מדליית כסף היסטורית לדמיטרי קרויטר

| שתף |

אחרי 4 שנות מלחמה בפציעות, פיזיות ומנטאליות, שב דמיטרי קרויטר למקומו הטבעי – דוכן המדליות. אלוף העולם לקדטים והאלוף האולימפי ההיסטורי לקדטים זכה במדליית הכסף באליפות אירופה עד גיל 22 בטאלין

תאריך: 12/07/15, מאת: SPORTWEB

דמיטרי קרויטר ממכבי ת"א זכה הערב (שבת) במדליית הכסף באליפות אירופה עד גיל 22 הקפיצה לגובה. קרויטר עבר 2.24 מ' בניסיון הראשון, קבע את תוצאת השנה שלו ושל ישראלי בכלל, וזכה במדליית הכסף ההיסטורית של ישראל במהדורה העשירית של המפעל.

ילד הפלא של האתלטיקה הישראלית שכבר עשה היסטוריה פעמיים – פעם ראשונה כשזכה באליפות העולם לקדטים ב-2009 ופעם שנייה כשזכה, שנה מאוחר יותר, במשחקים האולימפיים הראשונים בהיסטוריה לקדטים – חזר ובגדול. לפני שנה כבר שמע חוות דעת מרופאים שהעניקו לו סיכוי קלוש לחזור לעצמו. אלא שקרויטר כבר הוכיח כי הוא עשוי מחומרים אחרים, חומרים מהם עשויים אלופים.
חניכו של אנטולי שפרן בחר לפסוח על גובה הפתיחה (2.05), ובגובה הבא (2.10) פסל בניסיון הראשון ועבר בשני. לעיתים אתלטים משלמים מחיר יקר על פסילה מיותרת כזו, אלא שעל היום הזה היה כתוב "קרויטר" ובגדול. את הגבהים הבאים – 2.15, 2.18, 2.21 ו-2.24 – הוא עבר בניסיון הראשון. ב-2.24 קרויטר כבר הבטיח מדליה, אחרי שהוא ואיליה איוואניוק הרוסי שנכנס לתחרות עם שיא אישי של 2.24 מ', נותרו לבדם בתחרות. השניים החליטו לפסוח על 2.26 וב-2.28, גובה השווה לשיאו האישי של קרויטר, הישראלי פסל בניסיון הראשון והרוסי עבר. כעת היה ברור לקרויטר, שכבר הבטיח מדליית כסף, כי זכייה בזהב תעבור דרך מעבר של גובה גבוה יותר. אלוף ישראל העלה את הרף ל-2.3, אבל לא צלח. הרוסי, אגב, עבר את הגובה בניסיון השני ושיפר את שיאו האישי ב-6 ס"מ.
קרויטר שב למקום הטבעי ביותר עבורו – דוכן המדליות. הישראלי זכה במדליה הראשונה בהיסטוריה הישראלית במפעל האירופי במהדורתו העשירית.

"כמובן שאני מאושר שחזרתי לזכות במדליה, אבל יש דברים חשובים יותר בחיים. ראשית, היה חשוב לי להוכיח שהדיבורים שלי לא היו באוויר. הבטחתי וצוטטתי במקומות רבים כאומר שהשנה אני חוזר לעצמי. מבחינתי הנורא מכל היה אם הדברים היו נשארים על הנייר. היום הוכחתי שהדיבורים לא היו בעלמא. עברתי תקופות קשות מאוד בשנים האחרונות. בשנה שעברה הייתי הכי קרוב שיש להודיע על פרישה. היו שלושה אנשים שהניעו אותי לא לעשות זאת: אמי, זוגתי והמאמן שלי שהטיח בי לתת לעצמי עוד סיכוי. הוא כמעט גרר אותי במובן המילולי של המילה, והיום, אני חייב לו את התודה הגדולה. כמו שהוא גילה אותי כשהייתי קטן והוציא אותי מהמקומות הקשים, כך גם הפעם, אלמלא טולי, סביר להניח שהייתי עוסק היום בדברים אחרים ומבכה את האובדן והבזבוז של הכישרון והמתנה שאלוהים העניק לי. אני שמח שהיום הוכחתי גם שחזרתי למקומות הטבעיים שלי, ואני יכול לחשוב באופן הכי טבעי בעולם על קריטריון לאליפות העולם ולמשחקים האולימפיים".

בהתייחסו לתחרות הגמר, תיאר קרויטר: "בפעם הראשונה היריבים שלי חזרו לתת לי כבוד, לחשוש ממני. אחרי שבשנים האחרונות היריבים שלי בתחרויות הסתכלו עליי כעל תופעת קדטים שחלפה לה מן העולם, היום הם חזרו לתת לי כבוד ולהבין שעומד מולם אחד הטובים בגילם. בתחרות בה חלק לא הצליחו לשחזר את הישגיהם השנתיים ושיאיהם האישיים שנקבעו השנה, הם ראו אותי נלחם כשווה מול שווה על הזהב".

"כדבריו של מרק טוויין, השמועות על מותו של דימה היו מוגזמות מדי", כך בחר אנטולי שפרן, מאמנו של קרויטר להגיב על הופעת חניכו הערב. "אני מרוצה מהמיקום בסוף התחרות, אבל לא כמו שאני מרוצה מההופעה של דימה. הוא הלך עד הסוף והיה אפילו קרוב לעבור 2.30 בניסיון האחרון שלו. הביטחון חזר אליו ובענק. מיהרו מדי להספיד אותו, ואני סבור שהיום הוא ענה לכולם עם מדליה".

מוקדם יותר היום קבע אלן פרבר ממכבי ת"א 69.34 מ' וסיים במקום ה-15 בתחרות המוקדמות בהטלת כידון בטאלין.


מתחרים באירופה
שני ישראלים בכירים השתתפו היום בתחרויות ברחבי אירופה. חנה קנייזבה מיננקו סיימה במקום השני בתחרות האתגר במדריד כשקבעה בניסיון האחרון שלה בתחרות 14.38 (1.1). בסיבוב האחרון קבעה גבריאלה פטרובה הבולגרייה 15.54 (2.1) וניצחה בתחרות.
מוקדם יותר קבע דונלד בלייר-סנפורד 45.58 שנ' בתחרות אליות בוואריה במינכן.
 

  • צילום: יח"צ, איגוד האתלטיקה

סגור