לקראת גיליון 149 של עולם הריצה

| שתף |

חודשיים חלפו והגיליון החדש כבר בדרך אל אלפי המנויים. המהדורה הנוכחית של המגזין עבה יותר, מעניינת יותר ומגוונת יותר. קבלו הצצה למגזין הריצה, הטריאתלון, האופניים והכושר גופני של ישראל. וגם: מחיר מיוחד למצטרפים חדשים.

תאריך: 05/04/11, מאת: מערכת עולם הריצה

מגזין 149 יוצא לאור בימים ימי בין המרתונים – מירוץ ירושלים המתחדש ותל-אביב הצובר תאוצה; שניהם מנסים לשנות ולהעשיר את תמונת המרתונים בארץ. מי שתפסה בינתיים תשומת-לב מרכזית בעולם האתלטי ובעולם ספורט הנשים בכללו היא שוב דניאל פרנקל, העוסקת במקצוע שאינו נעדר עמל מרתוני, אך על שטח מחיה מצומצם: היא העפילה כבר לגובה 1.94 מטרים.
לקראת מרתון תל-אביב ריכזה אסתר גונן המלצות תזונתיות, והן תופענה בליווי מתכונים. יורם אהרוני, ברבגוניות אופיינית, מעדכן בנושא החוזר ועולה מדי פעם – כושר גופני והישגים בלימודים. זרקור יופנה לגירמה ארמה, העושה דרכו במעלה הדור הנוכחי של עולי אתיופיה, שמקומם בצמרת הריצה הארוכה בארץ הפך למסורת.

בגיליון הקרוב תוכלו להיווכח שמגזין עולם הריצה עבר מתיחת פנים משמעותית בתכנים ובעיצוב הגרפי. הוא ממשיך להעלות מדורים חדשים, והפעם מדור צילום שיחשוף בכל פעם צילום בולט אחד או יותר מתוך האירועים והענפים שעליהם חולש המגזין – להנאתכם.

לפניכם מספר מאמרים שיופיעו בגיליון הקרוב. מהרו לעשות מנויי על מנת להינות כמו כולם, רגע לפני מרתון תל-אביב מהחומר המקצועי לקראת החגיגה התל-אביבית הגדולה, כמו גם משאר החומרים שיופיעו בגיליון זה.

מרתון ת"א
אבי שטיין, המנהל המקצועי של מרתון תל-אביב מפרט בכתבתו על ההכנות מאחורי הקלעים של הארגון הספורטיבי. אחרי חודשי הכנה ארוכים עולה המסך על מרתון תל-אביב המחודש – בפעם השלישית ברציפות. הפעם יעבור המרתון הערוך לקבלת פניהם של מעל 18,000 הרצים שיגדשו את רחובותיה – ממתחם התחנה בדרום העיר ועד פארק הירקון בצפון.

המלצות תזונה (גם) לקראת מרתון תל-אביב
ההכנות האחרונות של רצי המרתון ושאר המקצים בתל-אביב כוללות גם את הפן החשוב של התזונה. התזונאית אסתר גונן פורסת את המלצותיה לגבי אכילה ושתייה לקראת המירוץ ובמהלכו, ועל הדרך גם עושה סדר ומעמידה דברים על דיוקם.

ישראמן 2011
יחיאל מילר, מוותיקי הטריאתלטים בארץ סוקר את ההנאה שבסבל מתחרות איש הברזל שהופכת לעניין של מסורת. עוד ועוד מחפשי אתגרים מצטרפים לתחרויות איש הברזל – השלם והחצי, המתקיימת מדי שנה באילת. המרחק הארוך אינו מרתיע אותם וגם לא את הכאבים העזים או תעתועי מזג האוויר. להיפך, הם נהנים מכל רגע. סובלים ונהנים. 

נביאים בעירם
פרופ' אורי גולדבורט כותב על אליפות האתלטיקה האירופית באולם אותה אירחה צרפת שהציגה את מופלאיה: טדי טאמגו בתצוגת יכולת מרהיבה – 17.92 מ' במשולשת (שיא עולמי באולם), רנו לה-וילאני שחלף על פני יותר מ-6 מטרים במוט ואחרים. ואצל הרוסים (ובעיקר הרוסיות) – דור הולך ודור בא... ומנצח. 

משלחת קטנה – הישג ענק
אורן בוקשטיין, העורך הראשי ודובר איגוד האתלטיקה סוקר את הישגי הישראלים באליפות אירופה באולם, ובראשם דניאל פרנקל שעשתה זאת שוב! גם גובה של 1.94 מטרים לא עמד בדרכה של הקופצת המוכשרת הזו; התקדמות מטאורית של 13 ס"מ – לא פחות – בקפיצה לגובה רק בשנה האחרונה. חבל רק שהשתתפותם של שלושת הספורטאים האחרים באליפות היתה פחות מוצלחת. 

שרירי בטן – חלק ב
ד"ר איתי זיו, סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל-אביב כותב על בחלקו השני של המאמר על חשיבותם הרבה של שרירי הבטן שאינה מוטלת בספק, הן לספורטאים והן למתאמנים 'מן השורה'. לאחר פירוט סוגי השרירים ותפקידיהם המרכזיים בגיליון הקודם, הוא מתמקד בחלק זה בתרגילים עצמם: שיקולים בבחירת הסוגים השונים, עקרונות בהפעלתם, המינון ולבסוף – מגוון של תרגילים מומלצים. (צילום: אורן אהרוני)


מעקב אחר שינויים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים אצל ספורטאים
אליעזר רוזן, מאמן אתלטיקה, מייסד מועדון רצי חיפה ובעל חנות מרתון ספורט בחיפה מפרט על כך שהצלחותיו של ספורטאי תחרותי תלויות במידה רבה במעקב אחרי שינויים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים שונים שהוא חווה בתהליך האימון ובקשר שלהם לתכנית האימונים הרגילה שלו. ככול שהספורטאי ומאמנו יהיו קשובים יותר לשינויים אלו, כך ייקל עליהם לווסת את האימונים ולהימנע מתופעות כמו עייפות, אימון יתר ואפילו מחלה קרבה.

כושר גופני והישגים בלימודים
במשך שנים חיפשו חוקרים קשר בין כושר גופני והישגים בלימודים ולא מצאו. יורם אהרוני סוקר מספר מחקרים שנעשו בעשור האחרון באוכלוסיות גדולות, ושבהם נמצא קשר חלש בין שני הגורמים. לעתים קרובות נמצא שגורם מתווך נוסף נמצא כמשפיע כמו מוטיבציה, מעמד חברתי – כלכלי ועוד.

תחרות בסימן אווירה
בני נווה על אליפות ישראל במירוצי שדה שעבורו היא הפנינג ריצה יותר מאשר תחרות המשקפת כיום את רמת האתלטיקה בכלל והריצות בפרט. מדובר בתקופה שאינה שיא העונה. חלק מהאתלטים, כולל הבכירים שבהם, אינו משתתף, ולכן נראה שהאווירה מסביב חשובה יותר מתמיד. יותר מ-500 רצים ורצות בגילים הצעירים ועוד כמה עשרות בוגרים נטלו חלק באליפות, תוך ליווי של לא מעט הורים ובני משפחה. 

התפתחות הישגים בקרב 10 – חלק א
שוב יורם אהרוני ברבגוניותו הייחודית פותח בסדרת כתבות על קרב-10 שהוא מן הקשים והמפרכים במקצועות האתלטיקה. הייחודיות שלו מתבטאת אף בעובדה שעיקר העניין בו הוא רק בתחרויות בינלאומיות גדולות כמו משחקים אולימפיים, אליפויות עולם ואליפויות יבשתיות. המאמר סוקר את התפתחות המקצוע מאז הופיע לראשונה במשחקים האולימפיים בשטוקהולם 1912 ועד ימינו. 

גירמה אמרה – על דרך המלך
דפנה פרחי, מנהלת אתר 'עולם הריצה', רצה מקצועית ומאמנת מפנה את הזרקור הפעם על גירמה אמרה. האם האתלט בן ה-23 שעלה מאתיופיה לפני 6 שנים, הוא הדבר הבא בריצות הארוכות? הכתבה מאירה נקודות מפתיעות בקריירה של הרץ שאחרי שנת אימונים אחת בלבד כמקצוען הצליח לשפר משמעותית את כל הישגיו, להשתלב בצמרת הרצים בארץ ולזכות בחסותה של חברה מסחרית שמאמינה בו. 

אימון שרירי הליבה – מניכת פציעות ושיפור ביצועים
דוד רזניק, מנהל תחום האופניים במרפאת הספורט "מדיקס" בתל-אביב, מומחה להתאמת אופניים לרוכב ופיזיותרפיסט מוסמך כותב על רכיבת אופניים שמצריכה הפקת כוח דינמי רב מפלג הגוף התחתון תוך כדי שמירה על מצב סטטי ויציב של מרכז הגוף ופלג הגוף העליון – וכל זאת בתנוחת רכינה לא טבעית. מערכת שרירי הליבה היא זו שמסייעת לרוכב לייצב את מרכז גופו ובכך לשפר ביצועים ואף למנוע פציעות. המאמר מדגיש את חשיבות חיזוקם של שרירים אלו ומציע תרגילים לדוגמה שיעשו את העבודה.

על הדבש ועל העוקץ – מירוץ עין גדי ה-28 ע"ש גיורא ותומר רון מאת אורן בוקשטיין
אחרי 27 שנות מסורת של חצי מרתון, מירוץ השלום בעין גדי כלל השנה, לראשונה בהיסטוריה, גם את המירוץ לכיבוש פסגת הר המצדה. אולם היוזמה האתגרית המבורכת אינה יכולה לחפות על מחדל של חוסר במים, שרק בנס לא הסתיים באסון. בצד המקצועי כבשה יערה זנגי, אלופת ישראל במרתון, גם את המסלול בעין גדי – הפעם החמישית ברציפות שבה היא היתה לישראלית הטובה ביותר במירוצים השונים. זוהר זמירו סיים שני בין הגברים, רגע לפני שהמריא למחנה אימונים לקראת מרתון רוטרדם ב-10.4.

קבוצת הריצה של צה"ל
סרן מישאל דגן, רמ"ד מחקר במרכז כושר קרבי ומאמן בקבוצת הריצה של צה"ל מתאר ששם, על אדמת גרמניה, במדי נבחרת ייצוגיים כשעל גב החולצה כיתוב בעברית "קבוצת הריצה של צה"ל" ודגל ישראל רקום ליד הלב, הוא חצה בגאווה את קו הסיום של מרתון ברלין יחד עם 40 ממפקדי צה"ל. דגן מספר על חברי קבוצת הריצה הייחודית, שהחלה את דרכה לפני ארבע שנים ומונה כיום כ-350 קצינים ומפקדים. 

קרנבל בכפר – מירוץ כפר סבא ע"ש זיו בלאלי ז"ל
קובי בכמן, תושב כפר סבא מתאר את המירוץ שאמנם אינו מתהדר בהיותו אירוע בין-לאומי ואף לא מירוץ ארצי מהדרג הראשון, אבל הוא נחשב כאחד המירוצים האהודים על קהל הרצים בארץ, הסוחף רבים מאוד מתושבי העיר ומחוצה לה. הפעם השתתפו בו לא פחות מ-7000 איש ואישה. 

טריאתלון פתיחת העונה במפרץ העושר, ניו-זילנד
הטריאתלט הוותיק דניאל מורגנשטרן ציין את יום הולדתו ה-106 של אביו ז"ל בהשתתפות בטריאתלון טינמן בהר מנגאנוי שבמפרץ העושר, במזרחו שח האי הצפוני של ניו-זילנד. במאמר הוא מתאר את החווייה הייחודית והחד פעמית בדרך שתגרום לרבים מהטריאתלטים לבדוק את אופציית הרישום לטריאתלון מפרץ העושר הבא. 

עוד אתגר בדרך – מירוץ נס ציונה ה-26 ע"ש תא"ל יורם (צ'וצ'ו) גלבוע ז"ל
כמו רוב מירוצי הכביש האחרונים, גם מירוץ נס ציונה ה-26 שבר שיא בכמות המשתתפים – יותר מ-500 במקצה העיקרי ל-10 ק"מ. יערה זנגי, שרק לפני כארבעה חודשים זינקה לצמרת הרצות בארץ והוכתרה כאלופת ישראל במרתון, עשתה זאת שוב. אלא שהפעם, אחרי הזכייה, היא התיישבה מול המחשב והעלתה את השתתפותה במירוץ מההכנות ועד לרגעי "התחושה העילאית" בסיכום אישי של מירוץ נס ציונה.

יציבות של סלע גרניט – אליפות ישראל בריצת ניווט
זיו נוימן, מזכיר האיגוד לספורט הניווט בישראל מסכם בהתרגשות את הכתרתו של ערן סגל כאלוף ישראל. הוא רק בן 18, אבל הוכיח באליפות ישראל הפתוחה שהוא נחשב לנווט הטוב ביותר שגדל בישראל. בדרך לתואר הוא גבר לא רק על בכירי הנווטים הישראלים אלא גם על עשרות נווטים מוכשרים שהגיעו לאליפות ממדינות אירופה.

מדורים קבועים ועוד

א. צילום – הנבחרת
אירועים בכלל ואירועי ספורט בפרט הם דבר שבא והולך. פעמים רבות, ניצחיותן של אירועים באה לידי בטוי פעמים רבות בתמונה ייחודית וזכורה. טלי כהן, הידועה יותר אצל הרצים והטריאתלטים כטלי שיאצו דיגיטלי בוחרת עבורכם צילום אחד או יותר שמשמעותו עבורה, כצלמת, היא מעבר למראה החזותי – הפעם תמונה מדהימה, אותה היא מכנה "מתח" צולמה במסגרת 'תל-אביב טוטאל' הראשונה, תחרות שחייה במים פתוחים בחוף ימה של תל-אביב.

ב. לקט מהרשת
יורם אהרוני מתמקד במדור הפעם בשתי סוגיות: מדוע קל יותר לרוץ על מסילת כושר (טרדמיל) מאשר על משטחים בחוץ במהירות ובמרחק שווים? וגם – למה רצים אינם פורשים בשיא?

ג. ריצטיול – על סוס קל
דנה מורן וקובי שביד לוקחים אתכם הפעם לריצת טיול במסלול שמתחיל בכפר קיש הקרוי ע"ש אביו של שאול המלך שמצא את מותו במלחמה בגלבוע. לאחר שחזר מבעלת האוב "באשמרת הבקר בלי קשת ושלח על סוס קל המחנה שב שאול המלך. ופניו חורו, אך בלבו אין מורא, ובעיניו מתנוצצות היאוש הנורא" (שמואל א). במסלול מעגלי של 20 ק"מ שחולף על פני נחל תבור, עין דור ומקומות נוספים שיהפכו את הטיול והריצה לחוויה בלתי נשכחת.

ד. בארץ – סקירת אירועי אתלטיקה מתחילת עונת 2011 ואילך
המאמן הבכיר עמית נאמן ראה כיצד האתלט הראשון הבטיח את מקומו באליפות בקוריאה, דמיטרי קרויטר, יהיה כנראה צעיר המשתתפים הישראלים. השנייה תהיה כנראה המבוגרת שבהם – אירינה לנסקי (אלא אם כן היילה סטאין שוב יפתיע), בתקווה שבתווך ישתלבו אתלטים ישראלים רבים ככל האפשר. המדור סוקר את התוצאות הבולטות בכל התחרויות מתחילת העונה ואילך.

ה. בריאות
התזונאית אסתר גונן ממליצה על מתכוני דלי שומן במיוחד לספורטאים ולאלו שרוצים לאכול אוכל בריא. הפעם מרק ירקות עשיר ודג פורל במילוי פטריות.

ו. 5 הטובים מאת דוד אייגר
הסטטיסטיקה הרשמית של ה-5 (ולעתים יותר) הטובים בארץ בכל אחד ממקצועות האתלטיקה מתחילת העונה.

ז. פנאי
בין מאמר מעניין אחד לשני ובין מדור למדור, עולם הריצה נותן לכם את ההזדמנות להפגין יידע בתחומים בהם המגזין עוסק, ומי שלא יודע או זוכר, תמיד יוכל לנבור ברשת ולגלות את התשובה של השרשראות והתשבץ נושאי הפרסים לפותרים נכונה.

ח. תוצאות מרתון טבריה
כל מסיימי אליפות ישראל במרתון יוכלו לראות באופן הכי מרוכז את מיקומם הסופי והיחסי לשאר המשתתפים. מה שיהיה קשה לבדיקה ברשת בעוד שנים רבות, יהיה תמיד מזכרת גדולה, כתובה ומתועדת במגזין.פרטי יצירת קשר להזמנת מנוי למגזין עולם הריצה:

טלפון: 054-2404305

מייל:    oren@runningworld.co.il

 

סגור