סיכום אליפות העולם בריצות שליחים

| שתף |

בסוף השבוע התקיימה לראשונה אליפות העולם לריצות שליחים. בכתבה הבאה סיכום ותמונות בלעדיות מהתחרות

תאריך: 27/05/14, מאת: שמרית גוטמן-עידן

שני הישגים מרשימים נרשמו בשבת האחרונה. תחרות השליחים לגברים למרחק 4*200 ומקצה השליחים לנשים 4*1500. מעבר לשני ההישגים המרשימים והראויים לציון ישנו גם דמיון מסוים ביניהם.
 

 


נבחרת קניה 1500*4 / Vicath Sailer / photorun.net

מקצה הנשים 4*1500 סומן מראש כמעומד לשבירת שיא באופן כמעט ודאי, אם לא בטוח... נבחרת הבנות של קניה הפליאה לעשות כאשר שברה את שיא העולם פעמיים בשנה האחרונה. הראשונה, בניירובי קניה, לפני כחודש בזמן של 17:05.72 דק', אולם הזמן הנוכחי כמעט בלתי ניתן לעיכול. על מנת להגיע להישג זה נדרשו הבנות לרוץ בקצב של פחות מ-4:17 למקטע של 1500 מ'. רביעית הבנות הקנייתית (מרסי צ'רונו, פיית' קיפיגון, אירנה ג'לאגט והלן אובירי) מתחה את הגבולות עד הקצה. כל אחת מהן רצה את המקטע שלה בקצב ממוצע של מעט יותר מ-4 דקות!

אובירי רצה רק לאחרונה ב"ליגת היהלום" בדוחא 3000 מ' בזמן של 8:20:68 דק', מה שהציב אותה כאישה השישית המהירה בכל הזמנים למרחק זה כאשר צ'רונו רק מעט מאחוריה בזמן של 8:21:14 דק' .שתי אלו לבדן ניבאו תוצאות מרשימות, כך שהשאלה האמיתית שריחפה הייתה לא האם רביעיית הנשים הקנייתית תשבור את שיא העולם, כי אם בכמה זמן.


 Vicath Sailer / photorun.net

בניגוד אליהן, שיא הגברים למרחק 4*200 התקבע כבר לפני 20 שנה בשנת 1994. ב - Mt. SAC Relays in Walnut, California על ידי "מועדון הריצה של סנטה מוניקה", רביעייה שמנתה אז - בין היתר, את אחד האתלטים הטובים בכל הזמנים - קארל לואיס.
על מנת לרדת מתוצאה של 1:18:68 היה צורך בממוצע של 19:67 למקטע (200 מ') או זמן טוב מכך. זמן שרק אתלטים מעטים השיגו עד כה וששתי הרביעיות – הן הקנייתית והן האמריקאיות ביקשו להשיג.
לא ניתן היה לחזות האם האתגר שבשבירת השיא שהתקבע לאורך כל כך הרבה זמן והמאבק בין הקבוצות, יהוו גורם מספק על מנת להביא לשיא עולם חדש.

הדבר שהפתיע בסופו של דבר אצל רביעיית הנשים, לא הייתה התוצאה הנמוכה ב-32 שניות מהתוצאה הקודמת הטובה ביותר' אלא שרביעיית הנשים האמריקאית (הת'ר קאמפ, קייט מאקי, קייט גרייס וברנדה מרטינז) שברה אף היא את שיא העולם בזמן מדהים של 16:55:33 דק'.
גם הרביעייה האוסטרלית נתנה ביצוע מרשים כשסיימה בזמן מצוין של 17:08:65 דק'. התוצאה החמישית בטיבה בכל הזמנים ורק מעט מאחורי נבחרות קניה וארה"ב.


. Vicath Sailer / photorun.net

המנצחות הקנייתיות על אף שניכר היה שהיו שבעות רצון מהתוצאה, הראו פחות התלהבות מזו שהפגינה קבוצת הגברים הג'מייקנית, אשר הגיבה בהתלהבות מיד כאשר התוצאה הבהבה על המסך ועוד בטרם הרץ האחרון, בלאק, הספיק להאט...
שתי הקבוצות הוסיפו 50,000 דולרים בונוס בגין שבירת שיא העולם, בנוסף על ה-50,000 דולרים שקיבלו עבור זכייתן במקום הראשון.

הן קבוצת הגברים הג'מייקנית והן הקבוצה האמריקאית היו יכולות לשבור את השיא למרחק 4*200 לו היו מוסיפות רץ מוכשר דוגמאת יוסאין בולט לקבוצתם (למשל, לרביעייה הג'מייקנית), אולם בהרכבן הנוכחי אין זה ברור כלל האם יצליחו לשחזר הישג זה בעתיד הקרוב.
הישגן של הנשים ב- 4*1500 מהיר כעת רק במספר שניות משילוב התוצאות ב-3000 מ' של אובירי וצ'רונו.

הלכך, אם רביעיית הנשים של קניה תבחר להתמודד שוב במרחק זה, אזי אין סיבה שהן לא תשפרנה את השיא במספר שניות. זמן של בין 16:20 ל -16:30 עשוי להיות ריאלי להרכב שמונה בתוכו רצות מוכשרות כמו אלו שרצו בתחרות בנסאו.
המכשול העיקרי שעשוי לעמוד בפני שבירת השיא שוב ע"י הקבוצה הקנייתית , הנו תחרות מול הנבחרת האתיופית, אשר למרבה הצער לא נכחה באליפות זו ובכך נמנעה למעשה האפשרות למה שעשוי היה להיות קרב מרהיב עין בין יריבות ותיקות.


 

  • נבחרת ארצות הברית

    Vicath Sailer / photorun.net

סגור