סיכום אליפות העולם במרוצי שדה 2013

| שתף |

אליפות העולם במרוצי שדה התקיימה השבוע בעיירה קטנה בצפון פולין בשם בידגושץ', במסלול חלקלק משלג, מה שלא הפריע לבכירי הרצים בעולם לרוץ במהירות מסחררת.

תאריך: 27/03/13, מאת: SPORTWEB

גברים - 12 ק"מ

בריצת הגברים הבוגרים נרשמה הפתעה כאשר הקנייתי ג'פרי קוריר ניצח בריצה וגרף לכיסו את הפרס על סך 30 אלף דולרים. קוריר הפך למעשה לרץ הצעיר ביותר שניצח במקצה הבוגרים ולשני בכל הזמנים אחרי קנניסה בקלה. במהלך הריצה הוא התקדם בהדרגה עד לקילומטר האחרון שבו הגביר והצליח לעקוף את אלוף השנה שעברה אימנה מרגה האתיופי. קוריר חצה את קו הסיום בזמן של 32:45 דק' כאשר מרגה סיים 6 שניות אחריו. טקלמריאם מדהין סיים במקום השלישי עם זמן של 32:54 דק', תוך שהוא מצמצם את הפער למרגה במאה המטרים האחרונים. מי שהפתיע היה בן טרו האמריקאי שסיים במקום השישי.

בתחרות הקבוצתית, נבחרת אתיופיה קטפה את התואר בפעם הראשונה מאז 2005 לאחר שש זכיות רצופות של קניה. המיקום הגבוה של בן טרו מיקם את נבחרת ארה"ב במקום השני, ופעם ראשונה על הפודיום מאז 2001. נבחרת קניה סגרה את הפודיום.

נוער - 8 ק"מ

האתיופי האגוס גבריהיוויט שהיה פייבוריט לניצחון אישר את התחזיות וניצח באליפות העולם לנוער בריצה מדהימה. גבריהיוויט בן ה-18 בלבד, קבע השנה שיא עולם באולם בריצת 3000 מ' (7:32.87 דק') ומי שרץ בגמר האולימפי למרחק 5000 מ'. האתיופי הצעיר עבר את המרחק של 8 הק"מ בזמן של 21:04 דק', זמן הזכייה המהיר ביותר מאז 1993, זאת בנוסף לריצה בתנאים של כמעט אפס מעלות ומסלול מושלג.

מי ששלט ברוב הריצה הוא לאונרד ברסוטון הקנייתי, אולם את העלייה האחרונה ניצל גבריהיוויט כדי לפתוח פער והוביל עד לסיום, ברסוטון סיים בזמן של 21:08 דק'. במקום השלישי סיים בן ארצו של גבריהיוויט מוקטר אדיס בהפרש של 9 שניות ממנו.

עם שני אתיופים על הפודיום זכתה הנבחרת האתיופית בתואר הקבוצתי, נבחרת קנייה שנייה ובמקום השלישי נבחרת מרוקו.

 

 

נשים - 8 ק"מ

אמילי צ'בט הקנייתית זכתה בתואר בפעם השנייה וזכתה גם היא בפרס הכספי של 30 אלף דולרים. הקנייתית בת ה-27 עקפה לקראת סיום הריצה את האתיופית היווט איילוו שהובילה רוב המרוץ.
במרוץ השתתפו 97 רצות מ-29 מדינות על מסלול של 8 ק"מ. צ'בט עקפה ב-200 מ' האחרונים את יריבתה האתיופית וקבעה ניצחון בזמן של 24:24 שנ', 3 שניות בלבד לפני איילוו.

צ'בט הגיעה כדי להוכיח את עליונותה לאחר שסיימה במבחנים לקראת האליפות העולמית בארצה במקום החמישי בלבד. הקנייתית בלאיינש אוליג'ירה סגרה את הפודיום עם 24:33 דק'.

בתחרות הקבוצתית קניה התברגה כמובן במקום הראשון, אתיופיה שנייה, ונבחרת בחאריין במקום השלישי.

 


נערות - 6 ק"מ

פית' קיפייגון הגנה על תארה וניצחה במסלול למרחק 6 ק"מ לנערות. קיפייגון בת ה-19 היא הנערה השלישית בהסטוריה שהגנה על תארה. אגנס צ'יבט טירופ וקיפייגון היו צמודות במהלך כל הריצה עד שבעלייה האחרונה קיפייגון פתחה את הפער וניצלה את הירידה לשם כך גם כן.  קיפייגון סיימה בזמן של 17:51 דק', טירופ סיימה שנייה עם זמן זהה ו-6 שניות אחריהן סיימה אלמיטו הריוטה האתיופית.

בתחרות הקבוצתית נבחרת קניה סיימה ראשונה, נבחרת אתיופיה שנייה, ונבחרת בריטניה סגרה את הפודיום בפעם הראשונה בהסטוריה במרוץ זה מאז 2004.

 

  • Victah Sialer / photorun.net

סגור