מרתון טבריה 2012 - הישראלים הבכירים

| שתף |

ביום חמישי בשעה 9:00 בבוקר יתמודדו הישראלים הבכירים על תואר אלוף ישראל ואלופת ישראל בריצת מרתון.

תאריך: 09/01/12, מאת: אורן בוקשטיין

גם השנה התחרות על תואר אלוף ישראל במרתון תתמקד בין שלושת הבכירים, זוהר זימרו, היילה סטאין ו-וובה בריהון. זימרו הוא כאמור היחיד שכבר הבטיח את מקומו בלונדון, לעומת סטאין ובריהון שינסו כבר ביום חמישי להצטרף לזימרו, עם או בלי קשר למיקומם הסופי. זימרו קבע לעצמו כמטרה יעד של זמן מהיר מ-2:18 ש', לעומת סטאין ובריהון שחייבים לרדת מ-2:15 על מנת להשיג את הכרטיס האולימפי.

כזכור, השלושה תפסו את שלושת מקומות הפודיום גם במרתון הקודם כשסטאין סיים ראשון, לפני זימרו ובריהון בהתאמה. בריהון שקבע 2:17:17 ש' ברוטרדם והיה רחוק 17 שנ' בלבד מקביעת הקריטריון לאליפות העולם בקוריאה, ינסה הפעם לפצות עצמו עם שיפור משמעותי לשיאו האישי הזה ולכניסה לבמה הראשית.
סטאין הוא רץ שלימד את כולם שלעולם אין להספידו. בגילו של סטאין, על כל רץ אחר היה ניתן להגיד שהוא כבר הרבה מעבר לשיאו, אבל כמי שסיים במקום ה-20 במשחקים האולימפיים באתונה, שם כבר היה הרץ המבוגר בתחרות, סטאין הוא רץ שיכול להפתיע את כולם. זבדיה וודג' שהפתיע עם ניצחון בחצי מרתון עמק המעיינות הוא רץ נוסף שראוי לעקוב אחריו. כמי שממתין לכרטיס האולימפי כדי להרגיש שלם עם הקריירה שלו, הרוח שנושבת בגבו של וודג' בכל ריצה כשחלומו בראשו, לעולם אין לדעת לאן רוח זו תיקח אותו.
נוסף לארבעה הללו ירוצו במרתון גם יוסף בדיע, ממו אסרט, יובל כרמי, נגה מקטה ואדיסו אסנקו, מהם כל שיפור שיא אישי ייחשב כהישג. מעבר לשבירת שיאם האישי, כל הישג שיעמיד אותם קרוב לשלישיית המנצחים, או יותר מזה, תהיה בהחלט הפתעה מרנינה.

נתונים מספריים במרתון ווינר טבריה ה-35

גברים כללי – 630
גברים (גילאי 50-40) – 620
גברים (גילאי 60-50) – 210
גברים (גילאי 70-60) – 63
גברים מעל 70 – 12
נשים כללי – 42
נשים (גילאי 44-35) – 70
נשים (גילאי 54-45) – 46
נשים (גילאי 59-55) – 5
נשים (גילאי 64-60) – 2
נשים מעל 65 – 2
 


שלוש הישראליות המועמדות לזכייה בתואר אלופת ישראל במרתון משלימות יחד 135 שנה. שלושתן נולדו לפני מרתון הכנרת הראשון

מרתון אינה ריצה לצעירים וצעירות. הבשלות הנדרשת מרץ על מנת להשלים ריצה זו בזמן ראוי היא גדולה. מסיבה זו, למעט רצים ורצות קניתיים ואתיופים לרוב, מרבית הרצים הבכירים מגיעים לשיאם לקראת חגיגות השלושים שלהם. במקרה של שלוש המועמדות לניצחון במסגרת אליפות ישראל במרתון, לא זו בלבד שאינן צעירות, למעשה שלושתן יחד משלימות 135 שנים. הצעירה שבהן, סבטלנה בחמנד בת ה-36 נולדה שנה בדיוק לפני שמסורת מרתון טבריה, אז מרתון הכנרת, יצאה לדרכה ב-1977. בחמנד שמעולם לא זכתה בתואר, סבלה אמנם לאחרונה מפציעה טורדנית, אולם היא מוכנה מספיק על מנת להתמודד על התואר. למרות מועמדותה הברורה, בחמנד שנחשבת לאחת מרצות הכביש הבולטות בישראל למרחקים בינוניים וארוכים מעולם עדיין לא הייתה במעמד הפודיום באליפות ישראל במרתון.
מי שאמורה לעשות לבחמנד חיים קשים בדרך לתואר היא לוריס מנדלוביץ' שתחגוג באפריל 52. ב-2010, כשזכתה לראשונה במרתון טבריה בהיותה בת 50, הפכה מנדלוביץ' לאלופת המרתון הישראלית המבוגרת אי פעם, זאת אחרי ששנתיים רצופות קודם לכן סיימה כסגנית. בשנה שעברה פציעה מנעה ממנה השתתפות, ואילו במקרה של בחמנד הייתה זו לידתה של בתה. את הבמה החשופה לקחה בשתי ידיים יערי זנגי שהפתיעה עם תוצאה מצוינת יחסית למרתון ראשון, אולם השנה היא זו שמפנה את הבמה למבוגרות ממנה בגלל פציעה.
בשנים האחרונות אורנה בלאו בת ה-47 היא אורחת קבועה על הפודיום, אולם 2009 הייתה השנה היחידה בה היא עמדה על ראשו. בשנתיים האחרונות היא הוכתרה כסגנית אלופת ישראל, כמו גם בשנים 2007-2005.
המטרה של השלישייה המועמדת לפודיום היא שבירת שיאן האישי. על קריטריון אולימפי, הפעם, כמו בפעמים קודמות רבות, הס מלדבר. 

 

סגור