מרתון לונדון 2013 - סיכום בתמונות

| שתף |

קבדה וג'פטו ניצחו במרתון לונדון 2013, עשרות אלפי המזנקים עמדו דקה דומיה לזכר הנספים בפיגוע במרתון בוסטון בשבוע שעבר.

תאריך: 21/04/13, מאת: SPORTWEB

מרתון לונדון 2013 שהוזנק היום כלל את רצי המרתון הטובים בעולם, מה שהוביל לציפייה לשבירת שיא העולם. שיא העולם אמנם לא נשבר אך ריצה איכותית ומעניינת דווקא כן התרחשה על המסלול.

מרוץ הנשים הוזנק ראשון וכלל ריצה בדבוקה גדולה ברובו הגדול של המרחק. תקרית מצערת בנקודת ה-15 ק"מ שינתה את תמונת המצב, כאשר מתחרי אופני היד התנגשו בדבוקת הנשים. הנפגעת העיקרית היתה תיקי גלנה האלופה האולימפית שנפלה בהתנגשות, היא הצליחה לחזור לדבוקה אבל ניכר על גופה ופניה שהיא "איבדה את זה". תוך פחות מקילומטר היא נשרה לאחור וסיימה בזמן של 2:34 שע', הרחק מאד מיכולותיה.

 


המרוץ קיבל תפנית נוספת קילומטרים אחדים לפני הסיום כאשר פריסקה ג'פטו החלה להגביר וברחה מאלופת העולם עדנה קיפלאגט. ג'פטו רצה ריצה הירואית בלי להביט לאחור עד הניצחון בזמן של 2:20.15 שע'. שנייה סיימה קיפלאגט עם 2:21.32 שע' ושלישית היפנית אקבה יוקיקו עם 2:24:43 שע'. 


דבוקת הנשים לפני ההתנגשות עם אופני היד / VIctah Sailer / photorun.net

 


פריסקה ג'פטו בסיום /  VIctah Sailer / photorun.net

 

מרוץ הגברים הוזנק יחד עם עם הזינוק המרכזי של מרתון לונדון אבל הרצים הטובים בעולם החליטו "לעוף". פתיחה מהירה מאד של החצי הראשון (61:34 דק') קצב שאם היה נשמר היה עשוי להוביל לשיא עולם ככל הנראה. בנקודת ה-30 ק"מ עדיין הדבוקה היתה על קצב שיא עולם והיא כללה את: איילה אבשירו, פאיזה לליסה, שיאן המסלול עמנואל מוטאי וסנטלי ביוואט. ביוואט למעשה היה הראשון לעשות את הצעד וק"מ ה-32 לערך החל להגביר כאשר אבשרו ומוטאי בעקבותיו. בק"מ ה-35 עדיין היה על קצב סיום משוער של 2:03.55 שע'. אולם ביוואט שילם מחיר יקר ובק"מ ה-37 האט משמעותית. שיאן המסלול עמנואל מוטאי לקח את ההובלה והיה נחוש לשבור את שיא המסלול (2:04.40 שע') כאשר בק"מ ה-35 היה על זמן של 2:04.01 שע'. גם מוטאי שילם מחיר יקר ובק"מ ה-40 החל לאבד מהירות באופן משמעותי.

איפה היה קבדה כל הזמן הזה?

טסגאיה קבדה כבר בק"מ ה-30 "ישב" מאחור. בק"מ ה-35 היה מרחק 49 שנ' מהמוביל ובק"מ ה-40 28 שנ' מהמוביל. הוא הצליח להדביק את הפער בזכות הסבלנות שהפגין לאורך כל הריצה תוך שהוא צופה במתחריו רצים על קצבים מסחררים. כאשר השעון הראה 2:03 שע' קבדה עקף את מוטאי שכבר היה עייף מאד. קקבדה ניצח בזמן של 2:06.04 שע' 29 שנ' לפני מוטאי, אבשרו סיים שלישי בזמן של 2:06:57 שע'. ביוואט שמיני בלבד עם 2:08:39 שע', ופטריק מקאו, שיאן העולם, ביום רע מאד עבורו סיים במקום ה-11 עם  2:14:10 שע'. מקאו אגב, כבר בנקודת ה-10 ק"מ התיישב מאחור ולא הצליח להגיב לקצב המהיר.

לקחים ומסקנות

ריצת הגברים בלונדון היתה לקח לרצים למרחקים ארוכים. לקח שכל רץ מכיר. התחלה במהירות מסחררת הביאה את בכירי הרצים בעולם לתוצאות מאכזבות בסיום, תוך שהם נראים מרוקנים מאנרגיה בקילומטרים האחרונים. טסגאיה קבדה למעשה היה הרץ שהגביר "הכי פחות", גם הוא ניצח בספליט חיובי של 3 דקות, אך הוא היחיד שהיה לו כוח לתת עוד מאמץ לאחר הפתיחה המהירה.

 


טסגאיה קבדה בסיום /  VIctah Sailer / photorun.net

 


המנצחים עם הנסיך הארי (משמאל) /VIctah Sailer / photorun.net


VIctah Sailer / photorun.net

עשרות אלפי הרצים עמדו על קו הזינוק דקה דומיה לזכר הנספים בפיגוע במרתון בוסטון בשבוע שעבר. כמו כן שלטי תמיכה גדולים הורמו (בתמונה) כאות לתמיכה בבוסטון.

  • Victah Sailer / photorun.net

סגור