוף החודש שעבר קבע תוצאה מדהימה ב-400 מטרים (45.15 שניות) פתח מצוין והתמקם ראשון אחרי מכתיב הקצב, שהיה קצת יותר מדי מהיר. רודישה שמר על יציבות, אבל ביישורת האחרונה אמאן הצליח להגביר ונראה היה שהוא מאיים על שיאן העולם, אלא שהקנייתי שמר על קור רוח, הצליח להוציא מעצמו את האנרגיות ששמר בדיוק לרגעים האלה, וניצח עם תוצאת השנה בעולם, 1:43.87 דקה. אמאן סיים שני בזמן של 1:44.21 דקה. כמה דקות לאחר מכן התקיימה ריצת ה-200 מטרים לנשים, כששלי אן פרייזר פרייס הג'מייקנית, סגנית האלופה האולימפית, הצליחה לגבור על בת ארצה שרון סימפסון וחצתה את קו הסיום בזמן של 22.48 שניות. ריצת ה-1,500 מטרים לגברים, שלא נחשבה למקצוע יהלום, סיפקה את תוצאת השנה בעולם כשאסבל קיפרופ הקנייתי עצר את השעונים ב-3:31.13 דקות.


פרייזר-פרייס / Victah Sailer / photorun.net

ריצת ה-1,500 מטרים לנשים סיפקה הזדמנות מצויינת לשבדית ממוצא אתיופי, אבבה ארגאווי, להצהיר כוונות לקראת אליפות העולם במוסקבה. ארגאווי, שניצחה בחורף באליפות אירופה בעולם, קיבלה פייט נהדר מאלופת העולם באולם, גנזבה דיבאבה האתיופית. עד לאמצע ההקפה האחרונה דיבאבה עדיין הובילה, אבל פיניש נהדר של ארגאווי עשה את המהפך בדרך לניצחון שלה עם תוצאת השנה בעולם, 3:56.60 דקות. דיבאבה נעקפה בסוף על ידי פיית' קיפייגון הקנייתית וסיימה שלישית. מייקל טינסלי האמריקאי, סגן האלוף האולימפי בריצת ה-400 משוכות, ניצח על המסלול בדוחא עם 48.92 שניות והקדים את בן ארצו ברשון ג'קסון (49.12 שניות).


ארגאווי /Victah Sailer / photorun.net

תחרות הקפיצה לרוחק לנשים התעלתה לרמה גבוהה מאוד כשבריטני ריס האמריקאית, האלופה האולימפית ואלופת העולם, הצליחה לשפר את שיאה האישי בשישה סנטימטרים ולקבוע תוצאה מדהימה של 7.25 מטרים. בלסינג אוקפברה הניגרית סיימה שניה עם קפיצה של 7.14 מטרים שהושגה בזכות רוח גבית מעל למותר (2.2). גם ג'נאי דלואץ' האמריקאית שסיימה שלישית עם 7.08 מטרים נעזרה ברוח גבית זהה. סנדרה פרקוביץ' הקרואטית, האלופה האולימפית בזריקת דיסקוס, פתחה את הופעתה בליגת היהלום עם מקום ראשון ותוצאת השנה בעולם, 68.23 מטרים, שרחוקה בפחות ממטר משיאה האישי שנקבע בקיץ שעבר.

גם אצל הגברים הושגו תוצאות נהדרות במקצועות השדה. בהדיפת כדור הברזל, ריאן וויטינג ניצח עם 22.28 מטרים (תוצאת השנה בעולם), כשחרמן לאורו הארגנטינאי שסיים קבע שיא דרום אמריקאי חדש של 21.26 מטרים. ריס הופה האמריקאי, מדליסט הארד מלונדון 2012, סיים שלישי עם 21.01 מטרים. בקפיצה במוט נרשמה הפתעה כשקונסטנטינוס פיליפידיס היווני שיפר את השיא היווני וניצח עם 5.82 מטרים. הוא הקדים שני גרמנים בכירים, מאלטה מור שסיים שני (5.82 בניסיון שלישי) ורפאל הולצדפה (5.70). בקפיצה לגובה לגברים, הגיבור המקומי מוטאז בארשים נאלץ להסתפק במקום השני אחרי שעבר גובה של 2.30 מטרים. היחיד שעבר רף גבוה בשלושה סנטימטרים היה בודאן בונדרנקו האוקראיני, ששיפר את שיאו האישי וקבע 2.33 מטרים כדי לסיים במקום הראשון. בהטלת הכידון גברים, אלוף אירופה ויצ'סלב וסלי הצ'כי היה משכנע יותר מכולם עם הטלה של 85.09 מטרים. הוא הקדים את טרו פיטקמאקי הפיני (82.18) ואת אנדראס תורקילדסן הנורבגי (81.51) כשהאלוף האולימפי מטרינידד, קשורן וולקוט, סיים שישי עם 79.79 מטרים. כריסטיאן טיילור האמריקאי, אלוף העולם והאלוף האולימפי בקפיצה משולשת, ניצח עם 17.11 מטרים.


וויטינג / Victah Sailer / photorun.net
 

  • רודישה ואומן

    Victah Sailer / photorun.net

סגור