לקראת אליפות העולם במרוצי שדה

| שתף |

ב-20 במרץ תתקיים אליפות העולם במרוצי שדה בספרד. בעקבות היעדרות של אלופי העבר פנים חדשות יתמודדו על התואר. קניה ואתיופיה צפויות לקרב מעניין ביניהן ואריטריאה אף היא מתכוננת לאתגר.

תאריך: 17/03/11, מאת: מערכת עולם הריצה

אליפות העולם במרוצי שדה 2011 תכתיר אלוף חדש מעצם העובדה שאף מנצח מהעבר לא הולך לעמוד השנה על קו הזינוק.

עקב היעדרות של כל אלופי העבר אין פייבוריט ממשי לניצחון אולם ג'פרי מוטאי הקנייתי והאתיופי הונגאוו מספין הוכיחו שהם מגיעים בכושר טוב כאשר ניצחו באליפות מדינתם לפני כחודש.

האם זהו הרגע של מוטאי?

באליפות קניה במרוצי שדה מוטאי הרשים מאד בניצחונו בניירובי ב-19 בפברואר. מוטאי חצה את קו הסיום 45 שניות לפני מתחריו. מוטאי בן ה-29 החל את העיסוק המקצועי בריצה מאוחר יחסית, לפני ארבע שנים. אולם מאז התקדם הרבה ונודע כמוכשר ביותר בריצת המרתון יותר מאשר בריצות השדה, מלבד בהצלחתו במרוצי השדה בחורף האחרון.

מוטאי ניצח במרתון איינדהובן  ב-2008 ו-2009 בתוצאה המדהימה של 2:07:50 שע' ו- 2:07:01 שע' לפני שהתקדם לפני 11 חודשים שם סיים במרתון רוטרדם במקום השני עם 2:04:55 שע' ושישי המהיר בכל הזמנים. בנוסף, גם במרתון ברלין האחרון סיים שני עם זמן של 2:05:10 שע'.

אין ספק בנוגע לכשרונו של מוטאי אולם שתי שאלות חייבות להישאל לפני האליפות בפונטה-אומבריה: האם 12 ק"מ יהיו יותר מדי קצרים עבורו והאם העובדה שהוא חסר נסיון במרוצי שדה תבוא כנגדו?

אליפות העולם במרוצי שדה היא תחרות שבה הנסיון בהחלט מהווה חשיבות ובכך מוטאי חסר. הוא מעולם לא התחרה באירוע זה. בפעם האחרונה שרץ ניצח במקצה הגברים באליפות העולם במרוצי שדה שזו ריצת הבכורה שלו, היה זה ב-1986 על-ידי בן ארצו של מוטאי, ג'ון נגוגי.

התקווה של אתיופה

מספין בן ה-22 ניצח בהפרש גדול באדיס אבבה באליפות אתיופיה. בעוד הוא נופף לקהל בישורת האחרונה מאחור התנהל קרב על שאר המקומות הראשונים באליפות. לאחר שסיים עשירי בעמאן ב-2009 ו- 19 באליפות בפולין בשנה שעברה, נראה כי מספין השתפר בחורף האחרון.

"אני מקווה שנוכל לשנות השנה את רשימת המנצחים באליפות שנשלטה בשנה שעברה על-ידי הקנייתים", אמר מספין לאחר נצחונו באתיופיה, הוא לא מסתיר את העובדה שנבחרתו תנסה להשתלט על הניצחון במקומות הראשונים האינדבידואליים וכן בתחרות הקבוצתית.

ג'וסף אבויה ייעדר מנבחרת קניה. לאחר שניצח ב -4 מתוך 6 מרוצי השדה החורף הזה האלוף המכהן סבל מבעיות בבטן ולא הצליח לסיים את המירוץ בניירובי ובכך נותר מחוץ לנבחרת. אולם שני הרצים שהיו לצידו של אבויה על הפודיום באליפות ב-2010 האריטראי טקלמריאם מדהין שסיים במקום השני והרץ מאוגנדה מדליסט הארד מוזס קיספירו ינסו להגן על תארם.

מדהין הראה כושר טוב בסוף השנה החולפת כאשר ניצח 3 מתוך 4 מרוצים בהם השתתף בספרד ופורטוגל אולם הרשים פחות כאשר סיים במקום ה-11 במירוץ שדה ב-16 בינואר ליד סביליה. מאז לא התחרה ושם את הדגש על הוספת קילומטראז' באימונים אולם לפני שחזר לאריטריאה היתה לו הזדמנות לבקר בפונטה אומבריה על המסלול כאורח של המארגנים המקומיים.

"אני רוצה לנצח באליפות העולם בספרד. זה יהיה פנטסטי לאחר שביליתי קצת זמן במדריד. זהו מסלול מהיר עם דשא נהדר. זה מסלול טוב לריצה מהירה", אמר מדהין.

קיפסירו סובל מכאבי ברכיים

בנוסף למקום השלישי מהשנה שעברה, קיפסירוסיים במקום השני ב-2009 ולכן הוא חדור מוטיבציה להשלים את הסדרה הזו עם מדליית זהב השנה. קיפסירו שמר על פרופיל נמוך מאז שניצח בדאבל ב-5000 מ' ו-10000 מ' במשחקי חבר העמים באוקטובר. השנה מירוץ השדה היחיד שהשתתף בו היה ב-12 בפברואר באליפות אוגנדה שם ניצח בפעם הרביעית למרות שסבל מכאבים בברך.

מלבד ארבע מדינות אלו, רצים ממדינות נוספות ירצו להוכיח את כושרם הגבוה בספרד. בין האירופאים צפויים להיכנס לרשימת עשרת הראשונים הספרדי אייד למדאסם והפורטוגזי יוסף אל-קלאי. שניהם במקור ממרוקו ושניהם הוצבו במקום השני והשלישי באליפות אירופה במירוצי שדה בדצמבר.

לבחריין יש את עלי חאזאן מהבוב, אלוף אסיה ב-2009 ומי שסיים  שישי בשנה שעברה בפולין ויכול להתברג גם השנה גבוה ברשימה.

התחרות הקבוצתית

קניה שוב מסתמנת כפייבוריטית לנצחון הקבוצתי, כפי שקרה בחמש השנים האחרונות, וכן ב-23 מתוך 25 השנים האחרונות. נבחרת חזקה הכוללת גם את מת'יו קיסוריו ווינסנט צ'פקוק, שסיימו במקום השני והשלישי אחרי מוטאי באליפות קניה. צ'פקוק היה גם השני המהיר בעולם בשנה שעברה בריצת 5000 מ'.

פול טאנווי וחוסייה מצ'ריניאנג, סיימו שמיני ותשיעי בפולין לפני שנה וכן בתוך הנבחרת הקנייתית.

נבחרת אתיופיה שיימה במקום השלישי בשנה שעברה אחרי נבחרת אריטריאה. אריטריאה בהחלט תנסה להתחרות בנבחרת קניה. לאריטריאה יש את סמואל טסגאיי וקליפום סיאום יחד עם מדהין. השניים עזרו לנבחרת לסיים במקום השני בשנה שעברה.

תחרות הנוער

אליפות העולם לנוער קשה למתן תחזיות אולם אין בעיה להצביע על פייבוריטים לניצחון. הקנייתי איסיה קואץ', סיים רביעי בשנה שעברה אולם המהיר ביותר שיגיע לאליפות הקרובה. אולם הצלחותיו באולם הן אלו שמצביעות עליו כפייבוריט בספרד. ב-2009 היה אלוף העולם לנוער בריצת 3000 מ'. השנה רץ 5000 מ' באולם וקבע שיא של 12:53.29 דק' בדיסלדורף, ולאחר יומיים קבע שיא נוסף של 7:37.50 בגנט. לכן לא מפתיע כי ניצח באליפות קניה בקלות למרות שג'סטין צ'ריוט סיים 4 שנ' בלבד אחריו ולכן גם הוא מועמד לזכייה באחת המדליות.

בשנה שעברה נבחרת קניה הצעירה סיימה ראשונה ולכן לא יהיה מפתיע לראות אותה שוב השנה בראש הרשימה. טספאייה צ'רו, שניצח בקטגוריית הנוער באליפות אתיופיה בהחלט יכול להוביל באתגר המצפה שלו. בשנה שעברה הנוער האתיופי תפס ארבעה מקומות בעשירייה הראשונה ומדליית כסף קבוצתית, וכן מקום שני ב-11 שנים מתוך 12.

אליפות העולם בריצות שדה השנה בספרד מתרחשת בשנית בצורה נוגעת ללב אחרי האירוח הראשון שלה לפני שלושים שנה. ב-1981 התחרות התקיימה מחוץ למדריד וכ-12 שנים מאוחר יותר אירחה שוב את האליפות בעיר הבסקית אמורביאטה. היתה זו הפעם הראשונה שנבחרות אתיופיה וקניה השתתפו באליפות.

 

הידיעה באדיבות IAAF

 

סגור