סיכום מרוץ ״בין ארץ לשמים"

| שתף |

קבוצת "בנתיבי ארץ - דרך אחרת לרוץ" ממשיכים לחרוש את הארץ לאורכה ולרוחבה דרך הריצה המשולבת בהדרכות על המקומות בהם הם עוברים. בסוף השבוע האחרון הם טיילו במזרח השומרון ולהלן רשמיהם המרתקים.

תאריך: 24/04/12, מאת: אסף בן יאיר

במזג אוויר נהדר, ראות יפה ומצב רוח מרומם יצאנו 21 רצים לריצת "בין ארץ לשמים". נקודת ההתכנסות הייתה במושב גיתית. פנים מוכרות, ומוכרות פחות החלו להיאסף, שולחן כיבוד ושתייה קלה, רכבים צבאיים שנועדו לליווי, חימום דינמי על כביש משני ביישוב, הדרכת פתיחה של טל מבית-ספר שדה שער-הגיא - ויוצאים לדרך!

כבר מצומת הכניסה למושב ראינו את הרכס הנישא שאנו מתכוונים לטפס עליו - מגובה של 320 מטרים לגובה של 866 מטרים - לא הולך ברגל...הזדמנות אחרונה להתחרט, אבל כולם ממשיכים, כמו גדולים!

הדרך ממשיכה על ציר אלון מהלך של קילומטר לערך, ואז פנייה ימינה לסימון השבילים האדום-דהוי (ככה זה שלא מחדשים את הסימון) שמוביל אותנו בפאתי בקעה פוריה ולאט לאט מעלה אותנו לנקודת העצירה הראשונה - בריכת-איגום בקרבת המעיין עין ג'היר, עם נוף לואדי אחמר המצוקי. באופן מפתיע חלק מהאנשים אמיצים מספיק כדי לקפוץ למים הקרים והעמוקים. אנו מסבירים את ההגיון הדמוגרפי-גיאורפי-פוליטי של ציר אלון ולאחר מכן מספרים על מעמדה ההסטורי של עקרבה, הסמוכה אלינו, ולומדים שגם לפני 2000 שנים נאבקו היהודים באיזור עם תושבים אחרים (שומרונים במקרה שלנו), מה שמעלה את המחשבה שלשומרון יש אופי משלו, בלי כל קשר לתושביו.

אנו מתקדמים הלאה - קטע קשה שמסתיים בגבעה הנהדרת עליה קבור לפי המסורת המוסלמית אביו של כובש הארץ, יהושע בן נון. אנחנו, בכל אופן, זכינו לנוף מרהיב, לעצים עתיקים שמוזכרים בספר "101 עצים מופלאים בישראל" ושמענו את סיפורם של הבוסנים שהביא לכאן עבדול חמיד השני בסוף המאה ה-19 ואשר בנו לעצמם את הכפר הציורי הזעיר - יאנון.

מכאן המשכנו בעליה המאתגרת לחלק המזרחי של רכס הגדעונים, אל המצפה לזכר סגן מתן זגרון הי"ד. כאן זכינו לראשונה לתצפית על הרכסים הצפוניים של השומרון - הכביר, הטמון, הגדיר והר בזק.
נקודה זו הייתה טובה לדבר על זכרון והנצחה, ועל אומץ-לב עקש במאבק על הארץ. בדרך לכאן פגשנו ברועה-צאן יהודי - חוויה נדירה ומרשימה, לפחות עבורי.

מכאן היו פנינו לשיא הגובה ברכס - מצפה שלושת הימים הנפלא.
הבדיחה מספרת שהמצפה נקרא כך כיוון שיום אחד בשנה ניתן לראות ממנו את הים התיכון, יום נוסף את ים המלח ויום שלישי את ימת הכנרת. בדיחה אחרת אומרת שגם אם תשהה כאן שלושה ימים רצופים - לא תראה שום ים... אנחנו לא ראינו ים, אבל נהננו מתצפית מרהיבה.

זהו. הבטן מקרקרת ואנחנו כקילומטר וחצי לסיום אל חוות גבעות עולם המיוחדת בדרכה שלה, שקיבלה אותנו בטבעיות, כאילו היינו בני המקום. ובעצם, מה אנחנו אם לא בני המקום...?

קישור לאלבום התמונות מהריצה בפייסבוק

האירוע הבא, וכפי הנראה האחרון לעונה זו, מתוכנן להתקיים ב-25.5 באיזור ההררי והיפה של גוש טלמונים.
לפרטים נוספים באתר הקבוצה בפייסבוק או בבית-ספר שדה שער הגיא בטלפון 02-5331665

 

*כל התמונות באדיבות אסף בן יאיר

  • ספר מדבר השומרון – נוף טיפוסי

  • הטובים לטייס, האמיצים למעיין !

  • קצת ציונות במזרח השומרון

  • על רקע הנופים המדהימים של השומרון

  • ואיך אפשר בלי...אוכל?

סגור