מי תהיה אלופת ישראל במרתון?

| שתף |

התחרות על תואר אלופת ישראל במרתון לשנת 2013 פתוחה. אחת המועמדות לניצחון היא ריקי סלם אשר תתנסה בריצת מרתון לראשונה בחייה

תאריך: 27/12/12, מאת: אורן בוקשטיין, דובר איגוד האתלטיקה

כשזהבה שמואלי ונילי אברמסקי עמדו על קו הזינוק של מרתון טבריה, כל אחת בתקופתה, ניסו רבים לצפות את תוצאותיהן, אבל ניצחונן לא הוטל בספק. הן היו מלכות המרתון הישראליות הבלתי מעורערות. כיום שתיהן עוסקות באימון של רצים ורצות למרחקים ארוכים. שתיהן תרמו וממשיכות לתרום, כל אחת בדרכה, לקידום הריצה והספורט בישראל.

אחת מחניכותיה של זהבה היא ריקי סלם בת ה-26 מרצי רמה"ש, אשר פרצה לתודעה רק לפני כשנה וחצי כשזכתה בתואר הישראלי לנשים בריצת המסלול הארוכה ל-10,000 מ', אבל מאז הספיקה לזכות בשני תארים ישראליים נוספים בחצי מרתון. האם הדבר הופך אותה למועמדת לניצחון במרתון? לא ברור. מנגד, די ברור שהיא נחשבת כאחת הרצות הבכירות בריצות למרחקים ארוכים.
מבט ברשימת המשתתפות הישראליות מגלה שאלו הנחשבות הבכירות הן ריקי סלם, יערה זנגי-רדושיצקי, אור כרמלי, נועה פלדמן, אלכס סולן, אורנה בלאו, אלין וינוגרצקי ורותם להב. עבור חלק מהן יהיה זה מרתון הבכורה, עבור אחרות, כמו זנגי-רדושיצקי, מרתון שני, אחרי שבמרתון הראשון שלה, לפני שנתיים, זכתה בתואר הישראלי לנשים, אבל מאז נפצעה, התאוששה, הרתה, ילדה וחזרה – תהליך שדורש זמן.


סבטלנה בחמנד, לא תשתתף צילום: מערכת SPORTWEB

מלאת אנרגיות חיוביות
הרשמתה של סלם למרתון טבריה הגיע בהפתעה. זה לא היה ברור. אבל, כנראה, עם מאמנת ששמה זהבה שמואלי, התרחשות כזו נראית סבירה יותר מן הרגיל. "המחשבה הראשונה על מרתון התעוררה בתחילת ספטמבר במירוץ ברוקס מרתוניה בשטח למרחק של 25 ק"מ. התחושה הטובה שהייתה לי אחרי הריצה הארוכה גרמה לי להתחיל לחשוב בכיוון המרתון", מתארת סלם שממשיכה להסביר ש"המחשבה על המרתון מרגשת אותי, משמחת וממלא אותי באנרגיות טובות".
כרגע קשה לראות מישהי שיכולה לחצות את קו הגמר לפני סלם במרתון הבכורה שלה, אבל היא מייד מרגיעה את הפצרותינו לכותרת. "המטרה למרתון ראשון היא תחושתית. אני רוצה זיכרון של חוויית מרתון טובה", היא אומרת עם שתי רגליים דקות, אבל מוצקות על הקרקע בשריריותן. אולם מכיוון שטרם נולדו הרצות שתמנענה מלהסתכל בשעון עם סוג של מטרה בעיניים, היא נענית לעוד מעט ניסיונות שיכנוע ומשחררת, "המטרה הנוספת תהיה לרדת מ-3 שעות". אבל אצל ריקי הכישרון מגיע עם לא מעט קורטוב של אינטליגנציה מחשבתית ורגשית, סיום השיחה הוא בהתאם: "אם לתחושה ולזמן יתלווה תואר, אין ספק שזה יהיה מתוק מתוק".


הנשים הבכירות על המסלול בטבריה 2012 / צילום מערכת SPORTWEB

סיכום
218 נשים רשומות לריצת המרתון בטבריה (ללא הרצות הבכירות מאתיופיה וקניה) והן מהוות 11.5% מכלל הרשומים. רובן תרוצנה בשביל החוויה, כדי להשלים ריצת מרתון, מי לראשונה ומי בפעם המי יודע כמה בחייהן. מעטות הן הרצות שתרדנה מ-3 שעות, אבל התקוות גדולות. לא משנה מי תזכה בתואר הישראלי לנשים במרתון ווינר טבריה ה-36, זו לא תהיה המנצחת מן השנה שעברה (סבטלנה בחמנד שלא תשתתף).
 

  • ריקי סלם מנצחת בחצי מרתון עמק המעיינות

    צלם אותי

סגור