סיכום ישראמן 2013

| שתף |

פטר וברוסק הצ'כי, שהתחרה ב-125 תחרויות איש ברזל, אמר שהישראמן היה הקשה מכולם, ואמר למעשה הכל, אבל גם הרוחות הכי מטורפות לא שברו את אנשי הברזל

תאריך: 27/01/13, מאת: דני בורשבסקי

נהג המונית האילתי שלקח אותי משדה התעופה למלון קילל את אנשי הברזל שרכבו מסביבו עם אופניהם ביום חמישי, כ-16 שעות לפני הזינוק של התחרות הכל כך קשה ומאתגרת – ה"ישראמן", תחרות איש הברזל היחידה שמתקיימת בארץ. אותו נהג בכלל לא נוקט בגישה של כלל האוכלוסיה, שאומרת שמדובר באנשים מטורפים. הוא פשוט זועם על סגירת הכבישים ביום שישי, שפוגעת בפרנסה. ככה זה, אף אחד לא יכול להבין אנשי ברזל, נראה על פני השטח שגם אף אחד לא רוצה להיות איש ברזל, אבל מי שהדרים עד אילת הבין שבאופן מפתיע מספרם רק עולה משנה לשנה.

אז לא ברור מה הייתה בדיוק הקללה של נהגי המוניות לאנשי הברזל, אבל זה עבד. פעם היו אלה תנאי הקור, פעם זו הייתה סופת חול, ובגרסת 2013 של הישראמן היו אלה רוחות חזקות ברמות מפחידות, שהיכו ברוכבי האופניים בעליות שמכיוון סיירים לנטפים. אלו שעשו את המרחק המלא, ורכבו הלוך וחזור פעמיים הוכו כפליים, ועל אחת כמה וכמה הרוכבים היותר איטיים, מכיוון שככל שנכנס הערב הרוחות הפכו לחזקות יותר. הרי אילת מפתיעים את הישראמנים בכל פעם מחדש וכך מצאו את עצמם אנשי ברזל עם תוצאות של 13-14 שעות בתחרויות ישראמן קודמות, מסיימים את התחרות הזאת בזמנים של 15-16 שעות ועם חיוך, יותר מוזר נקרא לזה, על הלחיים.

את הדוגמא הבולטת ביותר אפשר למצוא אצל מי שזכה באליפות ישראל בפעם השניה ברציפות, תום מרמרלי. לפני שנה, בהופעת הבכורה שלו, הוא סיים את המרחק בזמן של 10 שעות וחצי והפעם הוא חצה את קו הסיום בזמן של 11:33 שע'. המנצח הצ'כי, פטר וברוסק, ציין את תחרות איש הברזל מספר 125 שלו וחצה את קו הסיום בזמן של 10:30 שעות. לאחר מכן הוא סיפר שעם הניסיון הכל כך עשיר שלו, שכולל 14-15 תחרויות איש ברזל בשנה אחת, מדובר בתחרות הקשה מכולן.


תום מרמלי שמר על התואר / צלם אותי

 

וכיאה לכל תחרות איש ברזל, היו שם כל כך הרבה סיפורים. מנצחת הנשים, דורה הלר, החזירה לעצמה את התואר מלפני שנתיים והתגלגלה על קו הסיום כאות הזדהות עם חולה ALS שחצה בצורה זהה את קו הסיום בתחרות דומה. אגב הלר, אחות במקצועה, מכרה את כל הקילומטרים שהיא רצה לטובת תרומות לחקר המחלה האכזרית. בסך הכל, חמש נשים חצו את קו הסיום של המרחק המלא, וכל אחת מהן זכתה לכבוד הראוי בטקס הסיום.


דורה הלר / צלם אותי

 

והיה גם את עדי דויטש קטוע הרגל, שסיים את קטע השחיה בזמן נהדר של 1:12 שעה, התחבר עם פרוטזה לאופניים ולאחר מכן רץ את המרתון המפרך, כדי לסיים בזמן מדהים של 14:20 שעות. אמיר בכר, שסיים שני מבין הישראלים, הקדיש את המירוץ שלו לאמו שנפטרה חודשיים לפני התחרות. והיו גם סלבס, המדליסט האולימפי שחר צוברי נראה על סף עילפון בסיום מקצה חצי איש הברזל, אבל הוא סיים ובגדול בזמן מרשים של 6:12 שעות. הזמר עברי לידר, שהוא רוכב אופניים במקור, השתתף בתחרות השלשות לחצי המרחק והיה דווקא השחיין. לידר סיים את קטע השחיה (1.9 קילומטר) בזמן של 35:03 דקות.

בסופו של דבר, ההפקה של ישראמן 2013 הייתה מרשימה. היות והיא הייתה מורכבת נראו לאורך הדרך גם לא מעט טעויות, שגם המארגנים הודו בהן והבטיחו לשנות ולשפר בעתיד. קהל המשתתפים אגב התחלק בסוף לשניים, לפי סקר ספונטני שערכנו שם. מבין מסיימי חצי איש הברזל היו כאלה שהבטיחו לנסות בעתיד את המרחק המלא, אבל היו גם לא מעט שסיפרו שהיה קשה מדי, ושזו הייתה הפעם הראשונה והאחרונה. קרן מרץ, שסיימה שלישית בין הנשים במרחק המלא, אמרה שהיא לא חושבת שהיא תעשה זאת שוב. לעומתה, דורה הלר ואירנה מאזין הבטיחו לחזור בשנה הבאה.

ככה זה, מדובר בתחרות אחת גדולה של המון רגשות ובעיקר רגשות מעורבים. אלה שכבר נכנסו לטירוף, יכולים רק לקוות שבשנים הבאות הישראמן לא יפול שוב על מזג אוויר אילתי מטורף, אלא ייערך בתנאי מזג אוויר קצת יותר אידיאלים.
 

  • צלם אותי

סגור