לקראת מרתון ירושלים 2016 - רץ בשביל לינא

| שתף |

מנהל מחלקת "בית חם" בבית החולים השיקומי אלי"ן , ניסים אלפנדרי, ירוץ עם לינא, ילדה פלשתינאית ממזרח ירושלים הלוקה במחלת שריר חמורה המרותקת לכסא גלגלים ולמכונת הנשמה.

תאריך: 07/03/16, מאת: SPORTWEB

בין אלפי הרצים שישתתפו במרתון ירושלים שיתקיים ביום שישי, ה-18 במרץ, יהיה גם מרתוניסט מיוחד בשם ניסים אלפנדרי, שירוץ וידחוף בכסא הגלגלים את לינא, ילדה בת 7.5 חכמה ונבונה, הלוקה במחלת שריר חמורה המונעת ממנה להפעיל שרירים באופן יעיל, מגבילה את תנועתה, כוחה ונשימתה.

בית החולים אלי"ן בירושלים הינו מרכז לשיקום ילדים ונוער. הצוות הרפואי באלי"ן מפעיל כל אמצעי אחר מציאת הפתרונות והדרכים שיעצימו את הילדים המוגבלים המאושפזים בו. בבית החולים מחלקה הנקראת "בית חם", אשר מהווה מסגרת ביתית ייחודית עבור ילדים מונשמים המטפלת 24 שעות ביממה בילדים, כולל השגחה רפואית, סיעודית וטיפול רגשי וחברתי. הילדים בבית חם התחילו את תהליך השיקום שלהם במחלקה לשיקום נשימתי עם משפחותיהם, אך עם התקדמותם במחלקה לא התאפשר תהליך שחרורם הביתה, כך שלמעשה המקום הפך לפנימייה.

בבית החולים מטופלת גם לינא שוויקי, ילדה בת 7.5 הלוקה במחלת שריר חמורה המרותקת לכיסא הגלגלים ולמכונת ההנשמה באופן קבוע. לינא נוסעת על כיסא גלגלים חשמלי/ממונע, אך יחד עם זאת מאופיינת ביכולות קוגניטיביות מאוד גבוהות.

למרות זאת, לינא שומרת על מצב רוח טוב וחוש הומור והיא מאוד דומיננטית בכל מצב חברתי בו היא נמצאת. היא אהובה מאוד על כל הסובבים אותה ובעלת הסתכלות מאוד חיובית על החיים ובאופן מפתיע, גם על המחלה.

לינא, ילדה ממוצא ערבי אשר הוריה מתגוררים במזרח ירושלים ויש לה אחים ואחיות משתי אימהות שונות (לאביה שתי נשים). המחלה התגלתה בינקות והיא מונשמת מגיל זה. הצרכים הרפואיים המורכבים לא אפשרו להורים לקחתה הביתה ולאורך חייה הייתה מאושפזת בבתי חולים שונים. ישנם ילדים במצבה אשר מתגוררים בביתם עם הוריהם. במקרה של לינא, הסיבות שלא שוחררה הן חברתיות/סוציאליות ומסיבות של אי מסוגלות מצד המשפחה.

בית חם מתפקד עבור לינא כמשפחה והיא מאוד אהובה על כולם ומרגישה שם כמו בבית. בשבוע הבא חלומה של לינא יתגשם, כשהיא תרוץ עם ניסים את המרתון. עבור ניסים מדובר בפעם השלישית שהוא רץ במרתון עם אחד מילדי מחלקת "בית חם" בבית החולים אלי"ן. ב-18 במרץ תשתתף לינא במסלול המרתון המלא בכיסא הגלגלים שלה, יחד עם ניסים אלפנדרי, מנהל מחלקת "בית חם":

"השנה ארוץ עם לינא ומבחינתי זו ריצה של שלושה דורות עם ילדי "בית חם". למעשה, אני עוסק בספורט וריצה כבר מספר שנים על מנת לשמור על משקל גוף תקין וברבות השנים הריצה הפכה להנאה והתמכרות.
אני רואה חשיבות מאוד גדולה בשילוב את ילדי בית חם בקהילה. אני מקווה שבשנה הבאה לינא תלמד בבית ספר רגיל, זאת בעקבות ההתקדמות היפה שלה ויכולותיה הקוגניטיביות הגבוהות.
מבחינתי, השילוב במרתון הוא ההוכחה שגם ילדה מונשמת על כיסא גלגלים יכולה לקחת חלק וליהנות מפעילות נורמטיבית עם אנשים אחרים. כמעט ואין ארגונים בסדר גודל של אלי"ן שיצאו מגדרם כדי להקים מסגרת כל כך מדהימה ומשונה כמו בית חם".

בנוסף, יקחו חלק במרתון גם קבוצה מיוחדת של ילדים: "הרצים האמיצים" קבוצת הריצה של בית החולים אלי"ן בירושלים. הרצים הצעירים המטופלים בבית החולים מתאמנים בימים אלו למסלול ה-5 ק"מ ומגיעים פעם בשבוע לאימון בהנחייתו של חיים ויזמן, מאמן ריצה, רות ויצטום- פיזיותרפיסטית ורצה למרחקים ארוכים ונורית שטרן- פיזיותרפיסטית ממחלקת שיקום. בנוסף, לאימוני הריצה מצטרפים מתנדבים המלווים את הילדים ומסייעים להם.


לאתר אלי"ן ופרויקט "הרצים והאמיצים"


 

  • צילום: ליליאן ביטון

סגור