סיכום אליפות העולם בטריאתלון - הגראנד פינאלה

| שתף |

ה-11 בספטמבר נכנס כעת לדפי ההיסטוריה בטריאתלון העולמי: חותמת סופית על סוף עידן גומז ועלייתם של הבראונלים; כיבוש מוחלט של האנגלים בכל מקצי העלית- לא פחות מ-6 מדליות בבוגרים, בנוער וU-23; ומעל הכל ספורטאי אחד שלנו - רון דרמון בהישג חסר תקדים מקום רביעי באליפות העולם לנוער.

תאריך: 12/09/11, מאת: נווה כהן

נתחיל דווקא מהסוף, מהתחרות שנעלה את אירועי הגראנד פינאלה בבירה הסינית- מקצה הנוער. כמו כולנו, גם רון חיכה לתחרות בה הכל יתחבר. בחודשים האחרונים השתתף רון במספר תחרויות עלית חשובות ובהן חווה נפילות לא נעימות, אופניים שהגיעו שבורות, דרמות בסיום והרבה מחשבות. אך נראה כאילו הכל הכין וחישל אותו לתחרות הקובעת בה כל הקלפים נטרפים.

למקצה הנוער זינקו כ-70 טריאתלטים צעירים לנהר השיסנלינג בבייג'ין. רון יצא במקום ה14 מהמים כ-30 שניות מהראשון. פלוטון של שמונה פתח פער כששני אמריקאים הובילו בחוד ויצרו מרווח לא מבוטל מהדבוקה המרכזית. רון הצליח בהקפה האחרונה לצמצם משמעותית את הפער על הראשונים. בריצה היה זה קרב אכזרי וצמוד עם השמות המבטיחים ביותר היום בענף- ובניהם כמובן, הוא עצמו. כשברקע עידוד הקהל בשפות מכל רחבי הגלובוס, רון עקף ספורטאי אחרי ספורטאי וחצה את קו הסיום עם תוצאת ריצה שלישית בטיבה בתחרות- 15:39 ד'! הפערים מהאופניים היוו פקטור ורק 7 שניות הפרידו בינו לבין האמריקאי במקום השלישי. רון סיים במקום הרביעי עם תוצאה סופית של 57:06 ד'.
אם כך זהו הישג שיא לרון דרמון בקריירה צעירה הלובשת צורה. המשך כך! מערכת עולם הריצה מאחלת לרון עוד הצלחות רבות בארץ בחו"ל.

בתחרויות ה - U23 (מתחת גיל 23) בגברים ובנשים ראינו את הדור הבא, זה שירכיב את רוב המשתתפים באולימפיאדת ריו 2016. בנשים ניצחה אג'ניצקה מפולין והוכתרה כאלופת הבנות בקטגוריה. תוצאתה היתה רחוקה מאוד מזו של המנצחת בנשים עלית- כמעט עשר דקות מה שאולי מצביע עם הפרשי האיכויות בגילאי הצעירים יותר. כמה עשיריות השניה אחריה הגיעה צופייה קובאקס ההונגריה ושלישית רבקה רוביטש מגרמניה.

בבנים לא נצטרך לפרט את מדינתו של כל מדליסט שהרי כל השלושה באו ממקום אחד מבטיח- אנגליה. מת'יו, דייויד ותומאס הפגינו עליונות במקצה ה - U23 כשקטפו בזה אחר זה את מדליות הזהב הכסף והארד (בהתאמה) במרווח כולל של 7 שניות. אם כבר השוונו את תוצאות הנשים בפסקה לעיל, בבנים ההפרשים קטנים הרבה יותר לצמרת – כארבע דקות מפרידות בין תוצאתו של בראונלי בבוגרים לתוצאות עמיתיו הצעירים לנבחרת.

הגענו לתחריות העלית, ונתחיל למען הסדר הטוב- בנשים:

 

הבריטית הלן ג'נקינס הוכיחה ביום ראשון בביג'ינג כי היא ראויה להיכלל בסגל העלית, כאשר קטפה את התואר השני שלה באליפות העולם בטריאתלון. שהגיעה לישורת האחרונה ג'נקינס היתה צריכה רק להיכלל בפודיום על מנת לסיים כמנצחת הסבב כולו. הניצחון שלה במקום השני בביג'ינג  אחרי הניו זילנדית אנדריאה יואיט היה מספיק טוב כדי שתוכל לעשות זאת ובכך השיגה 4023 נק' העונה. ג'נקינס שניצחה בפעם הראושנה בסבב אליפות העולם בשנת 2008, הצטרפה לנשים כמו אמה קרני, מישלי ג'ונס, קארן סימרס ואמה מופט שבאמתחתן שני תארים עולמיים.

יואיט עדיין גנבה את ההצגה בתחרות עצמה, כאשר סיפקה את המירוץ הטוב ביותר שלה השנה. פרישתה של הקנדית פאולה פינדלי מהמירוץ, ונסיגה בקצב הריצה של הצ'ליאנית ברברה ריברוס הספיקו ליואיט לקטוף מדליית כסף באליפות העולם עם סך של 3836 נק'.

הקרב על מדליית הארד בגראנד פינאלה ובסבב כולו היה רחוק מלהיות ברור והוכרע רק בסיום. במירוץ עצמו, השוויצרית מלאני אנהיים פרצה בספרינט לסיום תוך שהיא עוקפת מספר מתחרות וזוכה במדליה הראשונה שלה בתחרות אי פעם. לאחר מכן עברו 10 דק' עד השכלול של הסבב עצמו. שרה גרוף סיימה במקום העשירי מיקום שהעניק לה סך של 2783 נק' ומדליית ארד בסבב.

 

ההתרחשויות בתחרות הגברים היו בלתי ניתנות לחיזוי. בסקר שערכנו בעמוד הפייסבוק של עולם הריצה, רוב מוחלט מהמצביעים נתנו את רוב הסיכויים לניצחון של גומז, ואחריו לג'ונתן. רק 4 האמינו שאליסטר יהיה הראשון! ברכות למנחשים נכון, בהזדמנות זו.

יציאה צמודה מהמים יצרה פלוטון אדיר של 50 טריאתלטים שרכבו במסלול הלא פשוט בביג'ינג. בין שלוליות וירידות תלולות, פניות חדות ועליות מאתגרות רכבו ספורטאי הטופ העולמי: אליסטר וג'ונתן בראונלי, סוון רידר משוויץ, בורקנקוב הרוסי, בראד קולפלט, חבייאר גומז והאלוף האולימפי המכהן מהמסלול הזה- יאן פרודינו. כיאה לתחרות המסכמת עונה, גם כאן הכל הוכרע בריצה. בריחה של אליסטר בחצי השני של ריצת ה-10 ק"מ נותרה ללא מענה מגומז או מאחיו. סוון רידר השוויצרי נראה נחוש לצמצם את הפער שנפתח וביחד איתו היה גם ג'ונתן שהגביר. בשלב זה כבר היה ברור לכולם- זה אינו יום טוב של הספרדי... גומז היה נראה כבד ועייף ונשאר מחוץ לתמונה במירוץ שהיה אמור, לדעת רבים להיות הקאמבק שלו. כשהחמישה המובילים המשיכו קדימה, סוון רידר השוויצרי עשה פריצה קטנה משלו ופתח פער מפתיע. אך את קו הסיום חצה ראשון אליסטר בראונלי עם תוצאה נפלאה של 1:48.07 שע' למרחק האולימפי. ממשיכים עם מוטיב השבע שניות בתחרות זו, ושני הגיע רידר עם הריצה השניה בטיבה בתחרות, יום נפלא לטריאתלט השוויצרי שרושם הישג שיא לקריירה שלו. סגר את רשימת הפודיום האח הצעיר ג'ונתן בתוצאה של 1:48.17 והעמיד את מספר המדליות של הנבחרת הבריטית על 6 בכל המקצים.
רביעי היה פוליאנסקי הרוסי, חמישי סיים טריאתלט צעיר בשם לורן וידל מצרפת, ורק במקום השישי מגיע חאבייר גומז חביבנו. נדמה לנו שאין מה להוסיף בנושא מי שבכל זאת רוצה, מוזמן לראות את כתבת ההכנה שעשינו לקראת תחרות זו.

עונה שהסתיימה רשמית אך בתכנון עוד תחרות סבב אחת שנדחתה מיוני השנה ביוקוהמה יפן. אם כן, נחכה עם הסיכומים עד לאחר כל תחרויות הסבב אך ביינתים נתרפק על סוף שבוע מדהים שהראה לנו כמה יש לטריאתלון להציע ואיזה דרמות נפלאות חבויות בחובו. עונה שוברת שיאים שמתקרבת לסיומה- משאירה אותנו עם הרבה סקרנות להמשך ובעיקר- טעם מצויין וציפייה לעוד!

  

 

 

 

 

 

 

 

נווה כהן, טריאתלט בכיר
 

סגור