לקראת טריאתלון הנשים 2014

| שתף |

לקראת טריאתלון הנשים לזכר תמר דבוסקין ז"ל, סוזי דבוסקין מספרת איך הכל התחיל.

תאריך: 22/05/14, מאת: מיכל קוברסקי

"כל אחת מנצחת" זהו סלוגן טריאתלון הנשים המתקיים זו השנה ה-21 בטיילת הרצוג, חוף אכדיה דרום, בהרצליה. הטריאתלון מאגד נשים רבות ממגוון תחומי עיסוק ושכבות גיל ויוצר תחושה מאוד מיוחדת של אחדות, העצמה והצלחה. טריאתלון הנשים הייתה תחרות הטריאתלון הראשונה בה השתתפתי וההרגשה הייתה פשוט מדהימה- עידוד של המתחרות זו את זו, פירגון וחיוך- הרי באנו להינות לא?


צילום: ג'קי רבינוביץ'

ארגון התחרות נעשה על ידי משפחת דבוסקין בראשותם של דני וסוזי. סוזי הינה טריאתלטית ואשת חיל נערצת בקרב נשים רבות בתחום. "יש לנו 3 ילדים- אורן , תמר ועודד. אורן היום בן 41, עודד בן 35 ותמר נשארה בת 21", אומרת סוזי. תמר דבוסקין נדרסה למוות בגיל 21 במהלך אימון רכיבה על כביש. סוזי ומשפחתה תמיד עסקו בספורט; סוזי שחתה, דני רץ ואורן הבן הבכור היה הראשון לשלב בין הענפים. תמר התלוותה ועודדה את אורן מהקהל בטריאתלון הראשון שלו בתל אביב וקיבלה פלאייר לטריאתלון הנשים הראשון שעמד להיערך בעכו. תמר רצתה להשתתף אבל רק הסכימה לעשות כך רק בתנאי שאמה תצטרף אליה. לאחר חודש של אימונים הן השתתפו במקצה העממי (והיחידי!) של התחרות. בתחרות הנשים הראשונה השתתפו 35 נשים, החל מאלופת ישראל דאז ועד לחובבנות המתנסות בענף לראשונה בחייהן. בשנתיים הבאות תמר כבר התגייסה לצה"ל והספיקה להשתתף בעוד עשרה טריאתלונים במקצי ספרינט, שלשות ואף זכתה להגיע שלישית בקטגורית גילה במרחק אולימפי באחת מהתחרויות. "כשתמר נהרגה פנו אלינו מאיגוד הטריאתלון ושאלו אותנו אם אנחנו רוצים שהתחרויות העתידיות יהיו על שמה. טריאתלון הנשים השלישי כבר היה על שם תמר והחל מטריאתלון הנשים הרביעי משפחתינו החלה לארגן אותו- העבירו אותו מחוף התמרים בעכו לחוף הנכים בהרצליה" אומרת סוזי. "בשנה הראשונה שאירגנו את התחרות השתתפו 80 נשים ובשנה שעברה (התחרות ה20) השתתפו כ- 1300 נשים מגיל 8-80. השנה מקווים להגיע למספר דומה. טריאתלון הנשים הוא כמעט הטריאתלון הגדול בארץ מבחינת כמות המשתתפים (בהשוואה גם לתחרויות המשלבות נשים וגברים)".

בהמשך להתמודדותה של סוזי עם סרטן בלוטת התריס בחמש השנים האחרונות, לאחרונה עברה ניתוח להסרת גידול מהראש ולכן לא תוכל להשתתף במקצה הספרינט המלא אליו נרשמה אך תחבור לשלשה במקצה העממי ותלך 2.5 קילומטר.

טריאתלון הנשים נבחר השנה להיות כאחד מאירועי הדגל של מנהל הספורט, לשם כך התווסף המרחק האולימפי ושונה מסלול הרכיבה, בתמיכת מנהל הספורט, כך שיעבור לראשונה דרך איילון במקום באיזור התעשיה של הרצליה.

התחרות מהווה פלטפורמה טובה ונוחה לכניסת נשים חדשות לענף. מתקיימים אימוני הכנה, מחיר התחרות זול משמעותית בהשוואה לתחרויות טריאתלון מקבילות, דבר המתאפשר בעזרת סיוע הספונסרים. בנוסף, כ-150 מתנדבים ומתנדבות מגיעים לעזור: חלקם מסייעים לאורך כל השנה (ראשי המסלולים וחברי העמותה להעצמת נשים בספורט), חלקם מתנדבים בהכנת ערכות המשתתפות וחלוקתן, ולבסוף מתנדבים רבים מגיעים לעזור ביום התחרות על המסלול עצמו. התחרות מציעה 4 מקצים המותאמים לסקאלה רחבה של רמות כושר וגילאים בהם אפשר להשתתף כטריאתלטית יחידה או כשלשה-
- מקצה ילדות-מגיל 8-13 (200 מ' שחיה, 4 ק"מ רכיבה, 1 ק"מ ריצה)
- מקצה עממי- מגיל 14-120 (500 מ' שחיה, 10 ק"מ רכיבה, 2.5 ק"מ ריצה)
- מקצה ספרינט- מגיל 16-120 (750 מ' שחיה, 20 ק"מ רכיבה, 5 ק"מ ריצה)
- מקצה אולימפי- מגיל 19-120 (1.5 ק"מ שחיה, 40 ק"מ רכיבה, 10 ק"מ ריצה)- שתי הקפות כל פעם.


השנה יערך כנס בנושא העצמת נשים בספורט ביום שישי ה-30.5,יום לפני התחרות, בבית חיל האוויר בהרצליה. הכנס יתקיים בין השעות 8:30-12:30 וההשתתפות בו חינם. חובה להירשם אליו דרך האתר. מיד לאחריו יתבצע תדריך התחרות.

סוזי מוסיפה כי הטריאתלון הוא לא המטרה הסופית, אלא רק הדרך לחיים בריאים המשלבים ספורט. "המטרה היא להראות לנשים שעולם הספורט פתוח גם להן ושיש ברשותן הזכות להיות חלק פעיל בו ולהנות ממנו. בנוסף אנו מעודדות אמהות לשמש כדוגמא לבנותיהן בכך שיראו שניתן לשלב משפחה, עבודה וספורט ביחד".

ההרשמה לטריאתלון הנשים פתוחה עד יום ראשון (25.5) בשעה 17:00.
 


תמר דבוסקין ז"ל

  • צילום: ג'קי רבינוביץ'

סגור