ליגת היהלום יוצאת לדרך בדוחא

| שתף |

סבב האתלטיקה היוקרתי ייפתח ביום שישי עם קרבות מסלול בהשתתפות בקלה, רודישה, צ'ריוט, פאוול, פרייזר וג'סטין גאטלין

תאריך: 10/05/12, מאת: דני בורשבסקי

אחרי חודשים ארוכים של המתנה, תחרויות האתלטיקה הגדולות ביותר מחכות לנו בפתח העונה של ליגת היהלום, כשראשונה ביניהן תתקיים כבר ביום שישי הקרוב בדוחא שבקטאר ותשודר בספורט 2 החל מהשעה 19:00. זו תהיה התחרות הראשונה בסבב של 14 תחרויות, חלקן יתקיימו עד אמצע יולי סמוך למשחקים האולימפיים, שאחריהם הסבב ימשיך עד לחודש ספטמבר. זו תהיה השנה השלישית של ליגת היהלום במתכונת הנוכחית שלה, מאז ששינתה את שמה מ"ליגת הזהב". ה"מרוץ ליהלום" כולל 32 מקצועות, שמוגדרים מראש בכל תחרות. כלומר, יהיו תחרויות שבהן ריצת ה-100 תהיה "מקצוע יהלום" וריצת ה-200 לא, ולהיפך. בדוחא למשל, הספרינטרים יוכלו לצבור נקודות דירוג רק בריצת ה-200, בעוד שריצת ה-100 תשמש כתחרות הזמנה נושאת פרסים. 

בכל מקרה, הרבה כסף זורם בליגת היהלום וסך הפרסים של כל אחת מ-14 התחרויות הוא 480 אלף דולר. מנצח של כל מקצוע בכל תחרות מקבל 10,000 דולר, כשכל 8 הראשונים מקבלים פרס כספי. בסופה של העונה, 32 הטובים ביותר ב-32 המקצועות יקבלו 40 אלף דולר כל אחד בתוספת יהלום יוקרתי. האתלט שיצבור את מירב הנקודות בסיומה של כל העונה, יזכה בנוסף להכל בשק תכשיטים במשקל של כמעט 5 קילוגרם.


דוחא – כוכבים ענקיים בעיקר על המסלול

הריצה המעניינת ביותר בדוחא הייתה אמורה להיות דווקא לא ב"מקצוע יהלום" בתחרות הזאת. שיאן העולם ב-800 מטרים, דייויד רודישה הקנייתי, התכונן לקרב ענקים נגד הכישרון הצעיר מאתיופיה מוחמד אמאן, אלא שהשני פרש מהתחרות בסופו של דבר. ועדיין, צפויה לנו ריצה מרתקת כשרודישה יתמודד בדרבי קנייתי נגד אלפרד ייגו, מדליסט הארד מבייג'ינג 2008 שעדיין נמצא בכושר מצוין בריצה הזאת.

בריצת ה-100 מטרים עוד לא נראה את יוסאין בולט, אבל מי שיהיה שם הוא שיאן העולם לשעבר ובן ארצו של בולט, אסאפה פאוול. מי שיתמודד נגד פאוול על המסלול בדוחא יהיה ג'סטין גאטלין האמריקאי, שחוזר לקטאר לראשונה מאז עונש ההשעיה שלו בגלל שימוש בחומרים אסורים. בליין-אפ יהיו עוד שני ג'מייקנים ואמריקאי אחד שיכולים לסכן את פאוול וגאטלין. מדובר בנסטה קרטר ולרון קלארק, ובמייקל רוג'רס. בריצת ה-200 לגברים שנחשבת למקצוע יהלום, הפייבוריט הוא האמריקאי וולטר דיקס, בעל שיא אישי של 19:53 שניות. יריביו העיקריים יהיו בן ארצו ראקים סלאם, צ'וראנדי מרטינה שמייצג את הולנד וג'ייסומה סעידי נ'דורה מנורבגיה.

בתחרות לנשים, נראה שצפוי אפילו קרב מעניין יותר בריצה ל-100 מטרים, שם גם יצברו ניקוד. על קו הזינוק נראה שם את האלופה האולימפית (שלי אן פרייזר מג'מייקה), אלופת העולם ב-200 (ורוניקה קמפבל-בראון מג'מייקה), אלופת העולם לשעבר ב-200 (אליסון פליקס מארצות הברית) וסגנית האלופה האולימפית (קרון סטיוארט מג'מייקה). בריצת ה-100 משוכות תבלוט בהיעדרה אתלטית השנה בעולם ל-2011 סאלי פירסון, אבל כן יהיו שם אלופת העולם לשעבר ברידג'יט פוסטר-הילטון מג'מייקה ושתי הקנדיות ששלטו בעבר הלא רחוק במקצוע הזה, פרדיטה פליסיאן ופרסיליה לופז-שליפ.

חובבי הריצות למרחקים ארוכים ימתינו בסבלנות עד למקצוע האחרון של האליפות, ריצת ה-3,000 מטרים לגברים. קנניסה בקלה, הדאבליסט האולימפי, יבחן כאן את כושרו על המסלול לפני שיחליט האם להתחרות בשני המרחקים הטובים שלו (5,000 ו-10,000 מטרים) גם בלונדון 2012. בקלה יפגוש על המסלול בריצה הזאת 8 קנייתים: חלקם מכתיבי קצב אבל חלקם גם רצים מאיימים מאוד כמו אוגוסטין צ'וגה, אליוד קיפצ'וגה (סגן האלוף האולימפי ב-5,000) ותומאס לונגוסיווה. לפני כן תתקיים הריצה לנשים באותו המרחק, כשגם שם צפוי קרב ענקיות עם ויויאן צ'ריוט הקנייתית (הדאבליסטית בריצות הארוכות באליפות העולם האחרונה), מסרט דפאר האתיופית (אלופה אולימפית ואלופת עולם לשעבר) ומרים יוסוף ג'מאל מבחריין (אלופת העולם לשעבר ב-1,500). ברימין קיפרוטו, שקבע בקיץ שעבר את התוצאה השניה בטיבה בהיסטוריה ב-3,000 מכשולים, יתחרה במרחק הזה ויריבו העיקרי יהי בן ארצו פול קואץ', מי שזכה במקצוע הזה בליגת היהלום ב-2010.

קרב מעניין יהיה גם בריצת ה-1,500 לגברים כשאבובאקר קאקי הסודני, מי שידוע יותר כרץ 800, יתחרה מול סוללת כוכבים קנייתית הכוללת את אלוף העולם אסבל קיפרופ וסגנו סילאס קיפלגאט. בריצת ה-800 לנשים צפוי קרב כל-קנייתי בין פמלה ג'לימו לג'נט ייפקוסיי.

דווקא מקצועות השדה נחשבים לחלשים יותר על הנייר בתחרות בדוחא. מביניהם שווה להזכיר את תחרות הקפיצה לגובה לגברים, בה יתחרו ג'סי וויליאמס האמריקאי (שיא אישי של 2.37 מטרים), אלוף העולם לשעבר דונאלד תומאס מהבהאמאס, הצ'כי ירוסלב באבה והרוסי אנדריי דימיטריק.

 

  • Victa Sailer/ photorun.net

סגור