סיכום תחרויות האתלטיקה בעולם

| שתף |

מיהם הכוכבים של הנבחרת האמריקאית לקראת איסטנבול? לאיזה גובה הגיעו קופצי המוט בסופ"ש וכמה רצו על מסלול ה-10 ק"מ המהיר בעולם בפורטו ריקו?

תאריך: 28/02/12, מאת: דני בורשבסקי

עוד סוף שבוע עמוס בתחרויות אתלטיקה נסגר, ואליפות העולם באולם שתיפתח ב-9 למרץ באיסטנבול הולכת ומתקרבת. בהרבה מקומות בעולם התקיימו בימים האחרונים האליפויות הלאומיות באתלטיקה, והמרתקת מכולם הייתה באלבקרקי שבארצות הברית. טרל קימונס, שאולי נשמע אלמוני אבל כבר זכה בעבר בסגנות אליפות ארצות הברית ב-100 מטר, הפך לספרינטר האמריקאי המהיר ביותר החורף אחרי שניצח בריצת ה-60 מטר בזמן של 6:45 שניות וקבע למעשה את התוצאה השלישית בטיבה של רץ אמריקאי בכל הזמנים. קימונס הקדים בשש מאיות את ג'סטין גאטלין, וכמו שזה נראה הוא מועמד בכיר לזכות במדליית הזהב באיסטנבול. טיאנה מדיסון, שנראית כמו הספרינטרית המהירה בעולם החורף, ניצחה בריצה לנשים בזמן של 7:02 שניות.

הכוכבת הגדולה באלבקרקי הייתה הקופצת לגובה שונטה לואו, שניתרה ל-2.02 מ' וקבעה שיא אמריקאי חדש שהיה גם התוצאה השניה בטיבה בעולם השנה. לואו, שהייתה בעבר סגנית אלופת העולם ושיאה באצטדיון עומד על 2.05 מ', שיפרה בשני סנטימטרים את השיא הקודם שהיה שייך לטישה וולר, מי שהייתה חברתה לאימונים במשך שנים. לואו בת ה-28, שילדה את בתה השניה לפני 10 חודשים, הפכה למועמדת רצינית לתואר באליפות העולם ונראה שהיא תספק פייט לאנה צ'יצ'רובה הרוסיה, שכבר קפצה חמש פעמים מעל לשני מטרים השנה. בכל מה שקשור לשונטה לואו, נראה שהיא לא מסתפקת רק בקפיצה לגובה, ובתחרות הזו היא רמזה על רצונה לקפוץ לרוחק במשחקים האולימפיים. בבור הקפיצות באלבקרקי היא ניתרה למרחק של 6.39 מטרים בניסיון אחד, ולאחר מכן פרשה. ג'נאי דילואץ' ניצחה עם 6.89 והקדימה בשלושה סנטימטרים את אלופת העולם בריטני ריס. עוד אתלט ש"הפציץ" בבור הקפיצות היה קופץ המשולשת וויל קליי, שניתר ל-17.63 מ' והוכיח שההצלחה של האמריקאים במקצוע הזה באליפות העולם האחרונה לא הייתה מקרית.

בסחן חואן שבפורטו ריקו התקיימה ריצת ה-10 קילומטרים שנקראת על ידי מארגניה "ריצת ה-10 קילומטרים הטובה בעולם". בעבר, פולה רדקליף קבעה שם את התוצאה הטובה ביותר לנשים בריצת הכביש הזאת, וגם כמה מהתוצאות האיכותיות לגברים נקבעו שם. הפעם, רוחות חזקות קידמו את פניהם של הרצים בחלקה הראשון של הריצה, כך שהתוצאה של המנצח בגברים, סמי קיטווארה, נחשבה לאיטית יחסית – "רק" 28:02 דקות. זו הייתה התוצאה האיטית ביותר של המנצח מאז 2008, אם כי קיטווארה קבע היסטוריה כשהפך לאתלט הראשון שניצח שלוש פעמים בסן חואן. תוצאה איכותית יותר השיגה המנצחת בריצה לנשים ואחת האתלטיות הבולטות ב-2011, ויויאן צ'ריוט הקנייתית, שקבעה 30:47 דקות. מדובר בזמן שאיטי ב-26 שניות משיאה של רדקליף, ושיא אישי לצ'ריוט, שגם היא השלימה שלוש זכיות בסן חואן.

פלורנס קיפלגאט הקנייתית, מי שהייתה אלופת מרתון ברלין בשנה שעברה ואלופת העולם במירוצי שדה ב-2009, בלטה בחצי מרתון רומא-אוסטיה באיטליה וניצחה בין הנשים בזמן של 1:06:38 שעה. היא שיפרה ביותר מדקה את שיאה האישי בחצי מרתון, והייתה רחוקה ב-48 שניות מהתוצאה הטובה ביותר אי פעם לנשים שנקבעה בשנה שעברה על ידי מארי קייטאני. מי שחצה ראשון את קו הסיום באיטליה היה פילמון קימלי לימו הקנייתי, שקבע 59:30 דקות.


בקרלסרואה התקיימה אליפות גרמניה באולם והאתלט הבולט שם היה ביורן אוטו, שהשווה את שיאו האישי בקפיצה במוט וקבע 5.92 מ'. אוטו בן ה-34 הוא אחד מקופצי המוט היותר ותיקים כיום בזירה הבינלאומית, והוא נמצא שם עוד מימיו היפים של אלכס אברבוך. הפעם הוא נראה כמי שמוכן לרשום הישג גדול קצת לפני הפרישה. עם זאת, לאוטו יהיה קשה מאוד לפנטז על מדליית זהב באליפות העולם כשרנו לאבילני נמצא בסביבה. הצרפתי שנחשב בעיני רבים לקופץ במוט הטיוב בעולם כיום, ניצח באליפות הלאומית שלו והסתפק שם בגובה של 5.72. בכל מקרה, לאבילני הוא מחזיק תוצאת השנה בעולם אחרי שקבע החורף 5.93 בצרפת.

באליפות איטליה שהתקיימה באנקונה בלט הקופץ לגובה סילבאנו צ'סאני, שניתר ל-2.31 מ' וקטף את התואר. צ'סאני הוא חברה לאימונים של הקופצת הבכירה אנטונייטה די מרטינו, וכעת כשעבר 2.30 מ' גם הפך למועמד ראוי להתברג בצמרת בגמר הקפיצה לגובה באיסטנבול. באליפות ספרד התוצאות הבולטות היו כצפוי בריצות הבינוניות. קווין לופז, סגן אלוף אירופה עד גיל 23 ב-800 מטר, ניצח בריצה הזאת בזמן של 1:50:16 דקה וגבר בריצה טקטית על אנטוניו ריינה הוותיק, מחזיק תוצאת השנה בעולם. ריצת ה-1,500 מטר הייתה צמודה במיוחד כששלושה רצים התחרו על שני מקומות לאליפות העולם באיסטנבול. מי שניצח בסופו של דבר היה פרנסיסקו חאבייר אבאד שקבע 3:44:16 דקות והקדים בתשע מאיות בלבד את דויד בוסטוס, כשאלברו רודריגס סיים שלישי.

 

 

  • שונטה לואו

    Victor Sailer/photorun.net

  • טרל קימונס

    Victor sailer/photorun.net

סגור