לקראת מרוץ קרית שמונה 2013

| שתף |

מרוץ קרית שמונה המסורתי יתקיים לזכרו של אורי אזולאי, קצין ולוחם מצטיין אשר נולד בקרית שמונה, ולמרבה האירוניה בעת הגנה על המולדת בדיוק במקום בו גדל, מצא את מותו. אתר ספורטווב מזמין את אוהבי הריצה לקחת חלק בארוע מיוחד במינו.

תאריך: 15/09/13, מאת: דפנה פרחי

חייו ונפילתו של רס"ן אורי אזולאי ז"ל שזורים אולי יותר מכל בסיפורה הטראגי של קריית שמונה. בן קריית שמונה אשר גדל, התחנך ובגר בה, נופל במשימה על הגנת שלומה וביטחונה. אותו חוט שני הרוקם את חייו טלאים, טלאים: ניתק בדיוק במקום בו החל. בדיוק מעל המקום בו נולד, מרחק פסיעה מבית הוריו, אשר שמעו באותו לילה מר את רעם המסוקים, את זעקת הפצועים ולא ידעו כי בנם בנופלים.

אורי נולד בסתיו 1970 בקרית שמונה. אח תאום לאורלי והרביעי בין עשרה ילדים, אשר נולדו למשה ומטילדה אזולאי. עבורם היו התאומים נחמה. רק שנה חלפה מאז שכלו את בנם הצעיר, יעקב, לאחר מחלה ופתאום ממלא האור שוב את בית המשפחה.
קריית שמונה של שנות ה- 70 הייתה עיירה עזובה ושכוחה. אל הבעיות הכלכליות שהטרידו את התושבים בחיי היומיום, חברו גם הבעיות הביטחוניות. ההפגזה המאסיבית של כוחות הפת"ח ששלטו בדרום לבנון, גרמו לעזיבה המונית של תושבים. אלה שנותרו נאלצו לחרוק שיניים ולהתמודד עם מציאות קשה ביותר ולעתים אף מסוכנת ביותר.
כילד התבלט אורי בפשטותו וצניעותו. כבן למשפחה בת 11 נפשות הוא למד להסתפק במועט ולהפיק את המיטב ממה שהיה. אביו משה, היה ונשאר מושא הערצתו במשך כל חייו. משה, אשר עלה ממרוקו בשנות ה- 50, התגייס לצנחנים, נלחם ונפצע בקרב על שחרור ירושלים, דאג לחנך את ילדיו על אהבת הארץ ואהבת הזולת. אורי, ממשיכו, הקנה את אותם ערכים לחייליו ואף הם למדו להעריצו כשם שהעריץ את אביו בילדותו.
בנעוריו החלו לבלוט באורי אותן תכונות, שבגינן זכה בחייו ובמותו להערכה חסרת תקדים מצד מפקדיו ופקודיו. הנחישות לבצע את הבלתי יאומן, הפקחות, אומץ הלב וההקרבה היו תולדה של התחשלות איטית, שהבשילה בהגיעו לגיל גיוס. אלה אשר הכירו אותו בנערותו, יודעים לספר על נער פעלתן, אשר הקדיש ימים כלילות לחיזוק גופו וללימודיו, כאשר השילוב בין השניים היה מושלם וגרם לו להצטיין בשני התחומים גם יחד.
בחופשים נהג אורי לעבוד בחוות הניסיונות במטעים בה עובד אביו מזה 35 שנים. גם שם הוא בלט בחריצותו, בנחישותו ובכוחו הרב. רק מי שהתנסה בפריסת צנרת השקיה ובקטיף בחודשי יולי - אוגוסט החמים, יוכל לאמוד את אופיו המיוחד של אורי.

בקיץ 1988 התגייס אורי לצה"ל. בתחילה הוא הצטרף לקורס טיס, אולם מיד כאשר נודע לו על קבלתו לסיירת מטכ"ל, הוא עזב את הקורס והצטרף ל"יחידה" כדי להישאר עם הרגליים על הקרקע, כדבריו. תקופת שירותו בסיירת מטכ"ל עלומה ואסורה לפרסום. אורי של אותה תקופה, הפך מילד עליז ותעלולן לגבר מסוגר, שאינו שש לדבר על שירותו הצבאי ואינו מנדב שום פרטים על פעילותו. לאחר מותו סיפרו חבריו, שגם ביחידה עילית זו, הצליח אורי להתבלט בכוחו העז, בפקחותו ובנחישותו לבצע את הבלתי אפשרי בצורה המוצלחת ביותר. לפני תום השירות הסדיר, נשלח אורי לקורס קצינים וחזר ליחידה כמפקד צוות.

אותה תקופה החלה רצועת עזה לגעוש. מאות מבוקשים מהארגונים המוסלמים הקיצוניים עשו ברצועה כבתוך שלהם. עשרות תושבים נרצחו בחשד לשיתוף פעולה עם ישראל, עשרות ישראלים נרצחו במהלך פיגועים שביצעו מחבלים. אורי מבין שעיקר הפעילות מתרחשת ברצועת עזה ולמרות אהבתו לסיירת מטכ"ל ולאנשיה, הוא עוזב את היחידה ומצטרף ליחידת המסתערבים "שמשון" כמפקד פלוגה.
על פעילותה של יחידה זו, אשר אחראית למעצרם ולחיסולם של עשרות רוצחים ולביעור הטרור מרצועת עזה, נרקמו אגדות רבות, רובן למרבה הפלא, היו אמיתיות לחלוטין. אנשי היחידה, אשר נהגו להתערבב בתוך האוכלוסייה המקומית, תוך שהם מחליפים תחפושות ולומדים היטב את מנהגי המקומיים, ערערו את הביטחון היחסי ממנו נהנו המחבלים וגרמו להם להבין שזרועו הארוכה של צה"ל תשיג אותם בכל מקום.

עם פינוי עזה, מתפרקת יחידת המסתערבים. אורי, ששמו יצא כקצין מצטיין שזוכה להערכה בדרגים הגבוהים ביותר, מתנדב לשרת כמפקד פלוגת צנחנים. תפקיד אותו ביצע שלוש פעמים רצופות בטרם מצא את מותו.

בראיונות עיתונאים מספרים חייליו בהערצה, כיצד תרם שלוש ממשכורותיו למימון הקמת מועדון פלוגתי. החיילים, אשר שמעו על עברו המפואר, למדו להעריכו ולהעריצו כאב והוא החזיר להם ביחס אבהי, בנכונות לעזור ולהקשיב. תחת פיקודו מילאו פלוגות הצנחנים משימות ברמת סיירת מובחרת.
בד בבד עם שירותו בצנחנים, נערך אורי לקראת יציאתו לקורס טרור מיוחד בארצות הברית, המשך לקורס הממושך בו השתתף עוד בהיותו ביחידת "שמשון". לאחר היה אמור אורי להיכנס למסלול אופ"ק המיועד לקצינים מצטיינים, לצאת ללימודים אקדמאים מטעם הצבא ולחזור לאחר מכן אל עמדות הפיקוד הבכירות.
גם בחייו האישיים ראה אורי עדנה. הוא עמד להינשא לחברתו סלעית ולהקים בית בישראל. כמי שגדל במשפחה ברוכת ילדים, רצה אורי להקים משפחה גדולה משלו, שתתגורר בחווה בנגב ותעסוק בחקלאות. מותו קטע את החלום באיבו.

מרוץ קרית שמונה לזכרו של אורי אזולאי ז"ל  18/10/2013

מרוץ קרית שמונה יכלול את המקצים הבאים:

מרוץ תחרותי 8 ק"מ ,נוער ובוגרים.
מרוץ תחרותי 3 ק"מ ,ילדים, ונוער עד גיל 15.
מרוץ עממי 2 ק"מ, כלל האוכלוסייה
ריצת ניווט ,יחידות צה"ל ותלמידי בתי הספר התיכוניים.

כל משתתף יקבל את חולצת המרוץ מבד מנדף ומדלית השתתפות.

לפרטים נוספים והרשמה

סגור