מעורבות חברתית במרתון ירושלים 2012

| שתף |

פרויקט מיוחד שנערך בירושלים על ידי קבוצת הריצה "מישהו לרוץ איתו", נציגי תנועות הנוער ומנהל החינוך בירושלים, אמור להציב רף גבוה וחדש בכל הקשור לעידוד הרצים לאורך המסלול. כל הפרטים בכתבה הבאה.

תאריך: 27/02/12, מאת: SPORTWEB

חברת מרתון ישראל מובילה בימים אלו מהלך קהילתי חינוכי לקראת מרתון ירושלים שלו שלוש מטרות:

1. יצירת מעורבות בקרב תושבי ירושלים באירוע הספורט והתרבות הגדול והמשמעותי ביותר הנערך בעיר זו השנה השניה. וחשיפתם לערכים כגון ספורט, תרבות, ואהבת ירושלים.

2. הגברת נוכחות המעודדים והמתנדבים לאורך ציר המסלול ובכך להביא להעצמת חווית הריצה של אלפי המשתתפים

3. חיזוק זהותו של מרתון ירושלמי כמירוץ ירושלמי עם 'נשמה' - במסגרתו באים לידי ביטוי נופיה, אופיה הייחודי ותושביה של הבירה.

כחלק מן הפרויקט הוקמה קבוצת ריצה חינמית של סטודנטים מכלל מוסדות החינוך בעיר, אשר מתאמנים יחדיו לקראת מקציו השונים של מרתון ירושלים-קבוצת "מישהו לרוץ איתו". הקבוצה המונה עשרות רבות של רצים, מתאמנת כבר חודשים ארוכים לקראת המירוץ וכעת נרתמת למאמץ העירוני באמצעים שונים.

אחת הדרכים להשגת ההשפעה על תושבי העיר היא באמצעות הדרכת ילדים מבתי הספר היסודיים. ההדרכה, אשר נבנתה על ידי קשת ערגון ובסיוע עדי בילטסקי ממנהל חינוך ירושלים כוללת תהליך חינוכי הכולל אלמנטים שונים כגון: מהו מירוץ מרתון, מעט הסטוריה, מהי החשיבות בקיום מירוץ מרתון בירושלים וכדומה.

כחלק מן המערך, נחשפים הילדים לתוואי המירוץ על אתריו ההסטורים, רואים סרטונים במידת האפשר ואף מכינים שלטי עידוד, כל זאת על מנת לרתום אותם ואת בני משפחתם לקחת חלק בהפנינג העירוני שיתקיים, כאמור, ב - 16 במרץ. המודל שבמרכזו ילדים מבתי הספר היסודיים, נשען על ההנחה כי ילדים אשר עוברים חוויות מרגשות במסגרותיהם השונות - משתפים את הוריהם בחוויות שעברו ומסייעים בהעברתו של המסר למעגל נוסף.

אחד המוטיבים החשובים במערך הוא השיתוף האישי של הסטודנט לגבי התהליך אותו הוא עובר במסגרת ההכנות למירוץ, וכמובן הזמנת הילדים להגיע עם בני משפחותיהם לעודד את הרצים או אפילו להשתתף במירוץ העממי- אשר כל הכנסותיו קודש לאגודה למלחמה בסרטן. המקצה העממי, למרחק 4.2 ק"מ מתאים לכל המשפחה שכן ניתן להשלימו בריצה או בצעדה. התגובות להדרכה מצד המורים יוצאות מן הכלל, יעל וייס מורה לחינוך גופני מהר חומה אמרה: "היום סוניה לימדה שני שיעורים לבנות כיתה ה' והיה מדהים. היא עשתה זאת בצורה מקצועית ומעניינת והבנות שיתפו פעולה ונהנו מאוד".

כל מי שבחייו השתתף במירוץ יודע עד כמה רבה חשיבותו של העידוד, הרעש, הצבע והתחושה שאתה עושה משהו מיוחד. לצורך העצמת אותם אלמנטים על המסלול, נרתמו תנועות הנוער (מי יותר רועש, צבעוני ושמח מחניכי ומדריכי תנועות הנוער?) של העיר ירושלים, והן תפתענה את הרצים בתחנות שמגבירות את המוטיבציה ומעלות חיוך על הפנים. בדומה לתלמידי היסודי, גם חניכי תנועות הנוער יעברו הדרכה על ידי הסטודנטים של קבוצת "מישהו לרוץ איתו" על מנת לרתמם באופן המוצלח ביותר. לתנועות הנוער אף יהיו נציגים במקצים השונים של המירוץ.

לאור כל אותן הפעילויות, ראש העיר מר ניר ברקת מצא לנכון לפנות שני בקרים ולערוך ריצות בוקר עם נציגי הסטודנטים ונציגי התנועות על מנת להודות להם עם מעורבותם - הריצות הללו יתקיימו בתחילת מרץ ויצאו מביתו של ראש העיר בשכונת בית הכרם ויסתיימו בעיריית ירושלים בככר ספרא.

אין ספק שמרתון ירושלים מביא איתו בשורה חדשה גם בפעם השנייה. אותו מירוץ אורבני, מאתגר והסטורי, עכשיו גם הכי ירושלמי שאפשר.
 

  • עידוד לאורך המסלול

    צילום: עופרי מילר

  • כל מי שבחייו השתתף במירוץ יודע עד כמה רבה חשיבותו של העידוד, הרעש, הצבע והתחושה שאתה עושה משהו מיוחד

    צילום: עופרי מילר

סגור