לקראת גיליון 153 של "עולם הריצה"

| שתף |

גיליון 153 של מגזין עולם הריצה יצא לאור השבוע ובתוכו שלל מאמרים וכתבות מעניינים ביותר ברוח הארועים של התקופה האחרונה. לגולשי אתר SPORTWEB הזדמנות לרכוש מנוי למגזין במחיר מיוחד כחלק משיתוף הפעולה בין SPORTWEB ל"עולם הריצה".

תאריך: 11/03/12, מאת: SPORTWEB

גיליון 153 של מגזין עולם הריצה יתפוס את קהל הקוראים והמנויים אחרי סיום חגיגות השיאים האישיים ממרתון ווינר טבריה, ובמהלכן של ההכנות האחרונות למרתוני האביב, בראשם אלו שיתקיימו בארץ (בירושלים ובתל-אביב). ההכנות לעונת האתלטיקה יצאו לדרך ודרך משקפת כבר רואים את התחרות הגדולה מכולן – המשחקים האולימפיים בלונדון. את הפתיחה הישראלית ניתן להגדיר כמרשימה עם תוצאה ישראלית איכותית במרתון, שיא ישראלי מצוין ב-10,000 מ' וכניסתה של אתלטית נוספת למעגל הייצוג הישראלי בלונדון. בסך הכל כמות השיאים שנשברו בתחילת שנת האתלטיקה (חודש בודד) זהה כמעט לזו שהכילה העונה שעברה כולה.

להלן המאמרים שיופיעו בגיליון שייצא לאור השבוע:

מרתון ווינר טבריה ה-35 – המירוץ האיכותי אי פעם בישראל מאת עו"ד אריק קוקס
מזג אוויר אידיאלי ביום המירוץ ומקבץ של תוצאות מעולות הניבו את המרתון האיכותי ביותר שנערך בישראל ואחד הטובים בעולם בכלל. השיא הישראלי הבינלאומי נשבר (2:07:30), ארבעה רצים ירדו מ-2:08 ועשרה מ-2:10. אין ספק, הישגים כאלה טרם נראו במקומותינו.
כמיטב המסורת, הגיליון שיוצא אחרי מרתון ווינר טבריה מביא בסופו את תוצאות כל המשתתפים שחצו את קו הסיום, וכך גם הפעם.

הכנה למרתונים רצופים מאת רן שילון
לעיר טבריה, המארחת את מירוץ המרתון היחיד בשנה בישראל, הצטרפו בשנים האחרונות הערים תל-אביב וירושלים. ריבוי המרתונים הביא לתופעה חדשה במקומותינו - רצים סדרתיים שאינם מוכנים להחמיץ אף אחד מהם. אלא שהכנה למירוץ אחד בשנה אינה דומה להכנה לשלושה, מה גם שהם מתקיימים בהפרשי זמן קטנים ביניהם.

לונדון 2012-1948: ממשחקי הצנע האולימפיים לתצוגה מתוקתקת מאת פרופ' אורי גולדבורט
בקיץ 2012, בפעם השלישית בתולדות המשחקים האולימפיים ויותר מכל עיר אחרת בעולם - תארח לונדון את המשחקים. לראשונה היה זה בשנת 1908, ובפעם השנייה, 40 שנה מאוחר יותר, בשנת 1948. היו אלה 'משחקי צנע' אולימפיים, הראשונים אחרי מלחמת העולם השנייה, בעוד בריטניה המופצצת ואירופה הכבושה עד לא מכבר מלקקות את פצעיהן. סדרת מאמרים זו דנה בתופעות ובניגודים מעניינים.

התפוח (לפעמים) לא נופל רחוק מן העץ, חלק א' מאת יורם אהרוני
האם הכישרון האתלטי עובר בגֵנים - מהורים לילדיהם? רק מחקרים מעטים עסקו בסוגיה זו והוכחות לכך לא נמצאו. ואכן, אם לשפוט על-פי שיעור המקרים המוכָּרים לנו ב-100 השנים האחרונות, אין הרבה דוגמאות של אלופי אתלטיקה שגם ילדיהם היו אתלטים מצטיינים. סדרת מאמרים זו מביאה חלק גדול ממקרים אלו.

חג המרתון של תל-אביב יפו מאת אופיר וגמן (עיריית תל-אביב יפו)
תל-אביב הפכה מזמן לאחת הערים המרכזיות, אם לא המרכזית שבהן, בכל הקשור באירוח ארועי ספורט בין-לאומיים. גם בתחום הריצה והאתלטיקה העיר אירחה כמה אירועים בין-לאומיים גדולים. בסוף מרץ יתקיים בעיר העברית הראשונה, בפעם ה-18, מרתון תל-אביב שצפוי להיות אירוע הספורט האקטיבי הגדול ביותר בישראל, המהווה אבן שואבת למשתתפים רבים מהארץ ומחוצה לה.

האם יש קשר בין הישגים בגיל נוער להישגי הבוגרים בריצות בינוניות וארוכות, חלק ב' מאת יורם אהרוני
ככול שמדובר בריצות הבינוניות - 800 ו-1500 מטרים, מתברר שיש קשר הדוק בין הצטיינות בגיל 19 לבין הצטיינות בגיל הבוגר. המאמר מביא נתונים רבים של רצות ורצים מצטיינים למרחקים אלה, תוך השוואת תוצאותיהם הטובות ביותר בגילי הנוער (19-15) ובגיל הבוגר.

מרתון ווינר ירושלים: לאורן אתרים ונופים היסטוריים מאת ויקי דדו (עיריית ירושלים)
המרתון הראשון בירושלים התקיים בשנת 1992 ו-61 איש סיימו אותו. שנה לאחר מכן גדל מספר המסיימים ל-111, וב-1994 התקיים המרתון האחרון באותה סדרה. בשנה שעברה חודשה המסורת בבירה, וכמות המשתתפים כבר הצדיקה לא רק את קיומו אלא גם את חידושה של המסורת, בתקווה שהפעם היא תימשך הרבה מעבר לזו הקודמת.

אגמון החולה: תפאורה מושלמת למירוץ העגור מאת אורן בוקשטיין
אגמון החולה, על עשרות אלפי עופות המים המקננים בו ובעלי חיים השוכנים בו, היווה תפאורה נהדרת ל"מירוץ העגור הראשון". יותר מאלף רצים נהנו מעושרו של הטבע, מהנוף היפהפה ומתפאורה בלתי נתפסת של קהל צופים, שהמייתם ליוותה את הרצים לאורך הדרך, ושזמנם של המנצחים לא בדיוק הטריד אותם...

שלושים שנה לפטירתו של יעקב בורנשטיין, מגדולי מאמני האתלטיקה של ישראל מאת פרופ' אורי גולדבורט
ב-19 במארס 1982, בדרכם לארוחת הערב, האתלטים גדעון הרמט וחברו אנדרה סוראן שמו לב כי המאמן בושש לבוא. אנדרה עלה לחדר ומצא את יענק'לה ללא רוח חיים. סיבת הפטירה המשוערת היתה שבץ מוח. באותו רגע נראה שמשהו 'מת' גם באתלטיקה של ההתיישבות העובדת ובמרכז אתלטיקה שעשה חיל ושגשג באיצטדיון גבעת חיים ובסביבתו הנרחבת. בשיא הצלחתו נקטף בורנשטיין מתמונת הספורט והותיר חלל גדול, שבחלוף הזמן גם השמיט את עמק חפר מתמונת הצמרת של האתלטיקה בישראל.

השתלמות מאמנים בגלזגו, סקוטלנד: סקירה מקצועית, חלק א' מאת ד"ר פטר דוידוביץ'
בסיומה של כל עונת פעילות מתקבצים עשרות מאמנים מכל רחבי אירופה לכנס שנתי מסורתי. גם השנה, ארגון המאמנים האירופאי (European Athletic Coaching Association), בשיתוף עם איגוד האתלטיקה הסקוטי, ארגנו כנס יוקרתי, עשיר באירועים קשורים לאתלטיקה, מגוון מבחינת התכנים והמרצים האורחים. עבור ד"ר פטר דוידוביץ', מאמן אתלטיקה ותיק ומנהל הוועדה המקצועית באיגוד האתלטיקה, היתה זו חוויה מיוחדת.

ישראקור: ישראמן אילת 2012 מאת יחיאל מילר
זקני אילת אינם זוכרים קור מקפיא כזה. החזאים הבטיחו שזה יהיה היום הקר ביותר באילת מזה 18 שנה, ואכן, לא מעט רצים סיימו את התחרות לפני הזמן, כשהם מטופלים על-ידי צוותים רפואיים. אבל מעבר לקשיים שהציב הטבע היתה גם תחרות מעניינת והרבה רגעים מרגשים.

ילדים בספורט: היענות, התמדה ונשירה מאת פרופ' רוני לידור
מה מניע ילדים לעסוק בספורט, להתמיד בו ולוותר על עיסוקים אחרים? ומה גורם להם, בשלב מסוים, לנשור מהפעילות הספורטיבית שכל כך אהבו? מתברר שגם להתמדה וגם לנשירה יש מגוון רחב של סיבות. לצדן מציג המאמר מודל, ולפיו ניתן להגביר את ההנאה - וההתמדה - של הילדים בספורט ולהקטין את אחוז הנשירה באמצעות שיפור דפוסי ההתנהגות של המאמנים.

פושטי הירך: היבטים ספורטיביים ופונקציונליים, חלק א' מאת ד"ר איתי זיו ונדב בקר
הליכה, ריצה, כפיפה לפנים ושאר תנועות המערבות את אזור הגב התחתון, האגן, הירך והברך אינן יכולות להתבצע ללא קבוצת השרירים פושטי הירך. לקבוצה זו, אפוא, חשיבות רבה בתנועות ספורטיביות ויום-יומיות כאחד. מנגד, תפקוד לקוי שלה עלול לגרום לכאבים ולפציעות.

פעילות גופנית והשפעתה על מנגנוני רעב ושובע מאת רקפת אריאלי
אימון גופני מעלה את ההוצאה האנרגטית, אבל האם הוא משפיע גם על תחושת השובע, או אולי מגביר את תחושת הרעב? מתברר שישנם גורמים רבים המשפיעים על מנגנוני הרעב והשובע לאחר אימון גופני כמו סוג המאמץ ועצימותו, המגדר, עיתוי הארוחה ביחס למאמץ ועוד. הבנת מנגנונים אלו חשובה לספורטאים - מקצוענים וחובבים כאחד.

נוסף לכל אלו המדורים הקבועים:
ריצטיול: דנה מורן וקובי שביד יקחו אתכם אל בוקרי לכיש.
מחוץ לקופסה: רן שילון ינסה לקחת אתכם למקום אליו הוא מפנה את זמנו - מחוץ לאזור הנוחות.
ראוי לציון: פינת חדשות אתלטיקה
בארץ: סקירת תוצאות האתלטים הישראלים בארץ ובעולם.
תחזית תחרויות ריצה וטריאתלון לחודשיים הקרובים.
מתכונים קלילים וטעימים.
חדש על המדף: מוצרים מסביב לריצה וטריאתלון. הפעם משקפיים.

לרכישת מנוי במחיר מיוחד לגולשי אתר SPORTWEB
 

 • מרתון ווינר טבריה 2012

  צילום: טלי שיאצו דיגיטלי

 • מרתון ירושלים

  צילום באדיבות עיריית ירושלים

 • מרתון תל אביב

  צילום באדיבות בית ספר גליץ לצילום

 • מרוץ באגמון החולה

  צילום: טלי שיאצו דיגיטלי

 • האם יש קשר בין הישגי נוער לבוגרים בריצות בינוניות וארוכות - הישאם אל גרוז

  צילום באדיבות sporting-heroes.net

 • התפוח לפעמים לא נופל רחוק מן העץ - דני אקר ואמו היידי רוזנדאהל

  צילום באדיבות התאחדות האתלטיקה הגרמנית

 • ישראמן 2012

  צילום: טלי שיאצו דיגיטלי

 • לונדון 1948

סגור