עונת המרוצים נגמרת, מי אמר שמפסיקים להתחרות?

| שתף |

בדומה למרוצי הכביש, גם משחי המים הפתוחים בדרך להפוך לטרנד שמשגע את הספורטאים החובבנים בארץ. יש לכך כמה סיבות טובות.

תאריך: 02/05/12, מאת: דני בורשבסקי

בזמן שהרצים למרחקים ארוכים מתחילים לשבור את הראש על השכמות מוקדמות, על היעדר מרוצים ובקיצור – על הקיץ הישראלי הכל כך קשה עבורם, השחיינים למרחקים ארוכים "מתעוררים לתחייה" ומתכוננים לעונה שלהם. פעם הרצים יכלו ללעוג להם, הרי הם מעטים. לרוץ למרחק מסוים כמעט כל אחד יכול, אבל לשחות קילומטרים? ועוד מחוץ לבריכה המחוממת? זה כנראה משהו שמיועד רק לשחיינים מקצועיים, או סתם למשוגעים שמגיעים אחת לשנה לצליחת הכינרת, ומוציאים שם אנרגיות עבור שנה שלמה. אפשר להגיד ששחיה ל-10 קילומטרים בים הפתוח נשמעה עד לא מזמן "גסה" כמעט כמו תחרות איש ברזל. ועם זאת, בשנים האחרונות כל זה השתנה. אם תבקרו באחד ממשחי המים הפתוחים שיתקיימו העונה ברחבי הארץ תגלו בעיקר ספורטאים חובבנים בגיל מבוגר יחסית, בדיוק כמו במרוצי הכביש השונים. תראו את אותם האנשים שאתם מכירים, שבסך הכל רצו לשמור על הבריאות ו"נדבקו בחיידק". 

אז איך הפכו משחי המים הפתוחים בארץ לאירועים בהשתתפות של עשרות שחייני מאסטרס (מעל גיל 25) לכמה מאות? במילה אחת – מודעות. בדיוק כפי שאנשים גילו שאפשר לרוץ למרחקים ארוכים עם מאמנים נכונים ותכניות אימון טובות, כיום מבינים שאפשר לעשות את אותו הדבר, רק בשחיה. מי שתפס חלק מרכזי במהפכה היה גדי כץ, האיש שהביא לארץ את טכניקת ה-T.I, שהרעיון שלה הוא לאמץ את הגוף פחות במהלך שחיה בסגנון חתירה. למרות שאנשים הרימו תחילה גבה בגלל שמדובר בשחיה איטית, מדובר בהצלחה גדולה שגרמה ללא מעט אנשים להתחיל לשחות, ולרבים אחרים להפוך משחיינים של מספר בריכות לשחיינים של מספר קילומטרים. עם הזמן, מאמנים אחרים גם פיתחו את הרעיון הזה והמציאו טכניקות משלהם. אריק פרי, בעבר מראשוני שחייני המים הפתוחים בארץ וכיום מארגן משחים, רואה מקרוב איך הטרנד הזה הולך וגובר ומספר על ה-T.I: "הם עשו מהפכה ואני מסיר בפניהם את הכובע. הגדולה שלהם היא לקחת אנשים שלא שוחים ולהחדיר בהם מוטיבציה שהם יכולים לשחות. בהתחלה לאנשים יש פחד משחיה במים פתוחים. כשאני הלכתי בפעם הראשונה לשחות 10 קילומטרים רעדתי מפחד, היום אני עושה את זה פעמיים בשבוע".

משחה ל-10 קילומטרים זה משהו שנשאר עדיין ברמות המקצועניות בגלל היערכות האבטחה במרחק כזה. את זה בינתיים משאירים לשחיינים האולימפיים, מאחר והשחיה במים פתוחים הוכנסה גם למתכונת האולימפית בבייג'ינג 2008. במשחי המים הפתוחים המיועדים לקהל הרחב, מתחרים בדרך כלל למרחקים של 5 ו-1.5 קילומטרים, כשיש גם משחה עממי של 750 מטרים למי שמגיע בפעם הראשונה. ובכל זאת, מארגנים כמו אריק פרי שמתכונן למשחקי אכזיב ופלמחים בחודש הנוכחי דואגים לציין: "השחיה בים התיכון היא יותר נוחה מהכינרת, כי המלח מציף. למעשה, אם אתה שוחה 1,500 מטר בבריכה, אין שום סיבה שלא תצליח לשחות לאותו המרחק בים", מסביר אריק פרי ומציין את השמירה על השחיינים באירועים שלו: "בכל משחה אנחנו דואגים ל-3 סירות, קיאקים ואופנוע ים שמפוזרים לאורך כל צלע, שאורכה הוא כ-600 מטרים. הם מפטרלים ליד השחיינים, להם אנחנו מחלקים כובעים בולטים ולכל אחד יש צ'יפ על הרגל איתו הוא נכנס לים ויוצא ממנו. אנחנו מתגברים את המצילים על החוף והשחיינים עצמם רואים שהם בדרך הנכונה בעזרת מצופים של 2 על 2 מטרים בצורת קוביה, כמובן שלפני המשחה כולם מקבלים תדרוך מפורט".

על דבר אחד גם מארגני המשחים הכי טובים לא יכולים להשתלט והוא המדוזות. גם אריק פרי מודה שאין יותר מדי מה לעשות, פרט לתכנון המשחים בחכמה: "זו באמת בעיה, אבל רוב המשחים שלנו מתקיימים במאי ובספטמבר שמבחינה סטטיסטית אין כל כך מדוזות, בתקופות האלה הים הרבה יותר טוב באופן כללי". כנראה שהיום למדו דבר או שניים בעקבות אירועים קודמים, כמו למשל לפני שנתיים כשבמשחה באשקלון אחת המשתתפות פונתה לבית חולים בגלל כוויות קשות ממדוזה. מצד שני, שחייני המים הפתוחים המקצועיים נתקלים בבעיה הזאת בהרבה מקומות אחרים בעולם, ופשוט הרגילו את עצמם לשחות ולהיכוות.

אז די ברור שהמדוזות לא יעצרו את ההתפשטות של הטרנד, ובקרוב מאוד נגלה עד כמה הוא צומח בשנה הנוכחית. מה שהיה פעם נחלתם של שחיינים מקצועיים וטריאתלטים בתקופות הכנה הפך בעצם להפנינג משפחתי. במקרים רבים המארגנים משתפים פעולה עם רשות הטבע והגנים למען מודעות ירוקה יותר בים. כך למשל, משחה אכזיב בשנה שעברה התחיל בתור הפנינג לשחרור צבי ים – זו תהיה אחת המטרות גם השנה, בנוסף להדבקת השיגעון בקרב יותר ויותר אנשים. אריק פרי מסכם: "זה הפך מספורט של אלופים לספורט של אלפים, מגיעים אנשים פחות מקצועיים, יותר מבוגרים, ולא חסרים גם שחייני עבר שהיו אפילו ספרינטרים והחליטו להפוך לשחיינים למרחקים ארוכים".

 

 

  • © Sarah Dusautoir - Fotolia.com

סגור