מחר - מרתון נשים באליפות העולם

| שתף |

סקירה לקראת ריצת מרתון הנשים באליפות העולם, האירוע הפותח את האליפות בדרום קוריאה.

תאריך: 26/08/11, מאת: מערכת עולם הריצה

אליפות העולם באתלטיקה תיפתח בבוקר יום שבת (שעון ישראל) בריצת המרתון של הנשים. בניגוד למרתונים אחרים בעולם הפעם יהיה קצת יותר קשה לנחש מי תהיה השלשה על הפודיום כיוון שריצת המרתון תתקיים תחת תנאי מזג אוויר לא פשוטים של חום ולחות. מלבד זאת חשוב להזכיר כי רוב הרצות הבכירות מוותרות על השתתפות במרתון באליפות העולם ומעדיפות לרוץ במרתון מהיר אחר, בתנאי מזג אוויר נוחים יותר, בייחוד בגלל שאנו בשנה אולמפית. רוב המתחרות באליפות העולם עושות זאת רק בשביל לרצות את המדינה אותן הן מייצגות.

כשמסתכלים על רשימת המשתתפות מגלים דבר מעניין על כך שמספר מסיימות מרתון לונדון האחרון: עדנה קיפלאגט מקניה (מקום 3 , 2:20:46) , בזונש בקלה מאתיופיה (מקום 4, 2:23:43) , אטסטדה באייסה מאתיופיה (מקום 5, 2:23:50), יוקידו אקדה מיפן (מקום 6, 2:24:09), אברו קבדה מאתיופיה (מקום 9, 2:24:34) ואזוסה נוג'ירי מיפן (מקום 12, 2:25:29 שע'). נוסף להן תשתתף ם מנצחת מרתון דובאי 2011 אסלפח מריגה שגם זכתה במדליית ארד באליפות העולם ב-2009 אך פרשה ממרתון לונדון 2011.
עדנה קיפלאגט שגם ניצחה בשנה שעברה במרתון ניו-יורק היא כרגע המובילה בחבורה, על הנייר. הבעיה היחידה היא שקשה להגיד באיזה כושר היא נמצאת (כמו גם על שאר המתחרות). לאחרונה העידה עדנה על עצמה כי נכנסה לעומס יתר וכעת היא מאד משתדלת לא לחזור על כך. מטרתה העיקרית היא להגן על תארה בניו-יורק ממש בקרוב ולכן לא בטוח שהיא נמצאת בשיאה.
עוד עניין שחשוב להדגיש בנוגע לעדנה, לפני שבוע התראיינה ל"דיילי ניישן" ושם אמרה כי היא רוצה להשיג נקודות ליגת "חמדת הגדולים", ואם ליליה שובוחבה תנצח בשיקאגו, עדנה לא יכולה לתת לעצמה להיות מופסדת בשביל להשיג את מטרתה. הקושי הוא כמובן איך לחלק את הכוחות נכון שרוצים כל כך הרבה דברים.
עדנה מבחינתה אמרה כי במרתון בדרום קוריאה היא תתמקד בשני דברים: לעזור לנבחרת קניה להשיג מדליה קבוצתית ולהשיג נקודות ל"חמשת הגדולים".
גם המדורגות 4-6 מלונדון בהחלט יכולות להיות מועמדות ראויות לניצחון בשבת. בקלה מאד עקבית במירוצים והתחרתה כבר בשלושה מרתונים בשנה וזה יהיה המרתון השני שלה ב-2011 . באייסה רצה 70:11 דק' בחצי מרתון במאי האחרון ובכך הראתה שהתאוששה מלונדון כראוי.
העיתונות דיווחה כי אקדה, בעלת שיא איש ב ריצת 10,000 מ' של 31:15 דק' התאמנה מצויין בבולדר, וקבדה (מנצחת מרתון ברלין 2010) , רק בת 21 ולכן אין סיבה שתוכל להראות יכולות גבוהות.
אי אפשר להתעלם מהרצות היפניות. כפי שהוכיחה ההסטוריה ב-8 מתוך 10 אליפויות העולם האחרונות היתה על הפודיום רצה יפנית. יושימי אוזאקי קטפה את מדליית הכסף ב-2009 וגם דיווחה שהאימונים שלה עברו מצויין בבולדר. אמנם קשה להתעלם מכך שבריצת 10 ק"מ בניו-יורק ביוני סיימה במקום ה-13 עם 33:30 דק'. אבל במרתון, כבר הוכיחו רבים בינהם נציין את ריאן הול והופעתו במרתון בוסטון האחרון) שסדרת מירוצים רעים לפני מרתון לא בהכרח מסמלים משהו.

מנצחת מרתון בוסטון 2008 ו-6 במרתון בוסטון האחרון דירה טונה תשתתף באליפות גם כן. היא היחידה שאפשר להגיד עליה שנמצאת בכושר למרתון חזק לאחר שרצה 10 ק"מ ב-31:44 דק' במאי האחרון. אולם אם מביטים בהסטוריה, לאתיופיה יש רק מדליית ארד ממרתון אליפות עולם מברלין 2009. לעומת זאת קניה השיגה שתי מדליות זהב ומדליית כסף. פריסקה ג'פטו עשתה פריצת דרך השנה ששיפרה ב-4 דק' את שיאה האישי במרתון פריז כשניצחה עם 2:22:51 שע'. ויש כמובן את קרולינה רוטיץ', היא סיימה 4 במרתון בוסטון האחרון וקטפה פרס של 12 אלף דולר במירוץ 7 מייל בסוף יולי. אמנם מירוץ של 7 מייל לא אומר הרבה על המרתון אבל עבר הרבה זמן מאז בוסטון בשביל להתאושש ויכול להיות שהיא תילחם על מדלייה ואולי גם תצליח.

 

הסקירה באדיבות אתר Letsrun
 

סגור