סיכום טריאתלון לוזאן - אליפות העולם בספרינט

| שתף |

התחרות השישית בסבב גביע העולם יצאה אתמול לדרך. הפעם בצורה יוצאת דופן, התחרו הטריאתלטים במרחקים של גילאי הנוער, או מה שכולם מכירים כ- "טריאתלון ספרינט".

תאריך: 22/08/11, מאת: נווה כהן

מאז נכנס הטריאתלון כענף אולימפי בסידני 2000 נקבעו מרחקיו הרשמיים 1.5 ק"מ שחיה, 40 ק"מ אופניים ו- 10 ק"מ ריצה. אליפויות העולם ואירופה, גביעי הסבב ותחרויות פנים ארציות- כולם נערכו על פי מרחקים מוסכמים אלה. אחרי יותר מעשור של מרחק אולימפי מדוד וידוע, יש רחשים בקרב האיגוד העולמי באשר לשינוי מרחק זה... כאן נכנסת לתמונה התחרות הגדולה שהתקיימה אתמול בלוזאן, שוויץ. לראשונה מזה שנים בטריאתלון- תחרות סבב במרחק הספרינט.
התחרות השישית בסבב גביע העולם יצאה אתמול לדרך. הפעם, בצורה יוצאת דופן, התחרו הטריאתלטים במרחקים של גילאי הנוער, או מה שמכונה בהגה 'טריאתלון ספרינט'. המרחקים הם חצי אולימפיים: 750 מ' שחיה, 20 ק"מ אופניים ו5 ק"מ ריצה. במירוץ שמתמשך מעל 50 דקות משחק הפן האירובי תפקיד חשוב, אך המהירויות שהראו הטריאתלטים אתמול על המסלול מוכיחות אחרת. תחרות זו מתאפיינת באגרסיביות, עצימות גבוהה והפרשים צמודים מאוד- מה שהופך את המונח 'כל שנייה קובעת' למוחשי הרבה יותר. במטרה להעלות את האטרקטיביות והאקשן בענף, בITU שוקלים לקיים באולימפיאדה ב2016 מקצה ספרינט, ולא טריאתלון מלא. אז לנו יש היום הזדמנות נדירה לראות איך המרחקים החדשים משפיעים על הטריאתלטים ועל השמות הגדולים.

ניגש לתחרות. בגברים לא היה מי שהצליח לפחות פער במרחק השחיה הקצר, אבל החלפה מהירה לאופניים הקנתה ל-14 ספורטאים יתרון ליצור קבוצת בריחה. בין הבורחים המדליסטים הטריים- האחים בראונלי, גומז, בורקנקוב דיויד הס ושמות מוכרים אחרים. ההפרשים על המסלול קטנים ובכל הקפה יכול הפלוטון השני לראות את הפער מהראשונים הולך ונסגר. לקראת סיום האופניים התגבשה קבוצה של כ-30 רוכבים אחרי ש15 הצליחו לגשר את הפער על המובילים. כעת כל הקלפים נטרפו בריצת 5 הק"מ הקצרה.

הבראונלים, גומז, סוון רידר ובורקנקוב עברו להובלה במהירות. גומז וג'ונתן לא נתנו לשאר לנשום ולקראת הק"מ ה-3 עשו בריחה משלהם. אליסטר שכנראה לא רגיל לחום (מעל 34 מעלות בזמן התחרות) סבל והתקשה לעמוד בקצב והשאיר לאחיו הצעיר את המאבק עם הספרדי. מי שהזדרז להכריע את הקרב ק"מ שלם לפני הסוף היה גומז, שניסיון פריצה שלו נהדף ע"י ג'ונתן. יכולות הספרינט של גומז איכזבו שוב, וג'ונתן בראונלי ניצח בספרינט בפיניש משכנע וחצה את קו הסיום ב 52:23 דק' . 4 שניות אחרי הגיע חבייר גומז ואת הפודיום סגר, מי אם לא אליסטר בראונלי שלמרות התנאים הקשים הצליח לסגור את הריצה יפה וסיים בתוצאה הכוללת של 52:38 דק'. ובכדי לסבר את העין, להלן תוצאות הריצה של הראשונים. נזכיר שהמרחק הוא 5 ק"מ:

14:24 ג'ונתן בראונלי
14:27 חבייר גומז
14:37 אליסטר בראונלי
14:42 דיוויד האס
14:42 אלכסנדר בורקנקוב

בין הנשים השחיה היוותה ייתרון לשתי הבריטיות הלן ג'נקינס ולוסי הול בת ה-19. הן עבדו ביחד באופניים בנסיון להישאר מלפנים  ואולי לשמר את הפער עד לריצה. את רוב ההובלה נטלה ג'נקינס שהובילה לבד מול הרוח כמעט חצי מהמרחק. לרוכבות מאחור היו תוכניות אחרות והפלוטון המרכזי סגר על הבריטיות קצת אחרי 10 ק"מ. הירידה מהאופניים צריכה להיות מהירה מאוד והחילוף הפעם קריטי. כל עשירית שניה פה יכולה לקבוע מי תהיה האלופה- ומי סגניתה. אנדריאה יואיט מניו זילנד, אמה ג'קסון (המנצחת המפתיעה מהמבורג) ורוירז הצי'ליאנית המודרגת ראשונה בסדרה, יצאו ביחד לריצה עם עוד שלוש בנות בחוד. מי שיזמה והכתיבה את הקצב כבר מההתחלה היתה ג'נקינס שרצתה להוכיח שהניצחון האחרון בלונדון לא היה מקרי. אחרי שלושה קילומטר זה התנקם בה וג'נקיס נשרה לאחור. כעת המובילות הן ג'קסון, רוירז, ויואיט רצות זו לכתף זו. עם סיום מרשים במאה מטר האחרונים הקנתה לעצמה הצ'יליאנית ניצחון ותואר אלופת העולם במרחק ספרינט. עם אותה תוצאה, רק כמה עשיריות אחריה הגיעה ג'קסון מאוסטרליה. התוצאה המשותפת של שתיהן היתה 58:35 דק'. שלישית הגיעה אנדיאה יואיט מהספורטאיות היותר מנוסות היום בעולם הטריאתלון ותוצאתה של 58:37 דק'.
ג'ונתן בראונלי הגן בהצלחה על תואר אלוף העולם בטריאתלון ספרינט משנה שעברה, ובפעם הראשונה זוכה בתחרות סדרת גמר. המקום השלישי של אליסטר מספיק לו לעלות להיות המדורג הראשון בסדרת הגמר כשרק תחרות אחת לפנינו- הגראנד פינלה בבייג'ין.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

נווה כהן, טריאתלט בכיר
 

סגור