מחר - ליגת היהלום ביוג'ין

| שתף |

צפו לתוצאות מטורפות בשבת בלילה. בקלה מול פארח, שיאנג ליו מול אוליבר והמבחנים האולימפיים הקנייתים ב-10,000 – כל אלה יקרו על המסלול ביוג'ין, אורגון, שם תתקיים התחרות הרביעית בסבב ליגת היהלום.

תאריך: 01/06/12, מאת: דני בורשבסקי

יומיים בלבד אחרי תחרות ליגת היהלום ברומא, עובר סבב האתלטיקה היוקרתי לארצות הברית, כשהתחרות הראשונה מבין שתיים שתתקיים שם תהיה בשבת בערב ביוג'ין, אורגון. מדובר באצטדיון אתלטיקה שנחשב למהיר במיוחד, ולא מן הנמנע שעם תנאי מזג אוויר טובים נזכה לראות שם כמה תוצאות שנה, אולי אפילו יותר מזה.

קרב הענקים של התחרות הזאת היה אמור להיות בריצת ה-110 משוכות בין שלושת המהירים בהיסטוריה: שיאנג ליו, דיירון רובלס ודייויד אוליבר. נכון לכתיבת שורות אלה, לרובלס הקובני הייתה בעיה עם אשרת הכניסה שלו לארצות הברית והשתתפותו בתחרות בספק. בכל מקרה צפוי להיות שם קרב מסקרן, כששיאנג ליו אחראי על תוצאת השנה בעולם, 12:97 שניות, אותה קבע בחודש שעבר בשנחאי. אגב, גם אלוף העולם האמריקאי ג'ייסון ריצ'רדסון ישתתף.

שדה קרב נוסף שצפוי להיות קטלני במיוחד יהיה בריצת ה-5,000 מטרים לגברים. האלוף האולימפי קנניסה בקלה לא שכנע עד עכשיו בליגת היהלום, אבל מצד שני הוא גם קיבל "פטור" מהמבחנים האתיופים בריצת ה-10,000 בשבוע שעבר וזכה בכרטיס חופשי ללונדון 2012 בגלל מי שהוא. בקלה צריך לזכור שפרט ליריביו האפריקאים, אחד הפייבוריטים לניצחון בריצות הארוכות יהיה מו פראח הבריטי, ואותו הוא יפגוש על המסלול ביוג'ין. בעוד שבקלה התקשה מאוד בתחרויות האחרונות שלו, פראח היה עסוק במשימות קצת "פחות קשות" אבל השיג 100 אחוזי הצלחה עם ניצחון במרוץ כביש ל-10 קילומטרים בלונדון, ועוד שני ניצחונות בריצות מסלול (1,500 ו-5,000) בתחרויות בקליפורניה. חוץ מהשניים מופיעים בליין-אפ של ה-5,000 עוד כמה שמות גדולים כמו אוגוסטין צ'וגה, אייזיאה קיפלגאט, ותומאס לונגוויסה הקנייתים, כמו גם קרייג מוטראם האוסטרלי.

הרץ האמריקאי הבכיר למרחקים ארוכים, ברנרד לגאט, יהיה עסוק כמו עוד כמה כוכבים מקניה בריצת המייל שתסגור את הערב. בעשר השנים האחרונות, אף אחד לא הצליח להתקרב, ואפילו עד כדי שלוש שניות לשיאו העולמי המדהים של הישאם אל גארוז' (3:43:13 דק'). לזכותם של הרצים יאמר שגם בקושי יש להם הזדמנויות לעשות את זה, אבל אין ספק שבתחרות ביוג'ין קיימת הזדמנות לתוצאה איכותית, עם מכתיבי קצב נכונים ועוד כמה מכוכבי הריצות הבינוניות כמו אסבל קיפרופ, הרון קייטאני וסילאס קיפלגאט הקנייתים וגם אמין לאלו המרוקאי.

בריצת ה-100 מטרים יבלוט בהיעדרו יוסאין בולט שקבע ברומא את תוצאת השנה בעולם (9:76 שניות) ומי שינסה להגיב לזה בצורה כלשהי הוא ג'סטין גאטלין, שלפחות עד עכשיו נראה כמו הספרינטר האמריקאי הטוב השנה עם זמן של 9:87 שניות בעונה הנוכחית. מתחריו העיקריים יהיו בני ארצו וולטר דיקס ומייקל רוג'רס ושני הג'מייקנים ניקל אשמייד ונסטה קרטר. דיקס, שמחזיק בשיא אישי של 19:53 שניות בריצת ה-200 יתחרה גם במרחק הזה מול בן ארצו וואלאס ספירמון, כשיהיה מעניין לראות גם את הופעתו של האמריקאי הוותיק שון קרופורד.

ריצת ה-400 מטרים לנשים לא אמורה לספק תוצאות ברמה גבוהה בשלב כזה של העונה, אבל בהחלט צפוי להיות שם קרב מעניין בין כל הרצות ש"הפגינו נוכחות" עד עכשיו כמו נובלין וויליאמס-מילס הג'מייקנית (היחידה שירדה העונה מ-50 שניות), אלופת העולם מבוצוואנה אמנטל מונטסו, והאמריקאית הוותיקה סניה ריצ'רדס. בריצת ה-200 לנשים תהיה התמודדות מעניינת בין האמריקאיות כרמליטה ג'טר ואליסון פליקס.

הכוכב החדש של ריצת ה-800 לגברים, מוחמד אמאן האתיופי, "ייהנה" מחסרונו של דייויד רודישה וינסה לשפר את התוצאה המהירה שקבע השנה (1:43:51 דק'), כשיאיימו עליו יורי בורזאקובסקי הרוסי, בועז ללאנג הקנייתי, ואבובאקר קאקי הסודני. בריצת ה-400 לגברים צפוי קרב בין קיראני ג'יימס מגרנדה ללשון מריט האמריקאי, בריצה שישתתף בה גם הכוכב האמריקאי הקודם ג'רמי וורינר וה"בלייד ראנר" אוסקר פיסטוריוס.

בשדה, נראה את אנה צ'יצ'רובה הרוסיה, אלופת העולם בקפיצה לגובה, מנסה להתקרב לשיאה האישי העומד על 2.07 מ' ומתחרה נגד שונטה לואו האמריקאית. בקפיצה לרוחק לנשים יתחרו שתיים מהאמריקאיות הבכירות, ג'נאי דלואץ' ופונמי ג'ימו, שיתמודדו נגד מורין מאגי הברזילאית ושרה פרוקטור הבריטית. תחרות הטלת הכידון לגברים תהיה "נטולת סקנדינבים" מאחר ואלה מתכוננים לליגת היהלום באוסלו. בכל מקרה יהיה שם מרתק עם התמודדות בין הכוכב הצ'כי החדש ויאצ'יסלב וסלי לאלוף העולם הגרמני מתיאס דה זורדו. בקפיצה במוט לנשים הרוסיה הבכירה תהיה שיאנית העולם לשעבר סבטלנה פאופנובה, שתתמודד בין השאר נגד פביאנה מורר הברזילאית והולי בליסדייל הבריטית.

באמצע התחרות ביוג'ין תהיה גם ריצת 10,000 המיועדת רק לרצים קנייתים ותשמש כריצת המבחן הרשמית של הקנייתים ללונדון 2012. שלושת הראשונים בריצה הזאת יהיו נציגי קניה במשחקים האולימפיים. בין השמות שיתחרו שם אפשר למצוא את אליוד קיפצ'וגה (סגן האלוף האולימפי ב-5,000), מיכה קוגו (מדליית ארד אולימפית ב-10,000), ומוזס מסאי (מדליית ארד באליפות העולם ב-2009 ב-10,000).


 

  • פראח ביוג'ין

    Victah Sailer / photorun.net

סגור