לקראת מירוץ האתגר היחף הראשון

| שתף |

מירוץ ייחודי יתקיים ביום שבת ה-13 באוגוסט אשר מטרתו להעלות את המודעות לריצה המינימליסטית. המירוץ הינו ארוע התנדבותי שכל הכנסותיו יוקדשו לתרומה

תאריך: 03/08/11, מאת: מערכת עולם הריצה

האתגר היחף נוצר מתוך חזון לקרב את נושא הריצה הטבעית לאוכלוסיה הרחבה. "המסלול שנבחר, מסלול חולי בדיונות, יהיה מאוד מעניין בתחרות של רצים יחפים מול רצים בנעליים. אינני בטוח מי ינצח," אומר בני הלוי, יוזם הארוע.

איך התחלת לרוץ יחף? "הגעתי אל הריצה הטבעית לפני מספר שנים לאחר שסבלתי מפציעה כרונית ברגלי שבסופו של דבר מנעה ממני לרוץ," אומר בני. "לאחר שכל הטיפולים הקונבנציונאלים שניסיתי כשלו, פצחתי במחקר עצמאי על הפציעה ודרכו הגעתי אל התובנה, להפתעתי, שאחד הגורמים שתרמו לפציעה ומנעו ממנה להחלים ממנה היה לא אחר מאשר נעלי הריצה שלי! בחשש רב החלטתי לנסות להשיל אותן ולהתחיל לרוץ יחף. מהר מאוד הבנתי שנפלתי על מכרה זהב כי לא רק שהריצה היחפה עזרה לי להתמודד ולהשתקם מהפציעה, היא גם סחפה אותי לטרנספורמציה של סגנון הריצה שלי והשפיעה על גישתי לריצה ולחיים בכלל."

הריצה הטבעית, ברגל יחפה או בנעליים מינימליסטיות, היא טרנד המנער בשנתיים האחרונות את עולם ריצה וקורא תיגר על המוסכמות בטענה היסודית שאנחנו בני האדם נולדנו לרוץ. את התיזה הזאת הפליא לתאר ד"ר דניאל ליברמן מאוניברסיטת הרוארד הטוען כי הריצה למרחקים ארוכים היוותה מפתח אבולוציוני להשרדות האדם במיליוני השנים האחרונות וכי ניתן להסביר מספר מנגנונים פיזיולוגים ואנטומים בגוף האדם כהתאמה אבולוציונית לריצה ארוכה שאפשרה לבני האדם לצוד את טרפם עוד לפני פיתוח כלי נשק כמו חנית או חץ וקשת. מחקר זה וספרו של כריסטופר מק'דוגל Born To Run היוו קטליזטור להפצת המהפכה המחשבתית בציבור. בעקבותיה, חברת "ויבראם" זכתה להצלחה מסחררת עם דגמי הפייב-פינגרס שלה ואחריה כמעט כל חברות הנעליים המסחריות יצאו עם דגמים מינימליסטיים.

עם כל-כך הרבה פרסום, מדוע צריך לקדם את הנושא בארץ? "גישת הריצה הטבעית מבטיחה ריצה נטולת פציעות, או לפחות מופחתת פציעות," אומר בני, "אך לכל רץ יש את הגבולות הגופניים שלו ומגיעים אליהם אם בניסוי וטעיה ואם בחוסר זהירות, בין אם אתה יחף ובין אם נעול בנעליים. בפרט, תקופת ההסתגלות לריצה מינימליסטית, מועדת לסיכון לפציעות הסתגלות משום שכף הרגל, שמתנוונת בנעליים, חשופה בצורה פתאומית לעומסים חדשים. לכן היה לי חשוב להעביר את המסרים של הדרגתיות והקשבה לגוף כמו גם התאמה אישית של הטכניקה לכל אחד - אין כאן דגם אחיד שמתאים לכל הרצים אלא צריך להתבונן פנימה וללמוד מגופינו מהי צורת הריצה הנכונה בשבילינו".

מאחורי המרוץ עומדת קבוצת "נולדנו לרוץ" בפייסבוק ובתפוז שהיא קבוצת עניין המרכזת אליה את הרצים המיחפיים (חידוש בעברית ל"מינימליסטים" שנבחר ברוב קולות בפורום) לניהול דיונים בנושא ולהתארגנות לריצות אימון וריצות טיול משותפות ברחבי הארץ.
עופרי מילר, המצלם עבור "אתר עולם הריצה" ומתנדבים רבים מהקבוצה התגייסו לעזור לארגון האתגר. העקרון של מרוץ המתקיים בטבע, ללא מטרות רווח, שבו כל משתתף תורם לפי ראות עיניו למטרות צדקה מאוד חשוב. המינימליזם בריצה מתבטא לא רק בהנעלה, הריצה היא דבר פשוט בבסיסו וזמין לכולנו. צריך רק לצאת ולהנות!

לפרטים והרשמה למירוץ

קבוצת הפייסבוק נולדנו לרוץ

סגור