מחנה האימונים של מו פארח

| שתף |

מו פארח, אלוף העולם בריצת 5000 מ' גילה את מחנה האימונים בגובה רק לפני ארבע שנים. מאז הוא מודה כי כל התפיסה שלו השתנתה וזה גם מה שהוא מאמין שיוביל אותו למדליה אולמפית.

תאריך: 24/01/12, מאת: SPORTWEB

במשך ארבע השנים האחרונות מו פארח נוהג להגיע למחנה אימונים באיטן - קניה יחד עם מרבית האתלטים הבכירים בעולם. פארח, אלוף העולם בריצת 5000 מ' כבר למד כי יש ב"ריפט וואלי" את כל התנאים כדי להצליח להשתפר בריצה.

איטן נמצאת בגובה של 2400 מ' מעל פני הים, ושם האתלטים אוכלים, ישנים ורצים. "אני אוהב את השקט ואת סדר היום - לאכול, לישון ולהתאמן ואין לך שום דאגות", אומר פארח. "ואז, פעם בשבוע אני הולך ל'תצפית קריו' (מלון מקומי) יחד עם כמה חברים לאכול, לשתות ולשחק קלפים. אני ממש מצפה לזה, אני אוהב להיות שם. זה אומר שאני יכול להמשיך להתאמן עוד ועוד".

מאז ההגעה של פארח לקניה לפני חג המולד, לא היה אפילו יום אחד שהוא לא היה על מסלולי הריצה באזור. הוא מחשיב את יום ראשון כיום "מנוחה" אבל ביום זה הוא רץ 17-20 מייל. המסירות העמוקה למטרה שלו לא תמיד היתה חלק ממנו ואף המחסור בה היה המכשול הכי גדול שלו. אבל עכשיו המצב הוא אחרת. הוא מודה כי ההחלטה לאמץ את אורח החיים של מערב אפריקה הביאה לשינוי אצלו - תחילה הוא גר עם אתלטים אפריקאיים בבית במערב לונדון ולאחר מכן מדי כל חורף הגיע לאיטן. איטן, נחשבת למקום שבו התחיל סיפור ההצלחה של הרצים למרחקים בינוניים וארוכים כאשר הם הצטרפו למאות הקנייתים שנמצאים שם. "זה פתח לי את העיניים לגבי המשמעת העצמית שלהם. החברים הרצים שלי אמרו לי כל הזמן שאני חייב לבוא לקניה. רק כאשר הבנתי כמה קשה הם מתאמנים הסכמתי לבוא. לא האמנתי כמה הרבה רצים קמים לרוץ בין השעה 6:00 עד 8:00. פשוט כל כך הרבה רצים! מישהו אמר לי השבוע של -150 רצים קנייתים יש את הקריטריון למרתון האולמפי. זה מדבר בעד עצמו", אמר פארח.

בהתחלה הגיע פארח לבדו לקניה, אולם היום יש לו חונכת צמודה - פולה רדקליף. יחד עם עוד 20 אתלטים בריטיים, איגוד האתלטיקה הבריטי מממן להם את מחנה האימונים. רוב האתלטים הבריטיים נמצאים בעיר עד תחילת פברואר, אולם פארח ועוד כמה יעזבו מוקדם יותר החודש כדי להתחרות בגלאזגו באולם.

לאחר שהתמקד בריצות סבולת באוויר הדליל של איטן, פארח יתחיל כעת להתמקד בספרינט הסיום שלו שקריטי מאד לגבי הסיכויים שלו למדליה אולמפית. כך החמיץ את הזכייה בריצת 10,000 באליפות העולם בדייגו. הוא יפתח את העונה בתחרות למרחק 1500 מ' בסקוטלנד ומתכנן להשתתף בעוד תחרויות באולם למרחקים קצרים לפני אליפות העולם באולמות שם יחרה בריצת ה-3000 מ' (איסנטנבול, חודש מרץ). לאחר מכן יחזור לארה"ב להתאמן עם מאמנו אלברטו סלאזר. " אם אני מסתכל לאחור על ריצת ה-10,000 מ', למרות שפתחתי מוקדם מדי זה הראה שאני חייב לרוץ מהר ולאט לאט לשלול כל חולשה אפשרית. אני עושה הכל עכשיו - בחדר הכושר ובעזרת קילומטראז', כדי לכסות כל פינה".

למרות ההכנות הקפדניות פארח שומר על רוגע ואף על התלוצצות. הוא מודה שבהתייעצות אחרונה שלו עם פולה לגבי האם להתחרות באליפות אירופה בהלסינקי בסוף יוני הוא שכח מתי מתקיימים המשחקים האולמפיים. "אפילו לא ראיתי את לוח הזמנים, אז אמרתי לפולה: 'מתי המשחקים? חשבתי שזה יוצא בסוף אוגוסט למען האמת". פולה מיהרה לצייץ בטוויטר שלה על פארה המצחיק וקראה לכך "מואיזם מצחיק". 

אולם פרטי התחרויות של פארח נשארות תחת דאגתו של סלאזר. תפקידו של פארח הוא רק לעשות את הכי טוב שלו שכרגע זה הקילומטראז' באיטן ולא לסבך מדי את המשימה שלו למשחקים האולמפיים. "אתה חייב להיות מוכשר, אבל זה גם עניין של הקרבה ועבודה קשה", אומר פארח, " לפעמים אני ממש עייף בלילה וכשאני מתעורר ממש לא בא לי לרוץ. אבל אני יודע שאני חייב. אני יודע שאני חייב לעשות את הקילומטראז' הזה".

סגור