מרתון ראשון בעזה

| שתף |

ביום חמישי האחרון התקיים המרתון הראשון בעזה בחסות סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטים פלסטינים במזרח התיכון. האירוע התקיים בצל המצב הבטחוני המתוח וחשש להתקוממות החמאס, בעיקר בשל העובדה שנשים וגברים רצו יחד. עוד פרטים בכתבה זו.

תאריך: 08/05/11, מאת: מערכת עולם הריצה

ביום חמישי האחרון התקיים מרתון עזה הראשון. מסלול המרתון עבר לאורך כל אורכה של רצועת עזה. כ-1400 רצים התאספו עם שחר בבית חנון על מנת לקחת חלק במירוץ. סיום המרתון היה ברפיח, אולם רק  7 תושבי עזה ושני זרים סיימו את המרתון המלא. שאר המשתתפים היו בעיקר תלמידי בתי ספר שהשתתפו בריצות שליחים למרחקים שנעו בין 1-4 ק"מ.

ברוב אמצעי התקשורת בעולם התיאורים של המרתון התייחסו בעיקר לעובדה שהיה זה מרתון דל אמצעים בעקבות המצב ברצועה. לרצים לא היו מספרים וכן לא נחסמו כבישים וכדומה. כמו כן תיאורי הנוף התייחסן לכפרים רעועים ו"עיירות חבוטות" בעקבות המלחמה של ישראל בטרור החמאס.

כמו כן נכתב כי הילדים שלקחו חלק במירוץ, רובם היו לבושים במכנסי ג'ינס ורצו יחפים על הדרך הלוהטת. בשיחה עם אחד הצופים נאמר: "אם רואים מישהו רץ חושבים שהוא משוגע, בדרך כלל הפלסתינאים רצים רק שיש מתקפות מהאוויר או שהם פוחדים".

בחצי המרחק הוזנקו עוד כ- 6 רצים לריצת חצי מרתון אליהם הצטרפו כ- 150 רצים מאיגוד האתלטיקה בעזה ועוד מספר עיתונאים.

כמו כן המרתון אורגן על ידי ה- UNRWA - United Nations Relief and Works Agency (סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטים פלסטינים במזרח התיכון) וגייס באירוע מעל מיליון דולר שמטרתם לעזור בתוכנית עבור המשחקים האולימפיים.

מנצח המרתון לא היה הפתעה, שכן הרץ הפלסטיני והאתלט האולימפי בן ה-31 נאדר אל מסרי, תושב בין חנון קבע 2:41:47 שע', וזהו מרתון הבכורה שלו. "אני מאד שמח, זו פעם ראשונה שיש מרתון בעזה וזה לא קרה בעבר בפלסטין", אמר נאדר לתקשורת. עוד הוא סיפר כי על קו הסיום חיכו לו כ-1000 מעודדים רובם ילדים שהתאספו כדי לחגוג. "זה אושר גדול עבור הילדים. אנחנו צריכים תרבות ריצה כאן בעזה עבור הילדים כדי לתת להם מעט משמעת", הוסיף. נאדר השתתף בריצת 5000 מ' בביג'ינג 2008 ומקווה להיכנס גם למשחקים בלונדון 2012.

בילאל אבו סמאן, סטודנט באוניברסיטת אל-אקצה השתתף בריצת חצי המרתון וקבע 1:20 שע'. אבו סמאן סיפר שהמסלול היה קשה אבל הוא היה נחוש בדעתו לנצח. "היה מאד קשה אבל אנחנו יודעים איך להיות גיבורים גם בזמנים קשים" אמר לכתב ה-AFP.

כשני רצים זרים לקחו חלק בריצה במרחק המלא: הצרפתי סבסטיאן טרייבס שעובד ב - UNRWA וחברו לעבודה האוסטרלי גאמה קונל, שניהם בתפקידים בכירים בארגון והיו שותפים בארגון המרתון וכן רצו מרתון ראשון.

עוד דברים שנשמעו בתקשורת בהקשר הישראלי: "הרשויות הישראליות יכולות לחסום הרבה דברים, אבל הם לא יכולים לחסום כיף ואנושיות וכבוד". כך התבטא נשיא סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם. זאת אמר על כך שהאירוע התקיים בצל פחד גדול מפני החמאס שינסה לפעול כנגד האירוע וכן פחד נוסף שריצה של גברים לצד נשים תעורר את הדתיים הקיצוניים שבארגון החמאס. בעבר כבר היו נסיונות לפגוע בנציגי סוכנות הסעד בשל העובדה שהם קיימו מחנות קיץ בהם ילדים וילדות פלסתינאים שיחקו יחדיו.

 

הידיעה מתוך אתר חדשות yahoo

סגור