מגזין עולם הריצה - לקראת גיליון 151

| שתף |

גיליון 151 של עולם הריצה שיראה אור בין ראש השנה ליום הכיפורים יעסוק ברובו, מטבע הדברים והתקופה בשנה, באתלטיקה. החל מאליפות ישראל, המשך באליפויות אירופה השונות (אומות, נוער ועד גיל 23), ההכנות השונות בעולם לקראת האירוע המרכזי, וכמובן אליפות העולם שהתקיימה בדייגו והייתה לאירוע המרכזי של השנה דרך חלוקת עבודה בין המתבוננים משם והסוקרים מכאן.

תאריך: 02/10/11, מאת: מערכת עולם הריצה

אליפות העולם באתלטיקה
שיא עולם, דרמות, התעלויות וחוויות בלתי נשכחות היו מנת חלקה של אליפות העולם שהתקיימה באוגוסט ובספטמבר. אלפי ספורטאים ומאות מיליוני צופים ברחבי העולם התפעלו מכל רגע, כמו גם עשרות אלפי הצופים שראו את המתרחש באיצטדיון, ביניהם גם אריק קוקס ואבינעם פורת (כתב האתלטיקה של ידיעות אחרונות), שמסכמים.

אליפות ישראל באתלטיקה
אתלטי ישראל 'ניצלו' לטובה במשך שנים את הבמה המרכזית שניתנה להם באליפות ישראל, לעיני אלפי צופים, כדי לקבוע שיאים וקריטריונים חדשים. השנה ספגה האתלטיקה הישראלית מכה קשה בנושא התקציב השנתי, והאליפות שיקפה זאת היטב. עם זאת, הושגו לא מעט שיאים אישיים בתחרות. בני נוה מנסה להתנחם בכך, יחד עם כל שוחרי האתלטיקה.

הכשרת ספורטאים צעירים
הצטיינות בספורט היא פונקציה של כישרון, רצון, התמדה וליווי צמוד ונכון ע"י מאמנים ראויים. ד"ר איציק בן-מלך מסביר מהם הגורמים לנשירתם של ספורטאים צעירים בטרם מוצה הפוטנציאל שלהם ובעיקר - מה צריך לקרות כדי שנער מצטיין יהפוך לספורטאי צמרת בוגר.

ליגת היהלום
בשנתה השנייה מוכיחה ליגת היהלום, שהחליפה את ליגת הזהב, כי החלטת התאחדות האתלטיקה הבין-לאומית לקיימה היתה מוצדקת. 14 תחרויות מרתקות, שהתקיימו לפני אליפות העולם ואחריה, מילאו את איצטדיוני האתלטיקה ומשכו את בכירי האתלטים בעולם להישגים מעולים. מעניין שדווקא ירידת המתח של אחרי אליפות העולם הביאה עמה שלוש מהתוצאות האיכותיות בעולם בכלל והשנה בפרט. יורם אהרוני ואורן בוקשטיין סוקרים כל מפגש ומפגש.

איך מחשבות הופכות למציאות
אחרי ניסיון קצר-ימים כמורה וכמחנכת החליטה איילת בן דוד שזה לא בשבילה. בגיל 34, בעקבות חופשה באילת בזמן הטריאתלון, היא נדבקה בחיידק והחלה להתאמן. ההישגים לא איחרו לבוא, והיום היא עושה חיל וקוטפת תארים למכביר בתחרויות הטריאתלון.

איש מברזל
סיפורו של איש הברזל ברגנסבורג, גרמניה, מתחיל על קו הזינוק של תחרות איש הברזל באוסטריה, כחודש קודם לכן. אחרי שנה של עבודה קשה והישגים גדולים הגיע סתיו בסן לאוסטריה כדי להגשים את חלומו הגדול ביותר - להיות איש ברזל! יום ראשון, 3 ביולי בשעה שבע בבוקר ולעיני 150,000 צופים, הוא הוזנק יחד עם עוד 3000 טריאתלטים מכל העולם.

הנוער האירופי מצטיין בשדה ומחפש דרכו במסלול
אוסטרבה וטאלין מציינות סימני דרך, ואל שריף מוליך דור מבטיח. סקירה מקפת של אליפויות אירופה לנוער (בטאלין, אסטוניה) ועד גיל 23 (באוסטרבה, צ'כיה). פרופ' אורי גולדבורט מתאר את שהתרחש בשתי התחרויות הללו עם מבט היסטורי והפנים לעתיד שמבטיח בשורות חיוביות אם לשפוט את אשר אירע במסלול, בדרכים ובשדה האירופי.

אליפות ארה"ב ותחרויות המבחן באתלטיקה – יורם אהרוני
כמו תמיד, הכלל בארה"ב הוא כי השלושה הראשונים נבחרים למשלחת, אלא אם לא קבעו את קריטריוןA . במקרה כזה מחכים עד התאריך האחרון (15 באוגוסט השנה), ואם מישהו משלושת הראשונים באליפות הלאומית לא עמד במשימה מצרפים למשלחת אתלטים שהשתתפו בה, שלא סיימו בין השלושה הראשונים אך קבעו את הקריטריון בתחרויות אחרות. כידוע, אלופי העולם המכהנים מוזמנים אוטומטית לאליפות ואינם כלולים במכסָה המותרת של שלושה אתלטים למדינה בכל מקצוע.

בסימן שיפור הישגים אישיים – בני נוה
אם שיפור ההישגים הוא מדד להצלחה, אין ספק שהאליפות ה-75 מצטיירת ככזו ואף היתה טובה יותר מקודמותיה. אבל המרחק עדיין רב להצלחה של ממש. למשל, קביעת הקריטריון לאליפות העולם הקרובה בקוריאה ו/או למשחקי לונדון 2012.

רוסיה בוחרת את נציגיה
החזרה הכללית לקראת אליפות העולם הציגה את מרבית כוכביה של רוסיה, ביניהם אלופי עולם ואלופים אולימפיים. האם גם הפעם מהווה אליפות המדינה סיסמוגרף למה שעשוי להתרחש בקוריאה? אורי גולדבורט על ההבטחה הנשית הרוסית ועל ניסיונות השיפור בין הגברים.

נדנדה
הנבחרת העפילה (שוב) לדרג השני באליפות אירופה לאומות. אריק קוקס שהיה ראש המשלחת לתחרות ברייקיאוויק שבאיסלנד מתאר כיצד נבחרת נשים משופרת (6 ניצחונות, 245 נקודות מתוך 300 אפשריות), הייתה הבולטת בהחזרתה של הנבחרת הישראלית כולה למקומה הראוי - דרג ב' (השלישי) באירופה, אחרי שבשנים האחרונות היא מתנדנדת בין הדרג השלישי לרביעי באליפות אירופה לאומות.

ליגת היהלום 2011
יורם אהרוני ואורן בוקשטיין על ההישגים הבולטים והייחודיות של כל אחת מ-14 התחרויות שהרכיבו את ליגת היהלום בשנה השנייה לקיומה. יוג'ין, ארה"ב: מוחמד פארח שבר את השיא האירופי ב-10,000 - 26:46.57 ד'. לוזאן, שוויץ: אסאפה פאוול קבע את הישג העונה - 9.78 שנ'. מונקו: ברימין קיפרוטו מקניה הדהים ב-3000 מכשולים - 7:53.63, מאית השנייה מהשיא העולמי. ציריך, שוויץ: קיראני ג'יימס בן ה-19 הוא הדבר הבא ב-400 מ'. ניצח בצורה משכנעת את לה-שון מריט. בריסל, בלגיה: יוהן בלייק רשם ב-200 מ' את התוצאה השנייה בכל הזמנים - 19.26 שנ'; יוסיין בולט 'שרף' את המסלול ב-9.76 שנ', וקנניסה בקלה חזר לעצמו אחרי הבושות בדייגו - 26:43.16 ב-10,000 מ'.

כמעט שיא גינס
אלפי חיילים וחיילות גדשו את בית-הספר לקצינים במצפה רמון, שקִיים זו השנה הרביעית ברציפות את מירוץ זרוע היבשה. הפעם הוא נערך בשלושה מסלולים - 3, 6 ו-10 ק"מ. המארגנים מקווים שבשנה הבאה יצליח המירוץ להיכנס לספר השיאים של גינס... שניים מהמארגנים, סג"מ אריק גלאסווין ורס"ן גיל המבר על סיפור ההצלחה של המירוץ.

צמרת הגילאים באתלטיקה הישראלית
19 אתלטים ואתלטיות ייצגו את ישראל באליפויות הגילאים הבין-לאומיות שהתקיימו הקיץ ברחבי הגלובוס. אליהם הצטרפו שלושה בוגרים שיצאו למשחקי האוניברסיאדה. בלט בחסרונו הקופץ לגובה דמיטרי קרויטר, שקבע את אליפות אירופה לנוער כמטרתו עיקרית העונה, אולם פציעה בגיד אכילס מנעה ממנו את ההשתתפות ואת המדליה שכל כך רצה להשיג. ההופעות הישראליות הניבו שיפור של שיא אישי ופעמיים השוואתו ופעמיים העפלה לגמר (מבלי להביא בחשבון את ההשתתפות בגמרים בריצות ל-5000 ול-10,000 מ', שבהם אין שלבים מוקדמים). למרות כל האמור לעיל, אורן בוקשטיין מפרט מדוע בסיכום התחרויות הללו, ניתן להגדירן כאכזבה.

רוסיה שוב זכתה באליפות אירופה לאומות
בהתמודדות בסטוקהולם שטפו הרוסיות את השדה; האוקראינים הדהימו את בריטניה; ל'מטר (100 מטרים ב-9.95 שניות) היה כוכב התחרות. אורי גולדבורט על רוסיה הגנה על תוארה במפעל שאיחד, מאז 2009, ניקוד של נשים וגברים ובכך גזל מאיתנו, חובבי האתלטיקה, את האלמנט הקבוצתי בהתמודדויות המרתקות בין הגברים, שבהם התחלפו הזוכים כמעט מדי שנה. היתרון הרוסי בנקודות היה 53.5 - הגבוה ביותר בשלוש מהדורות המפעל. לגמרי כצפוי היו אלו פורטוגל ושוודיה שסיימו אחרונות ונאלצו לוותר על מקומן לשנת 2013, אבל גם צ'כיה, שהפסידה מול בלארוס בקרב על המקום התשיעי על חודן של שלוש נקודות, צנחה ל'ליגה הראשונה'.

שלובי ידיים
במי ים סוף הקרירים הם שחו בעודם קשורים בחבל באזור האגן, בעליות האין-סופיות של אילת הם רכבו על אופניים זוגיים, ואת הריצה המפרכת הם צלחו בעודם קשורים ברצועה אלסטית באמת היד. סיפורם המדהים של שקד, איש צה"ל, ועורך דין עיוור מארצות-הברית, ד"ר ריצ'ארד ברנשטיין, שיכלו במשותף לאתגר של ישראמן אילת ולאחרונה של מרתון ירושלים.

תזונה בחגי תשרי
בתקופה זו מסבים אזרחי ישראל אל שולחן החג וטועמים ממיטב מאכלי החג המסורתיים: תפוח בדבש, יין קידוש, לביבות כרישה, דג ממולא, מרק עם כיסונים ועוד ועוד. כל עדה וטעמיה. אסתר גונן מפרטת את יתרונותיהם של מאכלי החג וגם - מתי כדאי לא להגזים.

 

 


נהנים משני העולמות
מיוחד לגולשי אתר עולם הריצה, המגזין מציע הטבות חסרות תקדים.
מנויים שנתיים, דו-שנתיים ותלת-שנתיים במחירים מיוחדים. כל רוכש מנוי יקבל מתנה. לרוכשי מנוי דו ותלת-שנתי מתנות מיוחדות.
ההטבות רק לפונים דרך דף זה באתר לחץ כאן 

  
 
סגור