סיכום משחקי קריפטה 2012

| שתף |

אנטוניק סטראכן מהבהאמאס ודלאנו וויליאמס שחולם לייצג את בריטניה במשחקים האולימפיים, היו הכוכבים הבולטים של אליפות הים הקאריבי באתלטיקה עד גיל 20

תאריך: 11/04/12, מאת: דני בורשבסקי

בברמודה הסתיימו השבוע משחקי קריפטה, שהם בעצם אליפות איי הים הקאריבי באתלטיקה לנוער עד גיל 20 ולקדטים. כמה מהשמות הגדולים ביותר באתלטיקה כמו יוסאין בולט, דבי פרגוסון וקיראני ג'יימס התחילו את דרכם במפעל הזה, כך שלכמה מהמנצחים בו, בעיקר בריצות הספרינט, צפוי עתיד ורוד באתלטיקה אם לא ייפצעו בדרך.

הכוכבת הגדולה של האליפות הנוכחית הייתה הספרינטרית מהבהאמאס, אנטוניק סטראכן, שזכתה בטרבל סטייל יוסאין בולט בריצות הספרינט וגם קבעה תוצאות שהיו טובות בכמה רמות מעל לכל המתחרות שלה. למעשה, הילדה בת ה-19 מהאי הקאריבי שסיפק לא מעט אתלטים לרמות הגבוהות בעולם, נראית מוכנה למשחקים האולימפיים בלונדון, שם היא מועמדת להגיע עד לגמרים ב-100 ו-200 מטרים. סטראכן פתחה את התחרות עם ניצחון בריצה ל-100 מטרים בזמן נהדר של 11:22 שניות (בעזרת רוח מסייעת). ביום התחרויות האחרון היא השלימה דאבל אישי כשניצחה בריצת ה-200 מטרים בזמן של 22:85 שניות. היא השוותה למעשה את שיא המשחקים אותו קבעה באותה ריצה בשנה שעברה, אז ניפצה את השיא הקודם שהיה שייך לורוניקה קמפבל הג'מייקנית. את מדליית הזהב השלישית שלה סטראכן השיגה בריצת השליחות 4 פעמים 100 מטרים, כשהובילה את נבחרתה לניצחון בזמן של 45:02 שניות.

הכוכב של ריצות הספרינט לגברים היה דלאנו וויליאמס. הרץ בן ה-18 מאיי טורקס וקאיקוס הקטנים, הוכיח לבריטניה ש"תאמץ" אותו לקראת המשחקים האולימפיים שיש על מי לבנות, לפחות לעתיד הרחוק. וויליאמס ניצח בריצת ה-200 מטרים בזמן של 20:83 שניות, ולמרות שהיה רחוק ב-30 מאיות משיאו האישי הוא נראה מצוין בהתחשב בתנאי מזג האוויר והתנאים באצטדיון. וויליאמס מייצג למעשה מושבה בריטית שאין לה ועד אולימפי מקומי. זה אומר שבאליפויות שונות הוא מייצג את האיים, אבל במשחקים האולימפיים הוא ייצג את בריטניה, ויצטרך לתפוס מקום בנבחרת היוקרתית שלה במבחנים האולימפיים שיתקיימו בחודש יוני.

ג'אזיל מרפי הג'מייקני, אחד השמות שבונים עליהם לעתיד במעצמת האתלטיקה של הים הקאריבי, ניצח בריצת ה-100 מטרים לנוער עד גיל 20 בזמן בינוני יחסית של 10:31 שניות. למרות שהג'מייקנים איבדו לא מעט מדליות זהב בריצות הספרינט שהוזכרו כאן, כמו גם בכמה מריצות השליחים לארבע פעמים 400 (בהאמאס ממשיכים להוכיח שהם מעצמה במרחק הזה), הם רשמו בסך הכל את אחת ההופעות הטובות שלהם במפעל שמתקיים מדי שנה. ג'מייקה זכתה בסך הכל ב-77 מדליות, 34 מתוכן מזהב. למעשה, מאז 1985 היא שולטת בעקביות במשחקי קריפטה, ואף מדינה לא מצליחה לסכן אותה בכמות המדליות. שני מנצחים בולטים נוספים בתחרות הזאת היו התאומים קולי-מינס מהבהאמאס, ששלטו בתחרויות האחרונות שלהם בקפיצה משולשת לגיל נוער. הפעם המנצח מביניהם ובתחרות כולה היה לטאריו שניתר ל-16.35 מטרים ושבר את שיא המשחקים הקודם, בעוד שאחיו לאטונה הסתפק הפעם במרחק של 15.55 מטרים ובמדליית הכסף. ז'אן נואל קרטינואה מהמושבה הצרפתית מרטיניק עמד על הפודיום פעמיים לאחר שהתחרה בבור הקפיצות. הוא ניצח בקפיצה לרוחק עם 7.36 מטרים, ולאחר מכן סיים שלישי בקפיצה המשולשת עם 15.38 מטרים. אגב, משחקי קריפטה בשנת 2013 יתקיימו בבהאמאס, כך שאולי לראשונה אחרי 28 שנים תהיה נבחרת אחרת שתוכל לסכן את השליטה של ג'מייקה בתחרות. הג'מייקנים אולי הוזכרו פחות בתוצאות הבולטות שנרשמו כאן, אבל מבין מדינות הים הקאריבי יש להם את העומק הכי גדול באתלטיקה, כך שדווקא במקצועות שאנחנו פחות מכירים אתלטים שלהם כמו מקצועות הזריקה, הקפיצות והקרב-רב, הם השיגו אחוזים כמעט מושלמים באליפות.

 

 

  • Victor Sailer/ photorun.net

סגור