ליליה שובוחובה - מכאן והלאה

| שתף |

"הדרך שבה הגעתי לאתלטיקה היתה בטעות", מספרת שובוחובה. אבל מהטעות הזו צמחה אחת הרצות הטובות בעולם כיום, ומועמדת עיקרית לזכייה במדליה אולימפית בריצת המרתון.

תאריך: 11/10/11, מאת: מערכת עולם הריצה

לילה שובוחובה הפסידה בסך הכל בשני מרתונים מתוך השישה שהשתתפה בהם, שניהם היו בלונדון. ביום ראשון האחרון ניצחה במרתון שיקאגו עם תוצאה של 2:18.20 שע' ובכך נכנסה לראש רשימת הרצות המהירות שישתתפו במרתון האולמפי בלונדון 2012.

עבור שובוחובה, בת ה-33 ילידת רוסיה שהיום נחשבת לאחת מרצות המרתון הטובות בעולם, המסע לעבר הטופ העולמי לא בא לה בקלות. ילדות לא קלה עברה על שובוחובה שבמהלכה הוריה נלחמו בקשיים כלכליים ועל להאכיל אותה ואת אחיותיה. בתקופה קשה זו, היא מצאה נחמה באתלטיקה ואף התקבלה לתוכנית לילדים מצטיינים ברוסיה. למרות המצב הפוליטי הקשה ברוסיה, עדיין הצליחה המדינה לשמר את תוכניות הספורט.

"הדרך שבה הגעתי לאתלטיקה היתה בטעות", מספרת שובוחובה, "חברה לכיתה אמרה לי לנסות הרבה פעמים. בהתחלה התנגדתי אבל בסוף הסכמתי לנסות".

שובחובה העבירה כמעט 25 שנים בתוכנית הספורט הרוסית, במהלכן היא עשתה כל מה שהמאמנים שלה דרשו. היא התחרתה על המסלול, פעמיים נכנסה לנבחרת האולמפית, וכשקבעה שיא עולם בריצת 3000 מ' באולם הפכה לאזרחית מועילה בגיוס ספונסרים לאתלטיקה הרוסית. במהלך כל השנים תוכניות התחרויות שלה נקבעו על ידי המאמנים של הנבחרת הרוסית. היום שובוחובה נשואה לאיגור ויש לה בת אחת - אנה.

"מגיל 13 חלמתי על האולימפיאדה", היא מספרת. פעמיים השתתפה בגמר ריצת 5000 מ' אולם לא זכתה במדליה. היא החלה להשתתף במירוצי כביש "בשביל להרוויח כסף ולהאכיל את המשפחה", היא מוסיפה. וכך גם ב"טעות" היא הגיעה לריצת המרתון. היא הוזמנה לרוץ 5 ק"מ בניו-יורק אולם המירוץ התבטל ברגע האחרון ובמקום זה היא הוזמנה לרוץ בחצי מרתון 'רוק אנד רול' פילדלפיה. בפילדלפיה היא הביסה את הקנייתית קטרינה נדרבה ובעקבות כך הוזמנה לרוץ מרתון בכורה בלונדון 2009.

"מעולם לא החשבתי את עצמי כרצה מרתון", היא אומרת, "אבל רציתי לנסות לרוץ מרתון אחד רק בגלל הסקרנות". היא סיימה שלישית במרתון הבכורה שלה ב-2009 בזמן של 2:24.24 שע' וניצחה את המרתון השני שלה בשיקאגו בסתיו 2009 בזמן של 2:25.56 שע'. לאחר המירוץ בשיקאגו ליליה היתה קצת המומה מההצלחה שלה אולם מאמנה שהוא גם בעלה אמר לכולם ש"היא עוד תהיה אלופה אולימפית".

אם מסתכלים על הישיגה של שובוחובה מאז הניצחון הראשון שלה בשיקאגו, הסיכוי שלה להיות אלופה אולמפית הוא מאד גדול. לאחר שיקאגו ניצחה במרתון לונדון 2010 בזמן של 2:22.00 שע', לאחר מכן ניצחה בשיקאגו פעם שנייה עם 2:20.25 שע', והשנה במקום שלישי עם שיא לאומי חדש של 2:20.15 שע' וכאמור ניצחה בשיקאגו ביום ראשון האחרון בפעם השלישית ברציפות.

"יכולתי לרוץ מהר יותר", אמרה שובוחובה לאחר המירוץ, "אבל זה לא היה הכרחי", היא מסבירה שבעלה מאמן אותה לפי תכנית שבה תשתפר כל פעם במעט. על האימונים לשיקאגו היא אמרה כי הם היו מוכוונים לזמן של 2:19 אבל גישתה ש"לעולם אסור לפחד לרוץ מהר יותר אם האימונים שלך הראו שאתה מוכן לרוץ מהר", היא שהובילו אותה לרוץ 2:18.

איגור (בעלה) רצה ששובוחבה תרוץ את  חצי המרחק בשיקאגו בזמן של 1:09:30 כדי לרדת מ- 2:20, חצי דקה מהר יותר משנה שעברה. שובוחובה קבעה בחצי המרחק 1:09.25 שע' ואת החצי השני רצה על 1:08.55 שע'.

"כל השנים האלו, השקעתי, השקעתי, השקעתי, ואני שמחה שסוף סוף זה משתלם". עבור שובוחובה ההשקעה באימונים הרבים והמרחק למשך חודשים ארוכים מהמשפחה לטובת מחנה אימונים השתלמו גם בתוצאות וגם מבחינה כלכלית. בשנתיים האחרונות זכתה בסך פרסים של מיליון דולר, בעיקר בכך שניצחה שנתיים רצוף בסדרת חמשת הגדולים. מהניצחון בשיקאגו גרפה 140 אלף דולר. בכספים אלו השתמשה לקניית אדמה שבתכנון לבנות עליה מלון וכן היא מתכננת לבנות בתים לשתי אחיותיה. עוד הוסיפה כי היא רוצה עוד ילד ו"לראות את הילדים שלה גדלים", אבל לפני כן "המשחקים בלונדון בעדיפות ראשונה". "כבר השתתפתי באולימפיאדה, אבל הפעם אני רוצה מדליה", היא מצהירה.

סגור