מרתון טבריה 2013 - ניצחון הרוח

| שתף |

אחרי שבוע של מזג אוויר סוער השמש האירה פניה למרתון ווינר טבריה, אולם לצדה נשבו רוחות חזקות שהשפיעו לרעה על רצי המרתון. דומיניק אונדורו מקניה ניצח במרתון. אשטה דידו ניצחה בין השנים. ממו אסרט וריקי סלם הם אלופי ישראל 2013 במרתון

תאריך: 10/01/13, מאת: אורן בוקשטיין, דובר איגוד האתלטיקה

מזג האוויר היה בראש סדר היום של מדינה שלמה השבוע, ויחד עם זאת גם של הרצים לקראת ריצת המרתון שהתקיימה היום (חמישי) בטבריה. הבוקר התעוררו כל משתתפי המרתון, פתחו את חלון חדרם וחיוך שטוף שמש נזרח על פניהם, בדיוק כמו זו ששטפה את השמיים הכחולים. התפילות נענו, מזג האוויר האיר פניו למשתתפי המרתון שחשו כי אחרי השבוע הסוער שנראה מאחורינו, התקווה והאופטימיות הראשוניים הללו הן רק רמז לבאות.

היילה סטאין, שיאן ישראל במרתון היה עם מספר רצים על המסלול כבר בבוקר בחימום, וציין כי מזג האוויר עדיין קריר, אבל צפוי להתחמם. לגבי הרוח, הגורם ה"מפחיד" ביותר עבור הרצים, ציין סטאין כי אין כמעט רוח, מה שעשה רושם כמצוין לרצים.
עם תחילת הריצה יצרו כ-30 רצים מקניה ואתיופיה דבוקת הובלה ברורה, אם כי ככל שהתקדם המרתון, זמני הביניים לא נראו מעודדים. במחצית המרחק זמנם של הרצים המובילים עמד על כ-1:04. בין הישראלים היה זה האלוף המכהן זוהר זימרו מאתלטי אורן השרון שהוביל בביטחה ובהפרש ניכר על ממו אסרט מהסוללים ירושלים. אחרי השניים רצו וובה בריהון וגזצ'או יוסף ממכבי ת"א, אולם לא נראה שצפויה תחרות ראש בראש בין שני ישראלים.

לאחר אלו כשהגיעו לנקודת החצי דבוקת הנשים שכללה כ-15 רצות, הקצב של 1:21 שע' לא רמז גם אצלן לתוצאה המצופה ולשבירת שיא מסלול (2:34:17). בין הישראליות ריקי סלם מאס. רמה"ש ואור כרמלי מהפועל חולון היו ראשונות, וקצת אחריהן יערה זנגי, אף היא מחולון.

המחצית השניה של הריצה כבר נראתה אחרת לגמרי. מספר רצים מקניה ואתיופיה נטשו את הדבוקה הגדולה ופתחו ראש חץ. הרצים הראשונים שחלמו על זכייה בפרס הגדול (100 אלף דולר) על שבירת שיא מסלול החישו צעדיהם לקו הגמר. דומיניק אונדורו היה הראשון לחצות את קו הגמר ב-2:08:00 שע'. למרות האכזבה הגדולה שחשו רבים, ראוי לזכור שהתוצאה של המנצח הנה תוצאה איכותית ביותר. 30 השניות שהפרידו בין הניצחון היוקרתי שהעניק לאנדורו (ששיפר את שיאו האישי ב-4:10 דק') פרס של 20 אלף דולר ומנעו ממנו 80 אלף דולר נוספים שהיו משולשלים לכיסו במקרה של ניצחון עם שיא מסלול. "זה הניצחון הראשון שלי אי פעם בריצת מרתון. אשמח לחזור לרוץ כאן. המסלול מרהיב ביופיו, שטוח ומהיר ואני מרגיש שאוכל לשפר כאן את שיאי האישי שוב", סיכם אנדורו.


מנצחי המרתון / צילום יחצ, איגוד האתלטיקהחמישה רצים נוספים חצו את קו הגמר עם תוצאה מהירה מ-2:10 שע'. דריבה מלקה האתיופי שסיים שני קבע 2:08:10 שע' ושיפר את שיאו האישי בחצי דקה בדיוק. פרנסיס לראבאל הקנייתי שסיים במקום השלישי קבע 2:08:31. ראיה טדסה מאתיופיה סיים רביעי עם 2:08:46 ושיפר את שיאו ב-1:56 דק'. בן ארצו סיסאי קסאיה והרץ הקנייתי ג'וליוס וואהומה חצו את קו הגמר יחד בתוצאה 2:09:08. עבור סיסאי התוצאה מהווה שיפור של 2:50 דק' ועבור וואהומה שיפור של 1:03 דק'.

אצל הישראלים זימרו המשיך להוביל לפני אסרט, ואילו גזצ'או הקדים את בריהון ונראה סוגר את הפער מאסרט. כל זאת עד שבקילומטר ה-35 זימרו פרש מהתחרות. "לא הגעתי למרתון בשיא היכולת", סיפר זימרו והמשיך, "הקצבתי לעצמי עמידה בתוצאה מסוימת וכאשר ראיתי שלא אעמוד בה, החלטתי לשמר כוחות ולפרוש". אסרט שהבין שזימרו פרש, תפס את ההזדמנות בשתי ידיו והפתיע את כולם עם ניצחון ותואר ישראלי ראשון בתוצאה 2:22:28 שע' (מקום 24 כללי) שהכניסו לו 15 אלף ₪. בריהון סגר את הפער שנוצר מגזצ'או, עקף אותו וסיים שני עם 2:23:44 (מקום 26 כללי ופרס כספי של 10,000 ₪). יוסף שפתח חלש בהרבה מן המצופה סיים שלישי עם 2:24:58 שע' (פרס כספי של 7500 ₪). ממו אמר במסיבת העיתונאים שהתקיימה לאחר האירוע: "אני בכלל לא מופתע מהזכייה שלי. לא הגעתי ב-100% יכולת ובחלק השני של הריצה חשתי כאבים גדולים, אבל הסוף קבוע ואני שמח".


צילום: מיכאל חורי

 

התוצאות של הנשים היו רחוקות מלעמוד בציפיות שתלו בהן. אשטה בקרה דידו הובילה 10 רצות אתיופיות שסיימו ראשונות. דידו קבעה 2:40:22 שע' והקדימה ב-17 שנ' את האדיש נגאש. שלוש רצות נוספות סיימו עם תוצאה בקידומת 2:41...

מאז 2004 לא סיימו כל שלוש הישראליות הראשונות בתוצאות טובות מ-3:00 שע'. היום זה קרה כשריקי סלם, אור כרמלי ויערה זנגי שהיו ראשונות הישראליות לחצות את קו הגמר, עשו זאת בתוצאה מהירה מ-3:00 שע'. לאחר שזכתה כבר בתארים בריצות למרחקים של 10,000 מ' וחצי מרתון, השלימה סלם בת ה-26 את תואר המרתון היוקרתי. סלם שנראתה קלילה במהלך הריצה כולה, לוותה בשלבים מסוימים ע"י מנצחת מרתון טבריה הראשון והמאמנת שלה זהבה שמואלי ואחותה מזל שלום, שתי הרצות היחידות שהשתתפו באותו מרתון ראשון. אחרי שהובילה את הישראליות לכל אורך המרתון והייתה בפער קטן מכרמלי. הסיום עבור סלם לווה בחיוך גדול כשחצתה את קו הגמר במרתון הראשון בחייה בתוצאה 2:54:31 (מקום 12 כללי בין הנשים ו-78 כללי), אמרה בסיום: "אני מרוצה מהתוצאה, אם כי אני צריכה לחזק את המהירות שלי. נהניתי מהריצה וזה מה שהכי חשוב". כרמלי, חצתה את קו הגמר אחרי 2:57:08 שע' (מקום 13 בין הנשים ו-89 כללי), 16 שניות לפני יערה זנגי (14 בין הנשים ו-91 כללי) שחזרה לדוכן המנצחות שנתיים לאחר זכייתה בתואר. ‏


ריקי סלם בסיום / צילום יח"צ איגוד האתלטיקה


 

  • צילום: מיכאל חורי

סגור