מחר - טסמה ינסה לשבור את השיא הישראלי

| שתף |

בכירי הרצים והרצות יתמודדו מחר על תואר האליפות בחצי מרתון. מוגס טסמה ינסה לשבור את השיא הישראלי

תאריך: 06/12/12, מאת: אורן בוקשטיין, דובר איגוד האתלטיקה

לפני שנתיים מוגס טסמה חצה את קו הגמר בחצי מרתון עמק המעיינות בתוצאה 1:03:20 שע', זמן מהיר ב-23 שנ' משיאו הישראלי של היילה סטאין שנקבע 13 שנים קודם. כעבור כשבועיים התבשר מוגס כי השיא לא יאושר אחרי שבבדיקה חוזרת נמצא כי המסלול אותו רצו משתתפי האירוע היה קצר ב-130 מ' מן המרחק הרשמי של חצי מרתון (21.1 ק"מ). האכזבה שלו הייתה גבוהה הן בגלל ששמו לא יהיה רשום על השיא הישראלי והן בגלל שלא יקבל את הפרס הכספי המובטח לאתלט ששובר שיא ישראלי. מנגד, הוכיח הכישרון הצעיר מאתלטי אורן השרון, חניכם של זוהר זימרו ואמנון גור, כי יש בארץ רץ רציני שניתן יהיה לבנות עליו לשנים הבאות. האתלטיקה הישראלית לא חוותה רץ בגילו שמגיע להישגים כאלו. התחושה לגביו התחזקה כששבר פעמיים את השיא הישראלי ב-10,000 מ', אם כי חלה עליו עדיין חובת ההוכחה בתחרויות בינלאומיות.

מאז, תוואי המסלול של חצי מרתון עמק המעיינות, המהווה כמובן מזה שנים רבות את אליפות ישראל במרחק לא אולימפי זה, נמדד כל שנה מחדש ע"י מודד רשמי ומוסמך מטעם ההתאחדות הבינלאומית למרתונים וריצות כביש ארוכות. השנה, מוגס חוזר לאותו מסלול לראשונה מאז עם שאיפות ברורות – זכייה באליפות ושבירת השיא של סטאין מ-1997 שעומד על 1:03:43 שע'.
מוגס, כמו גם חברו לאימונים ולאגודה, גירמה אמרה שסיים שני באליפות ישראל ל-10 ק"מ, בילו בתקופה האחרונה במחנה אימון באתיופיה כהכנה מיוחדת לאליפות ישראל בחצי מרתון אותה הם מגדירים כתחרות המטרה האחרונה לשנת 2012. כשמוגס מגדיר מבחינתו תחרות מטרה הוא מגיע אליה חדור מוטיבציה ובמיקוד גבוה כדי לעשות את המוטל עליו, או ליתר דיוק להשלים את המשימה אותה הציב לעצמו.

אחרי אליפות אירופה שהתקיימה בהלסינקי בסוף חודש יוני, התגייס מוגס לצבא (בגיוס מאוחר) כספורטאי מצטיין. אחרי התקופה הראשונה של הטירונות בה לא יכל להתאמן, ואיבד מכושרו, הוא השתתף במירוץ חולון, בו מאמנו, גור, הודה מראש כי אינו צופה לניצחון שלו מכיוון שטרם חזר לכושרו. לאחר שהמשיך באימונים וזכה במקום הראשון במירוץ הלילה של נייקי, יצא למחנה האימון באתיופיה. אמרה הצטרף אליו אחרי אליפות ישראל (מירוץ אשדוד) ב-10 ק"מ.


מוגס טסמה / צילום: מערכת SPORTWEBאת שלישיית אתלטי אורן השרון ישלים אלוף ישראל במרתון ומאמנם של השניים, זוהר זימרו, אשר ישלים בכך את הכנתו התחרותית לקראת מרתון ווינר טבריה. המאמן הגאה ישמח לראות את חניכו מסיים לפניו, שובר את השיא הישראלי וגורף את הפרסים הכספיים.
2 אלופי עבר נוספים ישתתפו גם הפעם – שני רצי הפועל חולון: וודג' זבדיה שזכה בתואר 8 פעמים והוא למעשה האלוף המכהן, ואסף בימרו שזכה בתואר 3 פעמים (הפעם האחרונה הייתה ב-2007). נוסף אליהם גם לממו אסרט ממועדון הסוללים ירושלים יש סיכוי מצוין להתברג בין המובילים.

 

תחרות הנשים

אחרי שהתאוששה מפציעה וילדה את בכורה, יערה זנגי חוזרת למסלול בו קטפה את התואר הלאומי הראשון שלה. לצדה תרוץ ריקי סלם – אחת המועמדות הבכירות לשמור על תוארה מ-2011. "מקווה ששיא יעניק גם ניצחון"

לסיפור של מוגס טסמה בגברים, ישנם רסיסי הדמייה גם בקרב הנשים באליפות ישראל בחצי מרתון בעמק המעיינות. יערה רדושיצקי-זנגי חזרה השנה למסלולי הריצה אחרי הפסקה של כמעט שנתיים בהן התאוששה מפציעה טורדנית והספיקה אף להרחיב את המעגל המשפחתי עם לידה אחת. לפני שנתיים יערה זנגי הגיע לעמק המעיינות אלמונית לחלוטין, אך סיימה אותו כמנצחת ואותתה לקראת מרתון טבריה. אז התגלה לציבור סיפור העבר המרגש שלה. במרתון טבריה היא הוכיחה את עליונותה בין הישראליות, אולם זמן לא רב לאחר מכן הגיעה הפציעה הגדולה שמנעה את המשך התקדמותה. השנה היא חזרה, אחרי התאוששות מלאה, אבל חשוב מכך, אחרי שהתחתנה, הקימה משפחה ואף הגדילה אותה עם לידת בנה יואב. כאתלטית של הפועל חולון היא השתתפה השנה במירוץ חולון, אבל אין די בכך לצפות ממנה כבר לחזור למסלול הניצחונות. מי שנראית מועמדת טובה לניצחון היא ריקי סלם מרמה"ש, חניכתה של זהבה שמואלי והאלופה המכהנת. כשנשאלה אם גם שיאה האישי עובר במחשבותיה ערב הריצה, היא השיבה: "מקווה שהניצחון והשיא יבואו יחד".


ריקי סלם / צלם אותי


אור כרמלי מהפעל חולון צפויה אף היא לסיים בין שלוש הראשונות.
משתתפת מעניינת נוספת היא חגית אמסלם המתכוננת למרתון טבריה שיהיה המרתון הרביעי שלה. חגית הצטרפה רק לפני כשבוע כחברה חדשה בהנהלת איגוד האתלטיקה, וחוץ מזה היא רצה פעילה ממרכז הפועל. ‏

 

  • הרצים הבכיריפ בנוף עמק המעיינות 2011

    צילום: מערכת SPORTWEB

סגור