סיכום אליפות ישראל לנוער וקדטים

| שתף |

שיא ישראלי לנוער בקפיצה משולשת, תוצאה איכותית בקפיצה לרוחק ומבחן של נבחרת השליחים היו הארועים הבולטים באליפות ישראל לנוער וקדטים.

תאריך: 06/06/13, מאת: אורן בוקשטיין

היום השני - תחרויות מבחן לנבחרות השליחים הישראליות

נבחרת השליחים הישראלית ביצעה ביומה השני של האליפות (רביעי) תרגול ראשוני לקראת אליפות אירופה לאומות. אסף מלכה (רמה"ש), ראובן מג'ולה (ת"א), צבי בלון (ת"א) ואמיר דאי (חולון) קבעו 40.86 שנ', תוצאה איטית בכחצי שנייה מתוצאת הנבחרת אשתקד, אולם הערב, תחת הדרכתו של קרלו רפאלי, הם רצו ללא אימונים מוקדמים. רצי הנבחרת קיבלו מאבק איתנים מהנבחרת עד גיל 22 שכללה את אמיר חמידולין (חיפה), עומרי הרוש (השרון), עמית כהן ואביב דיין (חולון) בתוצאה 41.09 שנ'. גם נבחרת הנשים תרגלה את ההרכב שכלל את ריטה פוגרלוב (חולון), אולגה לנסקי (ראשל"צ), דיקלה גולדנטל (ת"א) וג'ומאן ג'וברן (ב"ש) וקבעה 46.79 שנ' בריצה נגד השעון בלבד.

התוצאה האיכותית ביותר באליפות ישראל לנוער נרשמה ע"י קופץ הרוחק אבירם שוורצברד ממכבי ת"א. לפני מספר שבועות, בתחרות הליגה הבין-אגודתית, היו אלו איתמר באסטקר ממכבי ת"א וגילרון צבקביץ' מאתלטי אורן השרון שרשמו שיפורים משמעותיים לשיאיהם האישיים. הפעם היה זה תורו של שוורצברד לעשות זאת עם ניצחון מרשים בתוצאה 7.24 מ' (0.4-) ושיפור של 35 ס"מ לשיאו האישי. צבקביץ' סיים שני עם 7.04 (0.3) ובאסטקר שלישי – 7.01 (0.6). על זה נאמר "במקום ובזמן הנכון.

עומר אלמוג ניצח בריצת ה-800 מ' לנוער בתוצאה 1:59.05 דק', אולם לא התוצאה היא בעלת המשמעות האמיתית בניצחונו, אלא העובדה שעומר השלים היום את ניצחונו ה-11 באליפויות ישראל על המסלול מאז היותו בן 15. אלמוג, חניכו של רפי וישניצר ובנו של רץ המרתון בעבר, אמיתי אלמוג, מעולם לא הפסיד באליפות ישראל על המסלול. לפני 4 שנים, באליפות הראשונה שלו בגילאי 15 זכה בתואר הכפול ב-1000 וב-2000 מ'. כשהיה בן 16, בתחרות הקדטים הראשונה, ניצח בריצות ל-800 ו-1500 מ'. כעבור שנה שחזר את ניצחונותיו ואף הוסיף את התואר המשולש כשניצח בריצה ל-3000 מ'. השנה שעברה, באליפות הנוער הראשונה שלו זכה בריצות ל-800 ו-1500 מ', כמו גם השנה. עומר שמשתתף בריצות כביש כבר מגיל צעיר מאוד, השתתף גם 5 פעמים באליפות ישראל במרוצי שדה, מהן זכה ב-3 זהב, אבל "פישל" פעמיים והסתפק בכסף.

הערב, בריצה ל-800 מ' התפתח מאבק איכותי בינו ובין אקוייה דרסך מאתלטי השרון, וכאמור ידו של הראשון הייתה על העליונה, כאשר דרסך קובע 1:59.43. נועם צוריאל מסוללים ירושלים סיים שלישי בזמן של 2:03.74 דק', הישג המהווה עבורו שיפור של 8 מאיות.

צור ליברמן מאתלטי "מיזונו" נתניה זכה בתואר הנערים בקפיצה לגובה כשקבע 2.02 מ'. ליברמן שכבר ניצח, הציב את הרף על 2.07 מ' במטרה לשפר את שיאו ב-1 ס"מ, אולם ללא הצלחה. בסיום התחרות הודה ליברמן שמטרתו הייתה לאיים על גובה של 2.12 מ' על מנת לקבוע את הקריטריון לאליפות אירופה לנוער. עידן חן מראשל"צ סיים שני בתוצאה 1.92 מ', ואילו במקום השלישי סיימו, במשותף, באסטקר ושוורצברד עם 1.89 מ'.

בריצה ל-800 מ' קדטים דוד טאייצ'ו ממכבי ת"א ושלו הלחמי מחיפה ירדו לראשונה בחייהם מגבול ה-2 דק'. טאייצ'או שיפר את שיאו ב-1 שנ' בדיוק כשניצח בתוצאה 1:59.40 דק' והקדים, תוך מאבק מרתק, ב-43 מאיות את הלחמי ששיפר את שיאו ב-1.01 שנ'. נאור קנפו מראשל"צ שסיים שלישי עם 2:03.01 דק', הוא רק בן 16 ושיפר את שיאו ב-4.87 שנ'.

היום הראשון - שיא ישראל לנוער

דניאל בוטייל בן ה-19 ממכבי ת"א שבר ביומה הראשון של האליפות (שלישי) את השיא הישראלי לנוער בקפיצה משולשת כשזכה בתואר הישראלי לנוער בתוצאה 15.61 מ'. תוצאה זו מהווה שיפור של 19 ס"מ לשיא הנוער בן ה-21 של אבי טיירי, ו-58 ס"מ לשיאו האישי. התוצאה מהווה אף קביעת קריטריון (15.20) לאליפות אירופה לנוער. למעשה בוטייל קבע את הקריטריון לאליפות אירופה לנוער שתתקיים בחודש הבא בריאטי שבאיטליה עוד בניסיונותיו הראשונים כשקבע 15.22 מ'. "אין לי ספק שאני יכול יותר", אמר בוטייל בעדינות בסיום התחרות, והוסיף שיעד 16 המטרים קורץ לו, אם כי הוא מבקש להתקדם צעד אחר צעד.

בתחרות הקפיצה במוט נרשמו שיפורים רבים של שיאים אישיים. איתמר באסטקר ממכבי ת"א זכה באליפות ישראל לנוער עם 4.90 מ', תוצאה המהווה שיפור של 9 ס"מ לשיאו. הניסיון לעבור 5.00 מ' ולקבוע את הקריטריון לאליפות אירופה לנוער לא צלחה הפעם, אם כי חניכו של פאבל קוגן היה קרוב מאוד להשגת היעד. "יצאתי מפציעה ארוכה והתחלתי להשיג תוצאות טובות בקפיצה לגובה, רוחק וכמובן במוט. ברור לי שאפרוץ בקרוב את גבול ה-5 מ'. כבר היום הייתי בטוח שזה יקרה כי הייתי ממש קרוב, אבל לא נורא. בפעם הבאה". באסטקר התייחס גם לעובדה שלב סקוריש שקיבל אזרחות יהיה לו יריב ראוי כל הזמן. "אני מברך אותו ושמח ששנינו נאתגר זה את זה כל הזמן. זה יהיה חשוב לשנינו". אגב, סקוריש שקיווה לזכות באליפות ישראל הראשונה שלו, נכנס לתחרות בגובה של 4.40 מ' כשכל יתר הקופצים סיימו, אולם פסל בשלושת הניסיונות וסיים אחרון. מאמנו אלכס אברבוך סיכם: "החשיפה בתקשורת לא עשתה לו טוב, אבל נתגבר על זה ביחד".

דניס גולדובסקי ממכבי ת"א קבע 4.10 מ' בקפיצה במוט, שיפר את שיאו ב-19 ס"מ וקבע את הקריטריון לפסטיבל האולימפי לקדטים אירופים, כמו גם ג'ייק ראמוס מהפועל חולון שקבע 11.31 שנ' (1.2) בריצה ל-100 מ'.
הרץ המצטיין איתמר פיילר מעמק חפר זכה בתואר לקדטים בריצה ל-110 מ' משוכות כשקבע 14.41 שנ' (0.6), שיפר את שיאו האישי ב-4 מאיות, אולם החמיץ במאית בודדה את הקריטריון לאליפות העולם לקדטים. "קצת מבאס", הודה פיילר. "רציתי כבר להיות שקט ולראות את הקריטריון מאחוריי, אבל זה יקרה, בשאיפה, בפסטיבל האולימפי לקדטים אירופים, כי כאן מצד אחד יש תחרויות בודדות עם משוכות בגובה 91 ס"מ ובהם אין לי כל כך תחרות, אלא נגד השעון, ומנגד בתחרויות בוגרים המשוכות לא בגובה המתאים". ‏


 

  • דניאל בוטייל

    צילום: גבריאל בוטייל

סגור