לקראת מגזין 150

| שתף |

גיליון 150 של מגזין עולם הריצה יצא לאור לפני מספר ימים וכבר אלפי המנויים יכולים להנות מהמגזין החגיגי. הפעם במהדורה מיוחדת מספר מאמרים מקצועיים לקראת האימונים בקיץ וכן סקירה נרחבת של התחרויות שהתקיימו בתקופה האחרונה והאתלטים שבלטו בתקופה זו. טרם רכשתם מנוי? מבצע מיוחד לגולשי האתר, פרטים בכתבה זו.

תאריך: 10/07/11, מאת: מערכת עולם הריצה

גבירותיי ורבותיי – היסטוריה! מאת דפנה פרחי
הוצאתו לאור של גיליון ה-150 של 'עולם הריצה' היא סיבה טובה לחזור 28 שנה אחורנית, אל מייסדי העיתון ועורכיו הראשונים - ז'ק כהן וגדי יאיר. חיבתם של השניים לריצות ארוכות והתעניינותם בחומרים מקצועיים עוררו בהם את הרצון להוציא לאור עיתון שעניינו עולם הריצה ואתלטיקה. "היינו בשנות העשרים לחיינו. בנינו דברים בלי לדעת, והסתמכנו רק על מוטיבציה...". כל השאר היסטוריה.

לונדון מחכה לו – ציון דרך בחייו של זוהר זמירו מאת אורן בוקשטיין
העובדה שזוהר זמירו היה לאתלט הישראלי הראשון שקבע את הקריטריון הנדרש למשחקים האולימפיים בלונדון 2012 הפתיע לא מעט אנשים - אבל לא אותו. רגע לפני שהוא המריא (בחודש מאי) למחנה אימון נוסף באתיופיה, מספר זמירו על תחושותיו ולבטיו בדרך ליעד, שמהווה עבורו הגשמת חלום.

מכת חום ממאמץ – פגיעת חום הניתנת למניעה מאת פרופ' יורם אפשטיין
מרתון תל-אביב של השנה הסתיים בטרגדיה. רץ בן 42 התמוטט במהלך ריצת חצי המרתון ואובחן כסובל ממכת חום. הוא טופל במקום האירוע ופוּנה לבית החולים. שלושה ימים לאחר ההתמוטטות הוא נפטר מפגיעה רב-מערכתית. האם אפשר היה למנוע את הפגיעה? מהי בכלל מכת חום וכיצד ניתן להימנע ממנה? מאמר חובה לקראת הקיץ הישראלי הלוהט.

תשעה קבין של יופי – חגיגת התחדשותו של מרתון ירושלים מאת נחשון שוחט
ביום שישי, 25.3.2011, אחרי הפוגה של 17 שנים, חזר המרתון אל חוצות ירושלים - ובגדול. נחשון שוחט מסכם חוויית ריצה נפלאה וראשונית, מאתגרת ומרגשת, וגם מציע נקודות חשובות לשיפור.

השפעת האימון הגופני על הסחוס מאת ד"ר איתי זיו ועמית אברהם
הקשר בין סוג הפעילות הגופנית, עצימותה ומשכה לבין שחיקת הסחוס בגוף נחקר רבות בשנים האחרונות. למרות חילוקי הדעות בין החוקרים, נראה שפעילות גופנית מדורגת ובעצימות מתונה יעילה הן למניעה של שחיקת סחוס, הן לטיפול בה לאחר פציעה והן להפחתת הסיכון לפציעות בעתיד.

דודיק קושניר לגבורות מאת פרופ' אורי גולדבורט וקובי בכמן
בכל תולדות האתלטיקה הישראלית, מימי קום המדינה ועד ימינו, אין עוד ספורטאי המזוהה כל כך עם האתלטיקה בכלל והקפיצה לרוחק בפרט כמו דודיק קושניר. 63 שנה הוא מלווה את האתלטיקה - קודם כספורטאי ענק, מי שהוכתר כאחד מחמשת גדולי אתלטיה של מדינת ישראל בכל הזמנים, ואחר-כך כמאמן מצטיין.
גם היום, בן שמונים שנה, הוא מתייצב מדי יום באיצטדיון, מרביץ תורה לחניכיו הצעירים.

התפתחות הישגים בקרב-10 (חלק ב') – שבעת המופלאים מאת יורם אהרוני ואורן בוקשטיין
שבעה אתלטי-על בקרב-10 - חמישה אירופים ושני אמריקנים, שיאני עולם ואלופים אולימפיים, חצו עד כה את גבול 8800 הנקודות: דיילי תומפסון, יורגן הינגזן, דן אובראיין, רומן שברלה, תומאס דבוז'אק, ארקי נול ובראיין קליי. על 'שבעת המופלאים' במאמר זה, השני והאחרון בסדרה.

מחזון ליישום – ארגון מרתון תל-אביב מאת מוטי אמברם
"04:30 לפנות בוקר. חושך, ערפילי בוקר, טפטוף קל. אני חוזר למתחם צ'ארלס קלור - אתר הכינוס, וגם הזינוק והסיום של מרתון 2011, אחרי לילה ארוך של הכנות אחרונות..." מוטי אמברם, מנהל המחלקה לספורט בעיריית תל-אביב-יפו מספר על מרתון תל-אביב – אחד מאירועי הריצה הגדולים בתולדות המדינה – מזווית מעט אחרת, הארגונית.

אלפים ואלופים – צה"ל במירוצים המרכזיים של ישראל 2011 מאת גיל המבר ואריק גלאסויין
צה"ל הפך בשנים האחרונות לשותף מרכזי באירועי ספורט שונים המתקיימים בארץ - הן בארגון והן בהשתתפות פעילה. אלפי חיילים נטלו חלק בכל אחד משלושת המירוצים הגדולים שנערכו בחודשים האחרונים - מרתון ירושלים, הקפת התבור ומרתון תל-אביב.

שיאים אישיים אבל תוצאות בינוניות – אליפות ישראל ב-10,000 מ' מאת בני נוה
אמנם כל ששת הרצים הראשונים באליפות שברו את שיאיהם האישיים, אבל רק טסמה מוגס הצליח לרדת מ-29 דקות. בהשוואה לשנתיים הקודמות זוהי בהחלט ירידה ברמה. בני נוה מסכם את אליפות 2011 ותוהה בנוגע לעתיד המקצוע.

לזכרו של אלוף גדול – סמי וונג'ירו 10.11.1986 – 15.5.2011 (טוני רייויס)
חובבי האתלטיקה בכל העולם כבר לא יזכו לראות את אחד מגדולי רצי המרתון של כל הזמנים - סמי וונג'ירו, הקניאתי בן ה-24. מותו הטראגי גדע באיבה קריירה מופלאה, יוצאת דופן.
על תחנות בדרכו של וונג'ירו לפסגה ועל המירוץ האחרון בחייו, אחת מתצוגות המרתון הגדולות בכל הזמנים - ניצחונו הדרמטי במרתון שיקגו 2010.

גרטה וייץ – לזכרה של חלוצת הריצה הארוכה לנשים מאת יורם אהרוני
לפני כמה שבועות הלכה לעולמה מי שנחשבת לחלוצה בתחום הריצות הארוכות לנשים ולגיבורה לאומית בארצה - גרטה וייץ מנורווגיה. יותר מכל אחת היא הראתה לעולם שנשים מסוגלות להשתתף, ובהצלחה רבה, גם במירוצי מרתון. מאז מרתון ניו-יורק ב-1978, היא ניצחה ב-13 מתוך 19 המרתונים שהשתתפה בהם וקטפה חמישה תארים עולמיים במירוצי שדה.

סקירת מירוצי הכביש בארץ בחודשים אפריל-יוני 2011
נוסף על סקירה מקיפה של כלל מירוצי הכביש והשדה שהתקיימו בארץ בחודשים האחרונים, סקירה פרטנית של שלושה מירוצים גדולים. קובי בכמן על מירוץ הרצליה שהפך מחלום למציאות; ליאת גלר מהזווית האישית שלה במירוץ הלילה ה-2 של קריית גת; ודנה מורן על מירוץ 'הר לעמק' - ממורדות הר החרמון ועד לעמק יזרעאל - מירוץ שליחים מלהיב לאורך כ-200 ק"מ, ביום ובלילה, המשלב תחרות אישית עם פעילות קבוצתית. אין פלא שהביקוש עולה על ההיצע.

טריאתלון עמק הירדן מאת יחיאל מילר
הטריאתלון השני בחשיבותו אחרי טריאתלון אילת, הפך להיות יעד נחשק למשתתפים בו. לראשונה השנה עבר המסלול בין מטעי הבננות של קיבוץ שער הגולן ותחת גשם סוחף לפרקים.

סקירת מרתונים בעולם – אביב 2011 מאת יורם אהרוני
עמנואל מוטאי ניצח במרתון לונדון בזמן מעולה של 2:04:40 שעות וגם גרף 180,000 דולר. ג'פרי מוטאי (לא בן משפחה) קבע בבוסטון זמן טוב בהרבה משיא העולם הרשמי (שלא יוכר ככזה) – 2:03:02 ש'. אלה רק שניים מבין רצי קניה המופלאים, שניצחו בכל המרתונים המרכזיים שנערכו בחודשים האחרונים.

המדורים הקבועים
דפנה פרחי מפנה זרקור על ריקי סלם בעקבות הישגה המרשים באליפות ישראל ב-10,000 מ'. במדור "מהרשת" יורם אהרוני כותב על הקשר הלא ברור דיו בין שימוש במדרסים ובין מניעת פציעות, ולעומתו על הקשר היותר ברור בין קילומטראז' גבוה מדי, שינוי דרסטי בתכנית האימונים ובין פציעות. במדור ריצטיול דנה מורן וקובי שביד לוקחים אותנו הפעם להר חזק ונחל איתן. התזונאית אסתר גונן ממליצה על ארבע מנות בריאות במדור מתכונים. מדור "בארץ" בסקירת כל תוצאות האתלטיקה בתחרויות שהתקיימו בארץ ובאלו שהתקיימו בחו"ל, בהן השתתפו אתלטים ישראלים. יורם אהרוני בוחן אתכם בחידון ה-150 המיוחד, ודוד אייגר מביא את רשימת 10 הטובים.

 


נהנים משני העולמות
מיוחד לגולשי אתר עולם הריצה, המגזין מציע הטבות חסרות תקדים.
מנויים שנתיים, דו-שנתיים ותלת-שנתיים במחירים מיוחדים. כל רוכש מנוי יקבל מתנה. לרוכשי מנוי דו ותלת-שנתי מתנות מיוחדות.
ההטבות רק לפונים דרך דף זה באתר לחץ כאן 

  
 
סגור