ליגת היהלום יוצאת לדרך

| שתף |

כבר בתחרות הראשונה ביום שישי בקטאר נראה כמה מהשמות הגדולים ביותר כמו דייויד רודישה , ג'סטין גאטלין ואליסון פליקס

תאריך: 09/05/13, מאת: דני בורשבסקי

אחרי חודשים של מרוצי מסלול, שטח, שדה ותחרויות אתלטיקה באולם, יוצאת לדרך באופן רשמי עונת האתלטיקה הקלה במסלול, ואיתה התחרות הראשונה במסגרת הסבב היוקרתי ביותר – סבב ליגת היהלום. התחרות שתתקיים בדוחא שבקטאר, תהיה הראשונה מבין 14 הקיץ, כשהאירוע המרכזי של העונה יהיה אליפות העולם באוגוסט במוסקבה.

התחרות בדוחא תשודר בערוץ ספורט 1 החל מ-19:00 ביום שישי, ועל הנייר נראה שהאירוע המרכזי שלה יהיה ריצת ה-800 מטרים לגברים. דייויד רודישה, שיאן העולם, האלוף האולימפי ואלוף העולם פותח עונה נוספת אחרי שהשיג כל תואר אפשרי. גם הפעם הוא מגיע בכושר טוב לפחות בכל מה שקשור למהירות שלו, ואת זה הוא הוכיח לפני שבועיים בקניה, כשרץ 400 מטרים בזמן של 45:15 שניות ושיפר משמעותית את שיאו האישי. רודישה, שהשיג כל דבר, הפסיד רק פעמיים בריצת 800 המטרים בשלוש השנים האחרונות. בשני המקרים זה היה מול מוחמד אמאן האתיופי, שיתחרה נגדו גם הפעם בדוחא. מתמודד אטרקטיבי נוסף יהיה טימותי קיטום הקנייתי, שזכה במדליית הארד בלונדון 2012. בשורה התחתונה – ריצת 800 ראשונה העונה, שצפויה להיות חמה במיוחד.

לקראת השעה 20:30 תתקיים בדוחא ריצת ה-100 מטרים האטרקטיבית הראשונה של העונה. יוסאין בולט ויוהאן בלייק לא יהיו שם, וגם לא טייסון גיי שקבע לפני מספר ימים את תוצאת השנה בעולם, 9.86 שניות. אבל מי שכן יהיה שם הוא שיאן העולם לשעבר ומדליסט הארד האולימפי מלונדון, ג'סטין גאטלין, שקרוב לודאי יושפע מהתוצאה המעולה של גיי. גאטלין יתמודד בין השאר נגד שיאן אסיה שמייצג את קטאר סמואל פרנסיס, אלוף העולם לשעבר קים קולינס, נסטה קרטר שיהיה הנציג של רביעיית השליחים הג'מייקנית המהירה ביותר ומייקל רוג'רס האמריקאי שמחזיק בשיא אישי של 9.85 שניות. אגב, יוסאין בולט העדיף להישאר עוד קצת באיים הקאריביים והשתתף השבוע בתחרות באיי קיימן, שם ניצח את ריצת ה-100 מטרים בזמן של 10:09 שניות.


ג'סטין גטלין / Victah Sailer / photorun.net

אליסון פליקס, האלופה האולימפית ב-200 מטרים, תתחרה הפעם ב-400 שזה המרחק עליו ויתרה בלונדון בגלל עומס. גם לפליקס מחכה קרב צמוד וחם כשברשימת הרצות אפשר למצוא את אלופת העולם מבוצוואנה אמנטל מונטשו וגם את האלופה האולימפית מ-2008 כריסטין אורוגו הבריטית. עם כל הכבוד לשתיים האחרונות, פליקס מתחרה על המסלול בדוחא משנת 2005 ועדיין לא הפסידה שם. בכל מקרה, פליקס הצהירה שגם השנה היא תתמקד בריצות ה-100 ו-200 מטרים לקראת אליפות העולם. מי שהייתה סגניתה של פליקס בריצת ה-200 במשחקי לונדון, שלי אן פרייזר פרייס הג'מייקנית, תתחרה בריצה הזאת בדוחא ונראה שהקרב העיקרי שלה יהיה נגד בת ארצה שרון סימפסון.

הריצה שתנעל את התחרות תהיה ל-3,000 מטרים לגברים. אין פה סוללת כוכבים גדולה, אבל מסתמן קרב צמוד בין שניים מרצי ה-3,000 באולם הטובים בכל הזמנים, אוגוסטין צ'וגה הקנייתי וינוו אלמירוו האתיופי. שני קנייתים נוספים המועמדים לניצחון כאן הם מדליסט הארד האולימפי תומאס לונגוסיווה ואיזייה קואץ'.

במקצועות השדה, מי שללא ספק שווה אזכור כאן הוא האלוף האולימפי בקפיצה משולשת, כריסטיאן טיילור האמריקאי, שיתחרה בדוחא ולקראת העונה שלו שלח מסר לשיאן העולם ג'ונתן אדוארדס (18.29 מטרים). "זה ללא ספק האדם שאני רודף אחריו. הוא זה שמחזיק בשיא שאני רוצה. אם אתה רוצה להיות שונה, אתה חייב לפעול בצורה שונה וזה מה שאני מתכוון לעשות", אמר טיילור שמחזיק בשיא אישי של 17.96 מטרים. תחרות מעניינת נוספת בבור הקפיצות תהיה הרוחק לנשים, עם ארבע קופצות שמחזיקות בשיא אישי של יותר משבעה מטרים. האלופה האולימפית בריטני ריס תוביל אותן, ותמודד בעיקר נגד הרוסיה ילנה סוקולובה והאמריקאיות צ'לסי הייז וג'נאי דלואץ'.

מבחינת הקהל המקומי בקטאר, אירוע השיא בתחרות יהיה הקפיצה לגובה לגברים שם ישתתף הגיבור המקומי מוטאז עיסא בארשים, שמחזיק בתוצאת השנה בעולם (2.37 מטרים באולם). בניגוד לרוב האתלטים הבכירים מנסיכויות המפרץ, בארשים הוא לא מתאזרח אלא גיבור מקומי, שנראה כרגע כמועמד מוביל לזכות באליפות העולם בקיץ. בארשים, שזכה במדליית הארד בלונדון 2012, יתמודד בין השאר נגד רובי גרבארז הבריטי, שחלק איתו את המדליה. עוד מוקד מעניין בשדה יהיה בהטלת הכידון לגברים כשלתחרות הרגילה בין אנדראס תורקילדסן, טרו פיטקמאקי, ויאצ'סלב וסלי (אלוף אירופה) ומתיאס דה זורדו (אלוף העולם) הוותיקים מצטרף הפעם האלוף האולימפי הטרי והמפתיע, קשורן וולקוט מטרינידד, שירצה להוכיח בליגת היהלום שההצלחה שלו בלונדון לא הייתה מקרית.


מוטאז עיסא בארשים Victah Sailer / photorun.net

 

  • דויד רודישה, יהיה במרכז

    Victah Sailer/photorun.net

סגור