מיהו שיאן העולם? הכל על פטריק מקאו

| שתף |

כאשר פטריק מקאו התעורר בבוקר יום ראשון, מספר שעות לפני ששבר את שיא העולם הוא בוודאי חשב על הדרך שעשה עד כה. מקאו, הצליח לשרוד מחיי עוני והביס את אגדת הריצה האתיופית היילה גבסליאסי.

תאריך: 27/09/11, מאת: מערכת עולם הריצה

"רציתי לעשות כל דבר באתלטיקה שיעזור לי לצאת מהעוני", אמר מקאו עוד בשנת 2007. "גדלתי תחת הרבה מצוקות גדולות וכל מה שעניין אותי זה לחיות חיים טובים יותר. כאשר יצאתי לדרך וראיתי כמה כסף הם מרוויחים החלטתי לעשות את זה גם כן. מהכסף שהרווחתי מהאתלטיקה עזרתי לאבא שלי ולמשפחה לשפר את החיים". את הדברים הללו אמר לפני שלבש לראשונה את מדי נבחרת קניה באליפות העולם בחצי מרתון באיטליה. באליפות זו איבד את מדליית הזהב לרץ האריטראי זרסנאי טדסה. מחרוזת של הופעות מעולות בריצות חצי מרתון ומרתון הובילו אותו להיות חבר ב"מועדון המיליונרים" של הרצים הקנייתים. אולם מקאו שהיה מודע לשורשים שלו דאג להעביר כספים לכפר שלו.

מנהלו של מקאו, זאנה בראנסון, העריך כי חמישים אחוז מהכספים שהקנייתים מרוויחים בזכות הריצה חוזרים בחזרה למשפחותיהם בקניה. הצלחתו של מקאו גרמה לקידום של קהילה שלמה. "ברגע זה יש בערך 60 צעירים שעובדים עבור העסקים שלי ועוד הרבה אחרים מקבלים הזדמנות כאשר יש צורך בעוד כוח אדם", אמר מקאו לעיתונאים. עסקיו של מקאו כוללים נדל"ן, בינוי וחקלאות. הוא הקים מספר בניינים מסחריים בעיירת הולדתו מלבד מעורבותו בעסקי הקפה, התירס והלבנים.

מקאו החל להרווחי הרבה כסף במחצית השנייה של שנת 2007 תחת ניהולם של "פוסו ספורט". במקביל לנצחונותיו וחוזי חסות עם חברת אדידס הכסף החל לזרום. "זה לא כסף שנכנס לחשבון בנק שוויצרי", אומר בראנסון, "זה כסף שהולך בשביל הקהילה".

"גדלתי תחת הרבה מצוקות וכל מה שעניין אותי זה לחיות חיים טובים יותר", אמר מקאו, אשר אשתו קת'רין עובדת בשביל הצבא והם יחד מגדלים את ביתם כריסטין. מקאו היה התומך העיקרי במשפחתו המצומצמת וכן במשפחתו המורחבת. הוא בנה בית עבור הוריו ועבור עוד בני משפחה נוספים. מקאו הלך בדרכו של היילה גברסליאסי ויחד הם הוכיחו שניתן לשלב עסקים עם ריצה. העסק הראשון של מקאו היה בניין שבו עשר יחידות דיור בניירובי.

מלבד היילה, עוד שני אתלטים שהיוו השראה למקאו ועזרו לו לצמוח הם ג'ימי מווינדי ופטריק איבוטי, אותם הכיר במחנה אימונים סמוך לכפר שלו (טאלה) המכשיר רצים למרחקים ארוכים.

על הניצחון שלו ועל כך שגבר על היילה אמר מקאו: " זו היתה אחת מטקטיקות שלי. עשיתי מספר זיגזגים כדי לבלבל אותו. היתה לי הרבה אנרגיה, ורציתי לעייף אותו. הוא ניסה לנצל אותי כדי לשמור על קצב ואני רציתי לרוץ לבד, או מאחוריו או בצד, אז עשיתי זיגזגים מצד לצד והוא בא אחריי כל פעם, אחר כך לא ראיתי אותו".

"שיא העולם הזה הוא מיוחד עבור הקנייתים, ביחוד בשך כך שניצחנו את אתיופיה. כולם בקניה שמחים בשבילי. המנהל שלי מקבל הרבה טלפונים מקניה ושמעתי שהרבה אנשים צפו בכי בטלויזיה ושברו בקבוקים בבארים כאשר שברתי את שיא העולם".

הנצחונות הבולטים של פטריק מקאו בשנים האחרונות:

חצי מרתון זנזיבר – 2005
חצי מרתון טרסוס (תורכיה) – 2006
מירוץ 25 ק"מ בברלין – 2006, 2007
מירוץ 10 ק"מ בלונדון – 2006
חצי מרתון בריסטול – 2006
10 ק"מ להורה – 2007
חצי מרתון ברלין – 2007, 2008
חצי מרתון ראס אל חאימס – 2008, 2009
חצי מרתון רידינג – 2008
חצי מרתון רוטרדם – 2008
מרתון רוטרדאם – 2010
מרתון ברלין – 2010, 2011

שיאים אישיים:

מרתון: 2:03.38 דק'

חצי מרתון: 58:52 דק'

10 ק"מ כביש: 27:27 דק'

15 ק"מ: 41:30 דק'

20 ק"מ: 56:13 דק'

 

סגור