לקראת מרתון בוסטון 2014

| שתף |

מרתון בוסטון יתקיים ביום שני הקרוב, בצל הפיגוע שהתרחש על קו הסיום בשנה שעברה ועם הרבה תקווה (שוב) לניצחון אמריקאי.

תאריך: 20/04/14, מאת: SPORTWEB

מרתון בוסטון הוא המרתון הוותיק והמסורתי ביותר בעולם ועבור האמריקאים מהווה את אחד המרתונים היוקרתיים, הן בשל ההילה שנוצרה עקב הצורך ב"כרטיס כניסה" (הצגת קריטריון זמן ממרתון אחר), ועצם היותו מרתון קשה עם לא מעט עליות לאורך המסלול. למרות היותו מרתון קשה, המסלול שלו שמתחיל בשכונת הופקינטון ומסתיים במרכז בוסטון אינו נחשב למסלול תיקני של ה- IAAF והתוצאה המהירה בכל הזמנים שנקבעה עליו ב-2011 (ג'פרי מוטאי קבע 2:03:02 שע') אינה נחשבת כאמור לשיא העולם.

מרתון בוסטון "סובל" בדרך כלל ממזג אוויר לא צפוי, היו שנים של חום כבד, והיו גם שנים של סופות וסערות וסכנת ביטול למרוץ. השנה צפוי מזג אוויר אביבי, אך כמובן שישנם משתנים רבים אחרים ישפיעו על טבלת המנצחים.

ריטה ג'פטו ודסיסה ליליסה חוזרים לבוסטון לנסות להגן על תארם, ומה שנזקף לזכותם זו ההיכרות הטובה שלהם עם המסלול. הריצה בבוסטון בוודאי תהיה ריצה טקטית עקב אופי המסלול. אך דסיסה מגיע עם תוצאה של 2:04:45 שע' ממרתון דובאי 2013, וריטה ג'פטו גם כן מחזיקה בתוצאה של 2:19:57 שע' ממרתון שיקאגו האחרון לאחר סיום מאד מהיר לניצחון.


מנצחי השנה שעברה חוזרים לנסות להגן על תארם / Victah sailer / photorun.net

המתחרים העיקריים של דסיסה: דניס קימטו שמגיע עם זמן של 2:03:45 שע' המדהים מניצחונו במרתון שיקאגו, מיכה קוגו הקנייתי כנראה עוד לא הצליח להעביר את יכולותיו מהמרחקים הקצרים (26:35 דק' ל-10 ק"מ) למרתון, אך שנה שעברה סיים שני בבוסטון. וילסון צ'בט (קניה) הוא רץ עם הרבה נסיון ומחזיק בניצחונות ממרתון אמסטרדם ורוטרדם ויכול להוות איום.

באשר לאמריקאים: ריאן הול, עבדי עבדירחמאן ומב קפלזיגהי, הם התקווה עבור המעריצים האמריקאים שמייחלים לניצחון אמריקאי שוב (מאז 1983 לא ניצח אף אמריקאי). ב-2011 במרתון בוסטון "המהיר" הול קבע 2:04:56 שע' ובהחלט הדהים את האמריקאים. קפלזיגהי אמנם על הנייר לא מועמד לניצחון אבל הוא יודע להתברג על הפודיום, והוא כבר עשה את זה בעבר במרתון ניו-יורק ובוסטון. עבדירחמאן, קבע במהלך ההכנות לבוסטון בחצי מרתון  64:19 דק' והוא הצהיר שהוא מתכוון להתברג בפודיום. בכל מקרה, הם יקבלו את העידוד שהם צריכים לאורך כל הדרך, כמו שתושבי בוסטון יודעים לתת.

המתחרות העיקריות של ג'פטו: מארה דיבבה האתיופית מחזיקה בשיא האישי המהיר ביות רמבין המועמדות (2:19:52 שע'), אך כפי שאמרנו המרוץ יהיה טקטי. מספר בוגרות מרתון בוסטון ישתתפו שוב ולהן יתרון בולט בשל כך: ג'מימה ג'לגאט הקנייתית שסיימה שניה בבוסטון 2012, שרון צ'רופ מנצחת בוסטון 2012 וקרוליין קילל מנצחת בוסטון 2011, בקרב הצמוד והמותח שהתרחש בינה לבין דזירה דבילה (לינדן). בנוסף להן - בזונש דבה האתיופית וכן טטיאנה פטרובה ארחיפובה הרוסיה, מדליסטית הארד מהמרתון האולמפי.

התקווה האמריקאית בין הנשים היא כמובן דזירה דבילה-לינדן שחוזרת אחרי שנתיים של פציעות לא פשוטות ומה שגרם לה להיעדר מהמרתון האולימפי בלונדון. קשה לצפות באיזה כושר היא נמצאת, אך כל התברגות בעשירייה הראשונה תהיה מצויינת עבורה. גם שליין פלאנגן תוזנק אך הסיכוי שתצליח לגבור על האפריקאיות כאמור, קלוש.


דזירה דבילה-לינדן על המסלול בבוסטון / Victah sailer / photorun.net

 

עוד על מרתון בוסטון:

עם הפנים למרתון בוסטון 2014

פיגוע במרתון בוסטון 

החלום האמריקאי

אהבה זה כואב - זכרונות ממרתון בוסטון

  • ריאן הול ב"תעלת הצעקות"

    Victh sailer / photorun.net

סגור